Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Kostoja e borxhit pėr frymė nė vitet 2010-2013

7 vite mė parė
share()?>
“Kostoja e borxhit pėr frymė” llogaritet si raport i shpenzimeve tė interesave totale, qė paguhen nga Buxheti pėr borxhin e marrė dhe ende tė pashlyer, me popullsinė gjatė njė viti tė caktuar. Ai ėshtė njė indikator shumė i rėndėsishėm qė ndihmon nė gjykimin e aftėsisė paguese tė njė shteti tė borxhit tė marrė dhe akoma mė tej, tė shlyerjes nė kohė tė interesave pėrkatės. Open Data Albania ka marrė nė shqyrtim ecurinė e kėtij indikatori nė vitet 2010-2013.


Burimi i tė dhėnave: Ministria e Financave , INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

Nė vitin 2010, kostoja e borxhit pėr frymė shėnoi 13 022 lekė, ndėrsa njė vit mė vonė, ajo arriti nė nivelin 14 572 lekė apo 11.9% mė shumė. Faktori kryesor qė shpjegon kėtė rritje ėshtė pėrdorimi i rezultateve tė Censusit 2011, nė bazė tė tė cilit, popullsia pėr vitin 2011 rezulton rreth 11.2% mė e vogėl se sa parashikimet e INSTAT pėr vitin 2010.

Ndryshimi shumė i madh i nivelit tė popullsisė ka bėrė qė tė zerohet efekti i uljes se shumės sė interesave tė paguara nė vitin 2011 krahasuar me njė vit mė parė. Kėshtu, nėse nė vitin 2010 interesat e paguar arritėn nė 41.6 miliardė lekė, nė 2011-n ato ishin rreth 41.1 miliardė.

Situata ndryshon nė vitin 2012. Me njė parashikim tė Ministrisė sė Financave pėr shpenzimet e interesave deri nė fund tė vitit 2012 nė nivelin 45.8 miliardė lekė  dhe me njė rritje tė supozuar tė popullsisė prej 0.5% , kostoja e borxhit pėr frymė rezulton 16 149 lekė, apo rreth 10.8% mė e lartė se njė vit mė parė.

Por, ndėrsa rritja e kostot sė borxhit pėr frymė nė vitin 2011 u shkaktua tėrėsisht nga pėrdorimi i rezultateve tė reja tė regjistrimit tė popullsisė, pėr vitin 2012 rritja ka ardhur si pasojė e shumės mė tė lartė tė interesave tė paguar pėr borxhin. Nė tė njėjtat nivele paraqitet situata edhe pėr vitin 2013. Rritja e kostos sė borxhit pėr frymė vazhdon tė jetė rreth 10.76%, pėr tė arritur nė 17 887 lekė, apo 71 548 lekė nė vit pėr njė familje mesatare prej 4 personash.


Burimi i tė dhėnave: Ministria e Financave , INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA

1- Tė dhėnat pėr shumėn e interesave pėr vitin 2010-2011 janė marrė nga raportimet mbi “Treguesit fiskal sipas buxhetit tė konsoliduar”:

Viti 2010: http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_fiskal_14_12_m_2010_23_05_2011_2228_1.pdf
Viti 2011: http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/12_2011_treg_fiskalk_6_dt_28_05_2012xls_3445_1.pdf

Tė dhėnat pėr shumėn e interesave pėr vitin 2012 janė marrė nga “Relacioni pėr projektbuxhetin 2013”, fq 50
Tė dhėnat pėr shumėn e interesave pėr vitin 2013 i pėrkasin “Buxhetit 2013”
 
2- Tė dhėnat e popullsisė pėr vitin 2010 dhe 2011 janė marrė nga INSTAT,ndėrsa pėr vitet 2012-2013 janė pėrllogaritje tė ODA-s
 
3- Ministria e Financave, “Relacioni pėr projektbuxhetin e vitit 2013”, fq 50
 
4- Rritja 0.5% ėshtė supozuar nisur nga tė dhėnat e INSTAT nė “Rezultatet kryesore – Censusi i popullsisė dhe banesave pėr vitin 2011” sipas tė cilit numri i lindjeve nė vitin 2011 ishte rreth 34 mijė, ndėrsa numri i vdekjeve rreth 20 mijė (fq 7). Duke abstraguar nga faktorėt e tjerė qė ndikojnė nė rritjen e popullsisė, ėshtė supozuar se popullsia do tė ruajė tė njėjtėn ecuri edhe pėr vitet 2012-2013, duke u shtuar me rreth 14 000 persona nė vit, apo rreth 0.5%.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja, M.Sc.