Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Raste tė aktivitetit financiar tė dyshuar si Pastrim Parash 2010-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me tipologjitė kryesore tė pėrdorura pėr pastrim parash nė Republikėn e Shqipёrisё gjatė viteve tė fundit. Tė dhėnat nė hulumtim janė marrė nė databazёn e Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė ku janė publikuar falė bashkėpunimit me OSBE-nė.  Ajo ҫ’ka vihet re ёshtё mbizotėrimi i transfertave tė dyshimta me ose nga jashtė vendit me 30-40% tė totalit tė rasteve. Gjatė tre viteve totali i rasteve tė aktivitetit tė dyshimtė ёshtё rritur nga 211 nė 556 tė tilla, pra ka pasur njė rritje me 2.64 herė.

Tipologjitė e Rasteve tė Aktivitetit tė Dyshimtė nė vitet 2010-2012


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Ajo ҫ’ka vihet re ёshtё mbizotėrimi i transfertave tė dyshimta me ose nga jashtė vendit me 30-40% tė totalit tė rasteve. Gjatė tre viteve totali i rasteve tė aktivitetit tė dyshimtė ёshtё rritur nga 211 nė 556 tė tilla, pra ka pasur njė rritje me 2.64 herė.

Nė vitin 2012 mėnyra mė e pėrdorur pėr tė mbuluar njė rast tė pastrimit tė parasė janė transfertat me/nga jashtė qė zёnё dhe 39% tė totalit. Mė pas vijnė derdhjet me para nė dorė nė shuma tė konsiderueshme me 11% ndaj totalit. Mėnyrat e pėrdorura pėr tė mbuluar njė veprimtari tė dyshimtė nė Republikėn e Shqipёrisё janė me dhjetėra. Ajo qė vihet re nė vitin 2012 ёshtё shfaqja e aktiviteteve si blerja e pasurive tė luajtshme/paluajtshme me burim tė panjohur tė fondeve, mosindentifikimi i pronarit pėrfitues, transaksione tė mbetura nė tentativė, transaksione tė kryera nga organizata jofitimprurėse, kryerja e njė aktiviteti ekonomik fiktiv, transaksione tė kryera nga kompani tė lojėrave tė fatit, instrumente bankar tė falsifikuar, si dhe pėrdorimi i dyshimtė i kredive bankare. 

Mėnyra tė tjera tė pėrdorura jo pak gjatė vitit nė fjalė janė dhe pėrdorimi i llogarisė individuale pėr qėllime biznesi ose evazion fiskal me 9% ndaj totalit, veprime jashtė profilit tė klientit me 5% ndaj totalit, dyshime lidhur me aktivitete tė import/eksportit tė mallrave me 3% ndaj totalit, deklarim dhe mosdeklarim i vlerave nė kufi me 2%, mashtrime kompjuterik dhe jo vetėm me 0.2% ndaj totalit, pėrfshirje e personave tė ekspozuar politikisht nė transaksione me 2% ndaj totalit, dyshime pėr financim terrorizmi me 1% ndaj totalit, si dhe sponsorizime, dhurime, dhėnie huaje nga dhe pėr tė tretėt me 3% ndaj totalit.


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci