Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Pensionet e pleqėrisė nė skemėn e sigurimeve shoqėrore nė vitet 1998-2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim lidhur me numrin e pėrfituesve tė pensionit tė pleqėrisė pėr vitet 1998-2012. Pensioni i pleqėrisė nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė njė e ardhur e pėrfitueshme nga ata persona qė kanė plotėsuar periudhėn e sigurimit dhe janė pėrkatėsisht nė moshėn 65 vjeē pėr burrat dhe 60 vjeē pėr gratė. Tė dhėnat mbi tė cilat bazohet ky hulumtim janė marrė nga databaza e Institutit tė Statistikave.

Numri i pėrfituesve tė kėtyre pensioneve gjithsej ka ndryshuar nga viti nė vit si nė grafikun mė poshtė:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Nė periudhėn 1998-2012 numrin mė tė madh tė pėrfituesve tė kėtyre pensioneve e ka pasur viti 2012 me pėrkatėsisht 296 076 persona. Nė kėtė vit janė 1.15 herė mė shumė persona se nė vitin 1998 qė pėrfitojnė pensione pleqėrie sipas skemės sė sigurimeve shoqėrore.

Sipas ndarjes gjinore pėrfituesit e pensioneve tė pleqėrisė nė vitet 1998-2012 paraqiten sipas grafikut:


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Ajo c’ka tė bie nė sy ėshtė fakti qė nė gjithė shtrirjen kohore janė meshkujt ata qė janė mė tė shumtė nė numėr sa i takon pėrfitimit tė pensionit tė pleqėrisė. Megjithatė nė vitet e fundit vėrehet njė zvogėlim i kėtij hendeku, kjo ndoshta dhe pėr shkak tė rritjes numrit tė femrave nė poste tė rėndėsishme pune. Interesant paraqitet viti 2002 nė tė cilin numri i meshkujve ėshtė rritur ndjeshėm duke shėnuar dhe numrin mė tė lartė tė pėrfituesve meshkuj nė gjithė harkun kohor nė shqyrtim. E kundėrta ka ndodhur me femrat, ato janė ulur ndjeshėm nė numėr. Kujtojmė qė nė kėtė vit ka ndodhur njė ulje graduale e moshės sė daljes nė pension. Nė vitin 2012 meshkujt dhe femrat qė pėrfitonin pensione pleqėrie qėndronin nė raportin e ngushta 53% meshkuj dhe 47% femra.


Burimi: INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Griselda Rruci