Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Importi i mbetjeve nė vitin 2012

6 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim importin e mbetjeve nė vendin tonė pėr vitin 2012. Sipas tė dhėnave zyrtare nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė kanė hyrė pėr pėrpunim njė sasi prej 4192 ton mbetje. 52.8% e gjithė mbetjeve tė importuara i pėrkasin kategorisė plehra, copa dhe mbetje tė polimereve tė etilenit.

Nė total ato janė 2212 ton. Ndėrkohė, elementėt e tjerė tė importuar janė nė vlera relativisht mė tė vogla se sa kjo kategori. Kėshtu, nė vend tė dytė renditet importi i ngjitje prej gome plastike, pėrfshirė mbetjet artificiale me 534 ton apo 12.74% tė totalit tė importit. Pas tij vijnė me radhė mbetje, mbeturina e kthime gome, nė formė pluhuri apo granulati me 460 ton apo 10.97%; mbetje, kthime alumini me 320 ton apo 7.63%; mbetje e mbeturinave qelizash primare, bateri primare e akumulator me 296 ton apo 7%; mbetje alumini me 202 ton apo 4.82% dhe plehra, copa dhe mbetje, tė polimereve tė vinil kloridit me 124 ton apo 2.96%.


Burimi: Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave dhe INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.