Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Pensionet familjare nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensioneve familjare pėr vitet 1998-2012. Pensione familjare janė pensionet qė pėrfitojnė personat qė humbasin bashkėshortėt dhe kanė fėmijė nė ngarkim, fėmijėt jetim etj. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza e Institutit tė Statistikave.

Numri i pėrfituesve tė kėtyre pensioneve gjithsej ka ndryshuar nga viti nė vit si nė grafikun mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Pėr vetė varietetin e personave qė e pėrfitojnė atė vihet re njė ndryshueshmėri e shpeshtė e numrit tė pėrfituesve tė kėsaj skeme. Gjatė viteve 1998-2012 vihet re qė viti 2003 ėshtė viti me numrin mė tė lartė tė pėrfituesve, ndėrsa viti 2006 me numrin mė tė pakėt tė tyre. Nė vitin 2003 ishin 54 224 pėrfitues, nė vitin 2006 47 455 pėrfitues dhe nė vitin 2012 48 638 pėrfitues.
 
Gjatė viteve 1998-2012 pensionet familjare sipas ndarjes gjinore kanė ndryshuar sipas grafikut:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Mė tė shumtė nė numėr janė pėrfituesit e gjinisė mashkullore qė marrin pensione familjare. Megjithatė nėse nė vitin 1998 ishin 4.7 herė mė shumė meshkuj sesa femra qė pėrfitoni pensione familjare nga skema e sigurimeve shoqėrore, nė vitin 2012 ky raport ėshtė ulur nė vetėm 1.6 herė. Nė vitin 2012 raporti meshkuj/ femra nė pėrqindje qėndron nė vlerat 62% me 38%.   
 

Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci