Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ndihma e Huaj pėr Shqipėrinė Sipas Sektorėve

9 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi ndihmėn e huaj pėr Shqipėrinė. Tė dhėnat bazohen nė raportin “Ndihma e Huaj nė Shqipėri” pėr vitin 2008, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj tė Kėshillit tė Ministrave.

Ndihma e huaj ėshtė pėrkufizuar si grante ose kredi tė cilat: (a) ndėrmerren nga sektori zyrtar; (b) kanė si objektiv kryesor promovimin e zhvillimit ekonomik dhe mirėqenies; (c) janė me terma financiare koncensionare (nėse ėshtė kredi, duhet tė ketė njė element granti pėr tė paktėn 25%).
Grant quhet njė subvencion nė formė monetare, i dhėnė nga njė donator (qeveri ose organizatė) pėr njė pėrfitues qė plotėson disa kritere tė caktuara, dhe qė nuk ka kusht kthimi.
Kredi koncesionare janė kredi tė cilat kanė norma tė ulta interesi, ose kohė tė gjatė shlyerje, dhe qė kanė njė element granti.
Donatorė dypalėsh, janė vendet e ndryshme tė cilat japin grante ose hua me terma tė buta. Donatorė shumėpalėsh janė institucionet shumėpalėshe qė japin hua dhe grante me terma tė buta ose tregtare.

Duke filluar nga viti 2000, vlera e ndihmės sė huaj pėr Shqipėrinė ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:

 
Burimi: Raporti i progresit 2008 “Ndihma e Huaj nė Shqipėri”, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj, Kėshilli i Ministrave
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2008 vlera e granteve dhe huave tė dhėna nga donatorėt ka qėnė 240 milionė EUR. Krahasuar me njė vit mė parė vihet re njė ulje e totalit tė ndihmės sė huaj, me rreth 24%. Pėr periudhėn 2000-2008, asistenca totale ka qėnė rreth 2,858 milionė EUR, nga tė cilat 61% kanė qėnė grante, dhe 39% kredi .

Donatorėt kryesorė dypalėsh janė: Republika e Italisė, Republika Federale Gjermane, qeveria japoneze dhe SHBA, ndėrsa donatorėt kryesorė shumėpalėsh janė: Komisioni Evropian dhe Banka Botėrore. Tė renditur sipas shumės sė ndihmės ata paraqiten sipas grafikut:

 
Burimi: Raporti i progresit 2008 “Ndihma e Huaj nė Shqipėri”, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj, Kėshilli i Ministrave
Komentet dhe Analiza: ODA


Gjatė viteve tė fundit, ndihma e huaj sipas sektorėve ekonomiko – socialė pėr Shqipėrinė ėshtė shpėrndarė sipas grafikut tė mėposhtėm:


 
Burimi: Raporti i progresit 2008 “Ndihma e Huaj nė Shqipėri”, i Departamentit tė Bashkėrendimit tė Strategjive dhe Koordinimit tė Ndihmės sė Huaj, Kėshilli i Ministrave
* Zhvillimi ekonomik pėrfshin bujqėsinė, industrinė, tregtinė, biznesin / sistemin bankar / financat dhe turizmin.
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė Shqipėri gjatė 2008 pjesa mė e madhe e ndihmės ekonomike ėshtė dhėnė nė fushėn e transportit (31%), nė vend tė dytė renditet energjitika (14%) dhe nė vend tė tretė demokratizimi dhe shteti i sė drejtės (13%).
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE