Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Historik i Inflacionit ne Shqiperi

7 vite mė parė
share()?>
Inflacioni ėshtė njė tregues I ndryshimi tė nivelit tė pėrgjithshėm tė ēmimeve nė njė ekonomi. Inflacioni matet si ndryshimi i Indeksit tė ēmimeve tė konsumit (IĒK), I cili mat ndryshimin e ēmimit tė njė shporte artikujsh qė pėrfaqson ato mallra qė konsumohen zakonisht nga njė familje.ku:
       
   Indeksi I ēmimeve tė konsumit pėr periudhėn t
   Ēmimi nė periudhėn t
   Ēmimi nė periudhėn bazė
   Sasia nė periudhėn bazė


Nė rastin e Shqipėrisė, historiku I normave te inflacionit mund tė ndahet nė tre nėnperiudha:
  • Para vitit 1991, ku norma e inflacionit ishte 0, pėr shkak tė ekonomisė sė centralizuar;
  • 1991-1998, me norma shumė tė larta dhe nė disa vite me hiperinflacion (Hiperinflacion pėrkufizohet si njė inflacion I akumuluar pėr njė periudhė 3-vjecare mbi 100%.);
  • Pas vitit 1999, me njė inflacion nė nivele tė ulta, nėn kontroll.

Grafikisht periudha e parė paraqitet mė poshtė:Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise
Pėrpunimi dhe komentet: ODAViti me inflacionin mė tė lartė rezulton viti 1992 me 236.6%. Gjithashtu edhe viti I krizės 1997 ėshtė karakterizuar nga njė rritje e madhe e nivelit tė ēmimeve, me 42.1%.


Grafikisht 10 vitet e fundit paraqiten:


Burimi: INSTAT, Banka e Shqiperise
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Banka e Shqipėrisė ka vendosur si objektiv njė nivel inflacioni prej 3% ±1% me qėllim sigurimin e njė rritje tė qėndrueshme ekonomike, pa patur luhatje tė mėdha nė nivelin e pėrgjithshėm tė ēmimeve.
Gjatė viteve 2000-2005 vihet re njė tendencė nė ulje e normės vjetore tė inflacionit (me pėrjashtim tė vitit 2003), ndėrsa duke filuar nga viti 2006 e mė tej treguesi ka qėnė nė rritje tė vazhdueshme (me pėrjashtim tė vitit 2008).
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: R