Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Lista e Donatorėve Fushata Zgjedhore 2011

7 vite mė parė
share()?>
Donatorėt e partive politike nė fushatė mund tė jenė persona fizik dhe juridik. Nė ēdo rast donatorėt duhet tė jenė vendas dhe nuk lejohet pranimi i donacioneve nga shtetas apo subjekte tė huaja. Donatorėt nuk mund tė dhurojnė mė shumė se njė milion lekė. Gjithashtu donatorėt ndahen nė dy kategori sipas vlerės sė dhuruar. Kategoria e donatorėve pėr vlera mbi 100 000 lekė ėshtė njė kategori e cila ka cilėsime ligjore tė veēanta. Kėta donator nėnshkruajnė njė marrėveshje ku pėrjashtohen mundėsitė pėr pėrfitime nga asete dhe fonde publike.

Subjektet zgjedhore kanė detyrim tė mbledhin donacione pėr vlera tė tilla vetėm nėpėrmjet llogarive bankare tė caktuara. Pėr efekt transparence numri i llogarisė ėshtė i publikuar jo mė vonė se tre ditė nga fillimi i fushatės. Lista e donatorėve sipas njė regjistri tė posaēėm, gjithashtu ėshtė e detyrueshme pėr akses tė gjerė pėr publikun. Megjithėse nuk ka afate tė pėrcaktuara nė formė kalendarike, Kodi Zgjedhor i jep akses tė pėrforcuar kėtij lloj informacioni duke pėrdorur pėrcaktimin “kurdoherė publike” (neni 90 Regjistrimi i Fondeve Jopublike).

Open Data Albania po zbardh listėn tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė fushatėn zgjedhore 2011. Kjo listė ka 34 donatorė nga tė cilėt 29 janė individė dhe 5 persona juridik si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar, shoqėri anonime dhe fondacion.

Lista e donatoreve, me dhurime mbi 100.000 ne zgjedhjet vendore 2011


Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Komentet dhe analiza: ODA


Ndėrkohė donatorė nė vlerėn maksimale sipas limitit tė lejuar me ligj janė katėr dhe secili pėrkon me donacione nė favor tė Partisė Drejtėsi Integrim dhe Unitet.

Lista e donatoreve nė vlerėn maksimale lejuar me ligj (1 milion lekė).
   

Burimi : Raporte tė Auditimit Kontabėl, Parti politike, fushatė 2011
Komentet dhe analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Aranita Brahaj ( Analizė Juridike), Olta Begu ( Analizė Financiare).