Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Sipėrfaqet pyjore nė km2 nė Shqipėri dhe nė Botė

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me sipėrfaqet pyjore nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė botė. Nė vitin 1990 e gjithė bota shėnonte 41 608 396 km2 sipėrfaqe pyjore. Pas 20 vitesh toka rezulton tė jetė mė pak e pyllėzuar dhe nė vitin 2010 ishin 1 368 455 km2 mė pak sipėrfaqe pyjore. Pothuaj e gjithė bota ka pėsuar rėnie tė sipėrfaqeve tė pyllėzuara pėrveē Lindjes sė Mesme dhe Afrikės Veriore ku rezultojnė 5 394 km2 mė shumė pyje, Amerikės sė Veriut me 76 870 km2 mė shumė dhe Azisė sė Jugut me 21 460 km2 mė shumė pyje nė vitin 2010.

Sipėrfaqet pyjore ne km2 ne bote sipas 10-vjetarėveBurimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA

Nė Shqipėri nė vitin 1990 rezultonin 7 890 km2 sipėrfaqe pyjore, tė cilat pas 10 vitesh u bėnė 200km2 mė pak dhe pas 20 vitesh 127 km2 mė pak. Sipėrfaqet pyjore tė Republikės sė Shqipėrisė janė tė pėrafėrta nė vlerė me atė tė Belgjikės dhe Maqedonisė pavarėsisht se sipėrfaqet totale tokėsore tė kėtyre shteteve janė tė ndryshme. Nėse nė vitin 2010 nė Shqipėri ishin 7 763 km2 pyje, nė shtetin kufi me tė, Maqedoni, pyjet shtriheshin nė 9 980 km2 hapėsirė tokėsore.

Sipėrfaqet pyjore ne km2 ne disa shtete te Europes sipas 10-vjecareveBurimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA

Nė vitin 2011 situata ndryshon. Bota gjendet pėrballė 39 633 412 km2 pyjeve tė ndara nė kėtė mėnyrė, 26% e tyre me vendndodhje nė Europė dhe Azi Qendrore, 24% nė Amerikėn Latine dhe Karaibet, 17% nė Azi Lindore dhe Paqėsor, 15% nė Amerikėn e Veriut, 15% tė tjera nė Afrikėn Sub-Sahariane, 2% nė Azinė e Jugut dhe 1% nė Lindjen e Mesme dhe Afrikėn Veriore.


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA


Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci