Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Tė dėnuar pėr mashtrim, falsifikim dhe kontrabandė 2004-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi numrin e autorėve qė dėnohen nga gjyqėsori shqiptar pėr vepra penale qė lidhen me mashtrimet. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna tė Vjetarėve Statistikor tė Ministrisė sė drejtėsisė dhe synon tė vizualizojė trendin rritės tė kėtij fenomeni. Ndėr vite mashtrimet dhe autorėt e dėnuar nė gjykatė kanė ardhur nė rritje duke shėnuar katėrfishim brenda intervalit kohorė tė analizės.

Mashtrimi nė pėrgjithėsi ėshtė vepra penale me numrin mė tė lartė tė tė dėnuarve, pėrkatėsisht 208 persona mesatarisht ēdo vit. Numrin mė tė lartė tė tė dėnuarve pėr mashtrim e shėnon viti 2012 me 414 persona tė dėnuar.

Karakteristikė ėshtė rishfaqja e mashtrimit pėrmes skemave piramidale qė shėnon tetė deri trembėdhjetė raste nė vit pas 2008-ės. Po kėshtu ka filluar tė procedohet nė gjykatat shqiptare edhe mashtrimi kibernetik ku vetėm nė vitin 2012 kemi 13 raste autorėsh tė dėnuar. Mashtrimet nė kredimarrje, sigurime dhe subvencione janė gjithashtu raste tashmė me precedent nė gjykatat e vendit.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe analiza: ODA

Falsifikimi ėshtė njė tjetėr formė krimi qė e hasim nė vendin tonė. Megjithatė shifrat tregojnė qė ky fenomen ka ardhur nė rėnie nga viti 2004 deri nė vitin 2011. Kjo rėnie ka bėrė qė numri i tė dėnuarve pėr falsifikime tė ulet me 55% nė harkun e 8 viteve. Nė vitin 2012 ky trend ka ndryshuar dhe vihet re njė rritje e numrit tė tė dėnuarve me 16% krahasuar me njė vit mė parė. Gjatė vitit 2012 janė dėnuar 248 persona pėr falsifikim dokumentesh, 124 persona pėr falsifikim letėrnjoftimesh apo vizash, 72 tė tjerė pėr falsifikim dokumentesh shėndetėsore.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe analiza: ODA


Edhe kontrabanda si vepėr penale gjen zbatim nė Kodin Penal tė Republikės sė Shqipėrisė. Tė dėnuarit pėr kėtė fenomen shėnojnė mesatarisht 237 persona nė vit. Numri i tė dėnuarve pėr kėtė krim ka ndjekur njė trend rritės nė vitet 2004-2012. Nėse nė vitin 2004 janė dėnuar 103 persona, nė vitin 2012 ky indikator shėnon 474 autor tė dėnuar, pra rreth 4.6 herė mė shumė. Gjatė 2012-ės janė dėnuar 50 persona pėr tregtimin dhe transportimin e mallrave kontrabandė dhe 46 tė tjerė pėr kontrabandė me mallra tė tjera.


Burimi: Ministria e Drejtesise
Komentet dhe analiza: ODABurimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Ministria e Drejtėsisė
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci