Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Shfrytėzimi i pyjeve nė vitet 2003-2012

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar tė dhėnat mbi shfrytėzimin e pyjeve nė vendin tonė gjatė viteve 2003-2012, duke u fokusuar te prerjet e drurėve sipas kategorive te lejuara apo tė ligjshme, si dhe tek struktura e pėrdorimit tė drurėve tė prerė. Sa i takon prerjes sė drurėve evidencat zyrtare shfaqin si viti me sasinė mė tė madhe tė prerjeve 2004-ėn, me 341 mijė m3, ndėrsa nė ekstremin tjetėr qėndron viti 2010, me 23 mijė m3 tė raportuara, apo rreth 15 herė mė pak. Nė dy vitet e fundit, 2011-2012, vihet re njė tendencė rritėse e shfrytėzimit tė pyjeve pėrmes prerjeve, por qė gjithsesi ėshtė mė e vogėl sesa nė vitet 2003-2006, apo 2008-2009.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave
Perpunimi: ODA

Grafiku nė vijim prezanton shfrytėzimin total tė pyjeve, tė ndarė (i) nė prerjet e bėra nga subjekteve private dhe fshatarėt, tė cilat klasifikohen si prerje tė ligjshme, dhe (ii) nė prerje jo tė ligjshme, apo prerje pa leje.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujrave
Perpunimi: ODA

Pjesa mė e madhe e prerjeve kryehet nga subjektet private, ecuria e tė cilave ka pėsuar luhatje nga viti nė vit. Rritja dhe sasia mė e madhe ėshtė shėnuar nė vitin 2004, me 229 mijė m3 dhe gati 2 herė mė shumė sesa nė vitin 2003. Pas kėtij viti, deri nė 2007-n, ka vijuar rėnia e shfrytėzimit nga bizneset private, pėr tė arritur nė 36 mijė m3, apo sa 1/6 e shfrytėzimit nė vitin 2004.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Prerjet nga fshatarė banorw te zonave prane pyjeve kanė pasur nivelin mė tė lartė nė vitin 2003, me 107 mijė m3 dhe kanė ardhur gradualisht nė rėnie nga viti vit deri nė 2010-n. Pas kėtij viti, edhe kėtu rishfaqet tendenca nė rritje e shfrytėzimit tė pyjeve nė 2011-2012.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Interes tė vecantė paraqesin prerjet e paligjshme ndėr vite. Sasia mė e madhe e tyre ėshtė evidentuar nė 2003-shin, kur ato arritėn nė rreth 18% tė prerjeve totale tė pyjeve. Pas kėtij viti kanė ardhur pėrgjithėsisht duke u zvogėluar. Megjithatė, nė dy vitet e fundit ka njė tendencė nė rritje, si nė sasi, edhe nė peshėn qė zėnė nė shfrytėzimin total tė pyjeve.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Lidhur me strukturėn e shfrytėzimit tė pyjeve ndėr vite, peshėn mė tė madhe e zė prerja pėr dru zjarri, e cila ka arritur maksimumin nė 2003-shin dhe ka ardhur nė rėnie deri nė 2007-n. Tendenca rėnėse vijon edhe pas vitit 2008 dhe vetėm nė 2012-n vėrehet rritja e prerjeve pėr dru zjarri.


Burimi: Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.