Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pensionet e invaliditetit nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė invaliditetit pėr vitet 1998-2012. Pensioni i invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё ёshtё njė e ardhur e pёrfitueshme nga ata persona qė bėhen tė paaftė pėr ēdo veprimtari ekonomike dhe kanė gjymtime tė forta e dėmtime fizike pёrfshirё dhe verbimin. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza e Institutit tė Statistikave.

Numri i pėrfituesve tė kėtyre pensioneve gjithsej ka ndryshuar nga viti nė vit si nė grafikun mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Nė periudhėn 1998-2012 numrin mė tė madh tė pėrfituesve tė kėtyre pensioneve e ka pasur viti 2012 me pёrkatёsisht 55 245 persona. Nė kёtё vit janė 2.16 herė mė shumė persona se nė vitin 1998 qė pёrfitojnё pensione invaliditeti sipas skemės sė sigurimeve shoqėrore. Gjatė viteve 1998-2004 ky numėr ka qenė thuajse konstant nė njė interval 25-28 mijė persona, ndėrsa nė vitet 2004-2012 ky numėr ka ardhur duke u rritur nė mёnyrё konstante. Nė vitin 2004 ishin 27 809 pėrfitues nga kjo skemė pėr t’u bёrё 55 245 nė vitin 2012. Pra, gjatė kėtyre tetė viteve kėta pėrfitues janė rritur me 98.7%.

Sipas ndarjes gjinore pėrfituesit e pensioneve tė invaliditetit nė vitet 1998-2012 paraqiten sipas grafikut:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Nė gjithė harkun kohor prej 14 vitesh janė meshkujt ata qė janė mė tė shumtė nė numėr sa i takon pėrfitimit tė pensionit tė invaliditetit nė Republikėn e Shqipёrisё. Nė vitet 1998-2000 dhe 2004-2012 diferenca meshkuj/femra pėrfitues tė pensioneve tė invaliditetit nuk ka ndryshuar nė vlera tė mėdha. Ky raport ka pėsuar ndryshime nė vitet 2001-2003 pėr shkak tė zvogėlimit tė numrit tė femrave qė e kanė pėrfituar kёtё pension. Nė kėto vite ishin 2-3 herė mė shumė meshkuj sesa femra pėrfitues. Nė vitin 2012 meshkujt dhe femrat qė pėrfitonin pensione invaliditeti qėndronin nė raportin 61% meshkuj dhe 39% femra.
 

Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci