Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Open Data Albania prezantohet ne TEDxPrishtina

9 vite mė parė
share()?>
Nė Kuadėr tė TEDxPrishtina Designing Optimism. U prezantua nė Prishtinė nė Ambientet e Shkollės Amerikane tė Prishtinės, projekti Open.Data.Al – Promoting Transparency througt Data.
Pėr Open.Data.Al: Armand BRAHAJ.
Informaticien, nje nder promotoret me te vjeter ne internetin shqiptar, iniciues i disa projekteve web nder te cilat mund te pėrmendim www.shqiperia.com, albforumi.com etj. Aktualisht ėshtė duke bėrė kėrkime pėr PhD nė Informating Engineering.
Z. Brahaj aktualisht punon nė FIZ Karlsruhe Leibniz Institut pėr Infrastrukturėn Informuese, njė organizėm jofitimprurės qė mbėshtet promovimin e inovacionit vendosur nė Karlsruhe Gjermani.
Ai ėshtė njė nga themeluesit e tė parit dhe ndėr mė tė njohurit web-portal nė gjuhėn shqipe www.shqiperia.com .

Njė nga idetė e prezantuar nė kuadėr tė Designing Optimism / Projekto Optimizėm ėshtė edhe projekti Open Data Albania www.open.data.al. Ky projekt ėshtė pjesė e filozofisė pėr tė dhėna tė hapura (me akses pėr publikun) nė rastin konkret tė dhėna mbi Shqipėrinė. Projekti ka nė thelb vendosjen nė njė web
-    tė dhėna statistikore,
-    tė dhėna qė japin njohuri dhe bėjnė transparencė mbi menaxhimin e financave dhe pasurive publike nė njė vend,
-    pranėvendosje e parametrave krahasimor me vende tė ngjashme,
-    tė dhėna mbi fenomene thelbėsorė tė shoqėrisė etj
Open Data si filozofi ėshtė pėrdorur mė herėt nga vende ku niveli i transparencės dhe demokracisė ėshtė i lartė. Nė vende si Shqipėria apo Kosova ku demokracia dhe sistemi pluralist janė tė vonshėm ndėrsa klasa politike pa shumė eksperiencė kjo filozofi (OpenData) ėshtė pak e njohur. Nė rastin e Shqipėrisė (RSh) grupi i punės synon tė japė pėrgjigje pėr pyetje tė llojit:
-    Ku shkojnė paratė e mia (taksat);
-    Si menaxhohen apo tjetėrsohen pasuritė publike;
-    Gjithashtu ėshtė synuar pasqyrimi i disa grup tė dhėnash qė janė tregues mbi fenomene sociale apo kriminale tė spikatura pėr kohėzgjatjen e tranzsicionit.
Ftohen masmedia, student dhe hulumtues tė rinj nga Kosova si dhe publiku i gjerė nė Kosovė tė vizitojnė web-in tonė open.data.al. Urojmė qė ky lloj modelimi mbi transparencėn tė pėrqafohet edhe pėr rastin e Kosovės si njė shoqėri dhe shtet nė hapat e parė tė konsolidimit tė demokracisė.
Ky projekt mundėsohet nga Open Society Foundations Information Program, nė bashkėpunim me ShqiperiaCom dhe Host.Al.
Instituti i Shoqėrisė sė Hapur pėr Informim punon pėr tė rritur aksesin e publikut nė njohuritė, pėr tė lehtėsuar komunikimin e shoqėrisė civile, dhe pėr tė mbrojtur liritė civile dhe lirinė pėr tė komunikuar nė mjedisin digjital. Programi i kushton vėmendje tė veēantė nevojat pėr informacion tė grupeve tė njerėzve nė pjesė mė pak tė zhvilluara tė botės. Programi gjithashtu pėrdor mjete tė reja dhe teknikat pėr fuqizimin e grupeve tė shoqėrisė civile nė pėrpjekjet e tyre tė ndryshme ndėrkombėtare, kombėtare dhe vendore pėr promovimin e shoqėrisė sė hapur.
Open.Data.Al ju uron Gėzuar trevjetorin e Pavaresis dhe Suksese nė njohjen dhe konsolidimin e Shtetit Kosovar.


Mbi TEDxPrishtina

X=independently organized TED event.
Gjithēka fillon me njė ide.
Ka njerėz gjithandej, larg dhe afėr Prishtinės. Tė cilėt nė mėnyrė konstante punojnė nė projektime tė ndryshme pozitive. Disa projekte publikohen, tė tjera mbeten tė panjohura. Nė TEDxPRISHTINA atyre qė e kanė dhėnė tashmė mesazhin e tyre dhe atyre qė kėtė fat nuk e kanė pasur asnjėherė mė parė, u jepen mundėsitė tė na thonė idetė e tyre.

Ligjėrues nė TEDxPrishtina:
Nita LUCI; Denis LACEJ; Armand BRAHAJ; Besa LUZHA; Blerim LIMANI; Visar KUCI; Arben ISLAMI; Bujar NDRECA; Blerim LIMANI; Arben ISLAMI.

                           Video nga prezantimi i Open Data Albania ne TEDxPrishtina                        

                     Foto nga prezantimi i Open Data Albania ne
TEDxPrishtina

Shkurt 2011Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania prezantohet ne TEDxPrishtina
Kontributi: Open Data Albania
Download: Array
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :