Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Struktura e dėmit ekonomik pėr shpenzime operative, sistem pagash, shpėrblime dhe tė tjera 2005-2010

9 vite mė parė
share()?>
Sipas hulumtimit tė Open Data Albania, dėmi ekonomik qė shkaktohet nė administratėn publike pėrfaqėsohet nga dėmi ekonomik nė fushėn e shpenzimeve operative, sistemin e pagave, shpėrblimeve dhe tė tjera.

Dėmi ekonomik qė konstatohet nė fushėn e shpenzimeve operative rezulton si pasojė e veprimeve si shpenzime tė kundraligjshme pėr udhėtime dhe dieta, tejkalim tė limiteve pėr shpenzime pėr telefoninė celulare si dhe shpenzime tė pajustifikuara pėr karburantė dhe lubrifikantė etj.

Nė fushėn e sistemit tė pagave, dėmi ekonomik ka ardhur si pasojė e veprimeve: paga tė llogaritura nė kundėrshtim me dispozitat ligjore nė fuqi; pagesa tė pamerituara ; pagesa tė padrejta pėr punonjėsit dhe anėtarėt e kėshillave drejtues qė kanė thelluar humbjet e shoqėrive. Njė faktor tjetėr qė ka shkaktuar dėm ekonomik nė sistemin e pagave ėshtė mosndalesa e kontributit tė sigurimeve shoqėrore tė punėdhėnėsit dhe tė punėmarrėsit.

Nė sistemin e shpėrblimeve, dėmi ekonomik ėshtė konstatuar si dhėnie shpėrblimesh nė kundėrshtim me dispozitat ligjore nė fuqi. Si veprim abuzues qė ka shkaktuar dėm ekonomik ėshtė dhe dhėnia e shpėrblimeve nga tė ardhurat e bashkisė pėr punonjėsit dhe kėshilltarėt e vet duke pėrdorur tė ardhura dytėsore si dhe dhėnia e  shpėrblimeve kur shoqėria rezulton me humbje.

Dėmi ekonomik nė fusha/sektorė tė tjerė pėrfshin dėmin nė fushėn e administrimit tė aseteve materiale dhe nė urbanistikė. Gjatė hulumtimin tė Open Data ka rezultuar qė dėmi ekonomik shkaktohet nga veprime tė tjera si  mosaplikim dhe mosarkėtim i tė ardhurave nga penalitetet pėr mosrealizim tė detyrimeve kontraktore; mosarkėtim tė gjobave tė vėna nga kontrolli i brendshėm; likuidim pagesash tė pakryera; gjoba tė paguara dhe tė kaluara padrejtėsisht nė rezultat etj.

Struktura e dėmit ekonomik pėr periudhėn 2005-2010 pėr fushat dhe sektorėt e sipėrpėrmenduar paraqitet si nė grafik.


Burimi : Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komente: ODA

Pėrgjatė gjithė periudhės 2005-2010, dėmi ekonomik nė fusha dhe sektorė tė tjerė ka pasur vlerėn mė tė madhe, ku maksimumi i kėsaj vlere ėshtė arritur nė vitin 2005, 682 554 000 leke dhe totali i kėtij dėmi pėr periudhėn ka vlerėn 2 882 346 000 leke. Ndėrsa me vlerėn mė tė vogėl ka rezultuar dėmi ekonomik nė sistemin e pagave, i cili nė total pėr tė gjithė periudhėn ka vlerėn 193 938 000 leke. Ndėrsa vlerat totale tė dėmit nė fushėn e shpenzimeve operative dhe atė tė shpėrblimeve janė pėrkatėsisht 441 854 000 leke dhe 775 151 000 leke.
 

Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA


Ndikimin mė tė madh nė dėmin ekonomik total pėr kėtė periudhe e ka zėri tė tjera, i cili ka arrituar raportin mė tė madh nė vitin 2010, ku kjo vlerė ishtė sa 20,64% e dėmit total. Raporti mesatar i ndikimit dėmit tė fushave/sektorėve tė tjerė ndaj dėmit total ėshtė 11,02%. Ndėrsa raporti mesatar i dėmit nė fushėn e shpėrblimeve, nė sistemin e pagave dhe nė fushėn e shpenzimeve operative ėshtė respektivisht 2,24%; 0,67% dhe 1,48%.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne trajte tabelare si me poshte:


Burimi: Kontrolli i Lartė i Shtetit
Analiza dhe komentet: ODA

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Flladina Zilja, Albina Ballaxhia