Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Subjekte tė inspektuara nga Sektori i Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė 2005 - 2012

7 vite mė parė
share()?>
Inspektimi i subjekteve publike dhe private nė kontekstin e parandalimit tė pastrimit tė parave, ėshtė njė proces i rėndėsishėm qė siguron qė ekonomia e njė vendi tė mos ndėrtohet me asete qė vinė nga para tė krimit, kontrabandės, organizmave tė terrorit e ēdo lloj modeli tjetėr qė implikohet me para nga aktivitete tė paligjshme dhe tė parregullta monetare.

Qė prej vitit 2005 nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė krijuar baza ligjore si dhe struktura pėrkatėse njohur si Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parasė. Ky organizėm ka mundėsi tė kontrollojė, inspektojė dha auditojė subjekte me aktivitet ekonomik nė vend pėr tė garantuar ligjshmėrinė e burimeve financiare dhe aseteve tė pėrdorura nė aktivitetin e tyre tregtar e mė gjerė. Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e inspektimeve tė kėsaj drejtorie. Tė dhėnat janė kategorizuar sipas llojit tė subjektit nėn inspektim.

Inspektime tė kryera nga drejtoria e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave 2005 – 2012


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA


Numrin mė i lartė tė inspektimeve ėshtė kryer mbi Zyrat e Kėmbimit Valutor, Noteritė, Shoqėritė e Ndėrtimit, Lojėrat e Fatit dhe Ekspertėt Kontabėl tė Autorizuar. Mesa duket kėto subjekte janė mė tė ekspozuar ndaj procesit tė pastrimit tė parasė se sa subjektet e tjera.

Nė vitin 2005 inspektimet ishin fokusuar tek vetėm dy subjekte: Shoqėritė e Sigurimeve dhe Zyrat Qendrore e Vendore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Shoqėritė e Sigurimeve mbanin peshėn kryesore me  11 inspektime tė kryera nė vend dhe nė distancė ose pėrkthyer ndryshe me 85% tė totalit tė inspektimeve tė kryera. Nė vitin 2006 nėn inspektim janė vendosur edhe gjashtėmbėdhjetė organizata joqeveritare.


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODA

Nė vitin 2006 e nė vazhdim inspektimet e kryera nga drejtoria pėrkatėse u shtrinė nė mė shumė subjekte. Nė vitin 2012 peshėn kryesore tė inspektimeve nuk e zinin mė Shoqėritė e Sigurimeve, por Zyrat e Kėmbimit Valutor me 31% tė totalit, pėr t’u pasuar nga Zyrat Noteriale me 17%, Lojėrat e fatit me 15%, Ekspertėt Kontabėl tė Autorizuar me 13% etj. Interesante paraqitet “besueshmėria” e organeve inspektuese ndaj Institucioneve Bankare duke qenė qė nė vitin 2012 kanė kryer vetėm 5 inspektime.


Burimi: DPPP (Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit te Pastrimit te Parave)
Komentet dhe analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci