Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 07 Janar 2019

Produkti i Brendshem Bruto (PBB) GDP

7 vite mė parė
share()?>

Produkti I Brendshem Bruto (PBB) ėshtė njė tregues i vlerės sė tregut tė tė gjitha tė mirave dhe shėrbimeve pėrfundimtare tė prodhuara nė njė shtet.   

PBB perfshin gjithė prodhimet e shėrbimet aktuale tė destinuara pėr treg si dhe ato tė prodhuara pėr konsum pėr vete nga tė gjitha njėsitė rezidente qė veprojnė nė territorin e njė shteti.   

PBB = VSHB + TP + TD - SP   

ku:   

VSHB     Vlera e Shtuar Bruto (me ēmime bazė)   

TP          Taksat mbi Produktet pėrfshirė Taksėn e Vlerės sė Shtuar   

TD          Taksat doganore   

SP          Subvencionet mbi produktet dhe importet   

   

Tendencat: Me pėrjashtim tė viteve 1990-1991 dhe 1997-1998, ku PBB ka pėsuar ulje, nė vitet e tjera ky tregues ka patur njė tendencė rritėse. Rritja reale me e madhe eshte ne vitin 1999, me 14%.   

Ulja reale me e madhe eshte ne vitin 1997, me (11%).

Minimumi (1991)     16.404,00

Maksimumi (2009)     1.143.373,00   

Historik i ndryshimit te PBB ne Shqiperi:


Rritja e GDP ne Perqindje


Grafik krahasues i ndryshimit te PBB ne Shqiperi dhe ne disa vende me ekonomi ne zhvillim
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE