Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Tregu i Sigurimeve Sipas Kategorisė sė Sigurimit

7 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi tregun e sigurimeve sipas kategorisė sė sigurimit nė Shqipėri. Raporti bazohet nė tė dhėnat e AMF (Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare).

Tregu i sigurimeve ėshtė njė pjesė tepėr e rėndėsishme e sistemit financiar. Nė tė pėrfshihen shoqėritė private dhe shtetėrore tė cilat realizojnė procesin e sigurimit tė individėve apo bizneseve. Pėr tė pėrfituar nga ky shėrbim individėt dhe bizneset paguajnė prime sigurimi pėr t’u mbrojtur nga njė ngjarje specifike, dhe nė rast tė ndodhjes sė ngjarjes, pėrfitojnė njė shumė tė caktuar qė nė fillim nga kontrata me shoqėrinė e sigurimit.
Sigurimi i jetės, i ofrohet individėve dhe nė rast tė vdekjes sė tyre njė individ tjetėr i pėrcaktuar nga i siguruari pėrfiton njė shumė sipas kontratės.
Sigurimi i jo-jetės pėrfshin gjithė shėrbimet e sigurimit tė cilat nuk pėrfshihen nė sigurimin e jetės (si sigurimi i pasurive tė paluajtshme, sigurimi i shėndetit, i automjeteve etj).

Gjatė 2010 tregu i sigurimeve sipas kategorisė sė sigurimit ndahet sipas grafikut tė mėposhtėm:

Burimi: AMF
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė 2010, nė tregun e sigurimit tė jo-jetės, peshėn mė tė madhe e zė sigurimi i mjeteve motorrike ndaj palėve tė treta (sigurimi i detyrueshėm), me njė shumė primi tė paguar prej 4.26 miliardė lek. Zėri i dytė mė i rėndėsishėm ėshtė sigurimi nga zjarri dhe forcat e natyrės (me njė shumė primi 927 milionė lek).

Burimi: AMF
Komentet dhe Analiza: ODA


Ndėrkohė nė tregun e sigurimit tė jetės, zėri kryesor lidhet me sigurimin e jetės sė debitorėve1 (me njė shumė primi prej 554 milionė lek). Gjithashtu vihet re njė rritje e vazhdueshme e sigurimit tė jetės nė udhėtim, me njė shumė prej 28.5 milionė lek nė 2010, dhe 13.9 milionė lek vetėm nė 4 muajt e parė tė vitit 2011. Rritja e kėsaj kategorie pritet tė vazhdojė pėr shkak tė liberalizimit tė vizave, qė ka shtuar kėrkesėn pėr udhėtime nė Evropė.

Nė raportin total, sigurimi i detyrueshėm zė njė peshė mė tė madhe tė sigurimeve nė Shqipėri (58% nė 2010), kundrejt sigurimit vullnetar (42%).

Tregu i sigurimeve ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse lejon kalimin e rreziqeve nga njė palė tek njė tjetėr. Pra individėt dhe bizneset qė nuk duan tė mbajnė rrezik, mund t’ja kalojnė atė njė shoqėrie sigurimi. Ky ėshtė njė funksion thelbėsor pėr funksionimin e mirė tė njė tregu ekonomik dhe financiar nė njė vend.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE