Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri Sipas Sektorėve Ekonomikė 2006-2011

5 vite mė parė
share()?>
Investimet e huaja direkte nė Shqipėri vazhdojnė tė jenė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimi tė ekonomisė. Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi vlerėn e investimeve tė huaja direkte nė Shqipėri sipas sektorėve tė ekonomisė, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė.

Investimet e huaja direkte, pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė vendase, nėse investimi e bėn investitorin pronar tė mė shumė se 10% tė kapitalit tė njė ndėrmarrje.

Grafikisht vlera e investimeve tė huaja direkte nė milionė EUR sipas sektoreve nė 2011 paraqitet:


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pjesėn mė tė madhe tė IHD-ve e thith sektori i industrisė (47%), i ndjekur nga ndėrmjetėsimi financiar (15%), shpėrndarje (15%), energji elektrike dhe gaz (14%) dhe telekomunikim (9%).

Gjatė viteve kėto pesha kanė qėnė tė ndryshme, sikurse paraqiten edhe nė tabelėn e mėposhtme:

Investimet e Huaja Direkte Sipas Sektoreve (milione EUR)


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Krahasuar me vitet e mėparshme, nė vitin 2011 pesha e IHD-ve nė sektorėt e ndėrtimit dhe agrikulturės ėshtė ulur ndjeshėm, ndėrsa pesha e sektorėve tė industrisė dhe ndėrmjetsimit financiar ėshtė rritur.

Investimet e huaja direkte, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend, dhe ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike, dhe rriten nė kushtet e pėrmirėsimit tė ambjentit ekonomik dhe politik.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA