Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shuma e borxhit pėr frymė nė vitet 2000-2012

9 vite mė parė
share()?>
Borxhi pėr frymė ėshtė njė indikator qė llogaritet si raport i borxhit total publik tė emėtuar brenda dhe jashtė vendit (i cili ende nuk ėshtė shlyer) me popullsisė e atij vendi. Ai shėrben pėr tė identifikuar shumėn e borxhit publik qė i takon cdo qytetari dhe cilėsohet si njė ndėr treguesit kryesor qė shprehin aftėsinė e njė shteti pėr tė vazhduar tė shlyej borxhin me anė tė tė ardhurave tė gjeneruara nga taksat. Ai shėrben pėr tė pėrcaktuar riskun dhe akoma mė tej, normėn e interesit tė letrave me vlerė.

Grafiku nė vijim jep njė pamje tė borxhit pėr frymė qė i takon cdo qytetari shqiptar, pavarėsisht moshės dhe tė ardhurave tė tij, pėr vitet 2000-2012.

Burimi: Ministria e Financave , INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sic mund tė vihet re, shuma e borxhit pėr frymė ka ardhur nė rritje tė vazhdueshme, nga viti nė vit. Nė njė kohė kur ritmet e rritjes sė popullsisė nė vitet 2000-2010 kanė qenė relativisht tė ulta, faktori kryesor qė ka shkaktuar rritjen e borxhit pėr frymė, ka qenė rritja e stokut tė borxhit. Vitet 2002, 2008 dhe 2009 shėnojnė tre nga vitet me rritjen mė tė lartė tė borxhit pėr frymė, pėrkatėsisht 14.44%, 14.63% dhe 13.71%.

Kėshtu, ndėrsa nė vitin 2000 shuma e borxhit pėr frymė ishte 104.498 lekė, nė vitin 2005 ajo ishte rreth 43% mė e lartė dhe nė vitin 2010 arriti nivelin 223.939 lekė apo 114% mė shumė se sa nė vitin 2000. Nėse do tė supozohej njė familje mesatare prej 4 personash, nė vitin 2010 borxhi publik qė do i takonte kėsaj familje do tė ishte 895.755 lekė. Ndėrkohė, duhet theksuar se jo e gjithė popullsia ėshtė taksapaguese (pėrshembull: popullsia 0-14 vjec, personat me aftėsi tė kufizuara, pensionistėt, etj) dhe kontribuese e drejtpėrdrejtė nė shlyerjen e borxhit, qė do tė thotė se shuma e borxhit pėr taksapagues ėshtė akoma mė e lartė.

Viti 2011 shėnon njė kthesė tė rėndėsishme nė shumėn e borxhit pėr frymė, pasi rezultatet paraprake tė Censusit japin njė popullsi prej 2.831.741 personash apo rreth 11% mė pak referuar shifrave tė INSTAT pėr popullsinė e vitit 2010. Kjo ka shkaktuar njė rritje tė lartė tė borxhit pėr frymė, pasi tashmė, nė shlyerjen e stokut tė borxhit, janė duke kontribuar mė pak shqiptarė. Nė vitin 2011 stoku i borxhit sipas Buletinit tė Treguesve tė Borxhit tė Ministrisė sė Financave arriti nivelin 772.548.000.000 lekė apo 272.817 lekė pėr frymė. Pėr vitin 2012, duke supozuar tė njėjtin nivel popullsie si nė vitin 2011, borxhi pėr frymė pritet tė arrijė 291.588 lekė apo 1.166.352 lekė pėr njė familje mesatare prej 4 personash.

Grafiku nė vijim jep njė pamje tė pėrqindjes sė rritjes sė dy faktorėve qė pėrcaktojnė shumėn e borxhit pėr frymė: stoku i borxhit dhe popullsia.

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Sic mund tė shikohet edhe nga grafiku, deri nė vitin 2010, ecuria e borxhit pėr frymė shpjegohet kryesisht nga rritja apo ulja e stokut tė borxhit, ndėrkohė qė popullsia shndėrrohet nė faktor pėrcaktues pėr shumėn e borxhit pėr frymė vetėm nė vitin 2011. 

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:

Burimi: Ministria e Financave, INSTAT
Pėrpunimi dhe komentet: ODA


Shenime:
1. Tė dhėnat e borxhit pėr vitet 2000-2008 janė marrė nga “Buletini i treguesve tė borxhit pėr vitin 2008”:
http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/treguesit_e_borxhit_2008_790_1.pdf

Tė dhėnat e borxhit pėr vitet 2009 - 2011 janė marrė nga “Buletini i treguesve tė borxhit pėr vitin 2011”:
http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/buletini_12m_viti_2011_3232_1.pdf

Tė dhėnat e borxhit pėr vitin 2012 janė marrė nga “Kuadri ekonomik dhe fiskal pėr vitet 2012-2014”, VKM nr. 748, datė 2.11.2011:
http://www.minfin.gov.al/minfin/pub/kuadri_makroekonomik_e_fiskal_per_periudhen_2012_2014_vkm_nr_748_date_2_11_2011_2761_1.pdf

2. Tė dhėnat pėr popullsinė pėr vitin 2011 i pėrkasin rezultateve paraprake, tė nxjerra nė 1 Tetor, 2011. Pėr llogaritjet e vitit 2012 ėshtė pėrdorur i njėjti nivel popullsie si nė vitin 2011.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Blerta Zilja M.Sc