Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Bilanci Tregtar gjatė 2010

8 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi bilancin tregtar tė Shqipėrisė gjatė vitit 2010. Raporti bazohet nė tė dhėnat e Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės (METE) dhe INSTAT.

Bilanci tregtar mat diferencėn midis vlerės sė eksporteve dhe importeve pėr njė ekonomi. Eksportet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė shitura/kryera jashtė vendit, ndėrsa importet pėrfaqėsojnė vlerėn e gjithė mallrave/shėrbimeve tė blera/kryera nga vendet e tjera.

Bilanci Tregtar = Eksporte-Importe

Gjatė vitit 2010, vlera totale e importeve ishte 478 miliardė lek, ndėrsa vlera e eksporteve ishte 161.5 miliardė lek. Nga kjo mund tė llogaritet se bilanci tregtar pėr vitin 2010 ėshtė -317 miliardė lek. Krahasuar me vitin 2009, kemi nje pėrmirėsim tė lehtė tė bilancit tregtar me 10.7 miliardė lek. Ky pėrmirėsim ka ardhur si pasojė e rritjes sė eksporteve me 58.3 miliardė lek, dhe importeve me 47.6 miliardė lek, krahasuar me njė vit mė parė. Grafikisht:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Bilanci tregtar 2009-2010 paraqitet grafikisht:

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Gjatė 2010, mallrat kryesore tė eksportuara nga Shqipėria kanė qėnė:
  1. Tekstile dhe kėpucė, me njė vlerė totale 55.6 miliardė lek (qė pėrbėjnė 34.4% tė eksporteve);
  2. Minerale, lėndė djegėse dhe energjia elektrike, me njė vlerė totale 44.9 miliardė lek (qė pėrbėjnė 27.8% tė eksporteve);
  3. Materiale ndėrtimi, me njė vlerė prej 32.3 miliardė lek (qė pėrbėjnė 20% tė eksporteve).

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA


Krahasuar me vitin 2009, eksporti i materialeve tė ndėrtimit ka pėsuar rritjen me tė lartė (150%), pėr shkak tė pėrmirėsimit tė cilėsisė dhe kapaciteteve tė prodhimit nė vitet e fundit.

Ndėrkohė po gjatė 2010, mallrat kryesore tė importuara kanė qėnė:
  1. Makineri, paisje dhe pjesė kėmbimi, me njė vlerė totale prej 93 miliardė lek (qė pėrbėjnė 19.4% tė importeve);
  2. Produkte bujqėsore, blegtorale dhe industria ushqimore, me njė vlerė totale prej 87 miliardė lek (qė pėrbėjnė 18.2% tė importeve);
  3. Materiale ndėrtimi, me njė vlerė prej 76.5 miliardė lek (qė pėrbėjnė 16% tė importeve).

Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA

Krahasuar me vitin 2009, rritjen mė tė madhe tė importit e ka pasur kategoria lėkura dhe artikuj prej lėkure (21%).

Tabela elektronike qė vijon paraqet vlerėn e import / eksporteve nė total sipas rajoneve:


Burimi: METE, INSTAT
Komentet dhe analiza: ODA





Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania