Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Ndihmė ekonomike pėr familje me grupe vulnerabėl 2012

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka hulumtuar mbi numrin e familjeve qė u pėrkasin grupeve vulnerabėl si: familje rome apo familje me kryefamiljarė njė grua dhe qė trajtohen me ndihmė ekonomike pėr pamjaftueshmėri fondesh. Familje tė varfra apo familje nė nevojė konsiderohen familjet qė nuk kanė asnjė tė ardhur monetare apo material e po ashtu edhe familje tė tjera me tė ardhura tė pamjaftueshme nga veprimtaria ekonomike, programe tė tjera tė mbrojtjes shoqėrore dhe kapitali.

Tek tė ardhurat pėrfshihen likuiditete nga ēdo lloj burimi. Nuk pėrfshihen nė tė ardhurat e familjes pagesat qė marrin pjesėtarėt e familjes me aftėsi tė kufizuar mendore, fizike, tė verbrit, para e tetraplegjikėt, pėrfitimet e invalidėve tė punės, si dhe pagesat pėr fėmijėt e lindur si trinjakė e mė shumė.

Ndihma ekonomike qė kanalizohet pėr grupin familje me gra kryefamiljare ėshtė 396 835 000 lekė nė vitin 2012 dhe pėrbėn 8.03 % tė tė gjitha ndihmės ekonomike nė vend. Ndėrkohė, familjet rome pėrfitojnė 67 462 000 lekė duke pėrbėrė vetėm 1.37 % tė totalit tė ndihmės ekonomike nė vend pėr vitin 2012. Mė poshtė paraqitet tabela dhe grafiku nė lidhje me ndihmėn ekonomike pėr familjet me grupe vulnerabėl dhe pesha qė zė secili grup nė totalin e ndihmės ekonomike:

Ndihma ekonomike nė vlerė sipas grupeve vulnerabėl kundrejt totalit tė ndihmės ekonomike 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Numri i grave kryefamiljare qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike ėshtė 12315 gra dhe pėrbėn 12.35 % tė numrit total tė familjeve qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike. Ndėrkohė, numri i familjeve rome qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike ėshtė 1510 tė tilla dhe pėrbėjnė vetėm 1.52 % tė numrit total tė familjeve pėr vitin 2012. Mė poshtė paraqitet tabela dhe grafiku nė lidhje me numrin e familjeve tė grupeve vulnerabėl qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike dhe pesha qė zė secili grup nė totalin e ndihmės ekonomike:

Numri i grupeve vulnerabėl qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike kundrejt numrit total tė pėrfituesve 2012


Burimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODABurimi: Ministria e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Pėrpunimi dhe komentet: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Silvi Hoxha