Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Tregues tė Sistemit Shėndetėsor nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi disa tregues tė sistemit shėndetėsor nė Shqipėri, si dhe krahasimin me vendet e rajonit pėr kėta tregues. Tė dhėnat bazohen nė statistikat e Bankės Botėrore dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė (OBSH).


Nė tė dhėnat e mėposhtme, nė kategorinė mjekė janė klasifikuar mjekėt e pėrgjithshėm dhe specialistėt.

Infermiere klasifikohen infermieret profesioniste dhe mamitė, si dhe personeli sanitar nė spitale.

Shtretėr nė spitale klasifikohen shtretėrit pėr pacientėt kronikė dhe akutė nė spitale.


Numri i mjekėve pėr 1,000 banorė ėshtė njė tregues i rėndėsishėm i nivelit tė kujdesit shėndetėsor nė njė vend. Duke filluar nga viti 1989, numri i mjekėve pėr 1,000 banorė nė Shqipėri ka ndryshuar sipas grafikut tė mėposhtėm:


Burimi: Banka Botėrore, OBSH
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, numri i mjekėve pėr 1,000 banorė nė Shqipėri ka ardhur nė rėnie. Sipas tė dhėnave mė tė fundit (2007), nė Shqipėri ka 1.15 mjekė pėr 1,000 banorė, krahasuar me 1.39 nė vitin 2000 (ose 17.5% mė pak). Nėse kjo shifėr krahasohet me vendet e rajonit, rezulton se ky tregues ėshtė 2.5 nė Maqedoni, 2 nė Serbi, 6 mjekė pėr 1,000 banorė nė Greqi, etj. Ndėrkohė nė Shqipėri rezultojnė 4 infermiere pėr 1,000 banorė.


Numri i shtretėrve spitalorė ėshtė njė tregues i kapacitetit tė institucioneve shėndetėsore tė njė vendi, sidomos nė situata emergjencash.


Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria ka njė edhe njė numėr mė tė ulėt shtretėrish spitalorė pėr 1,000 banorė. Tė dhėnat paraqiten sipas grafikut:


Burimi: Banka Botėrore, OBSH
Komentet dhe Analiza: ODA

Bazuar nė tė dhėnat rezulton se edhe numri i shtretėrve spitalorė ka ardhur nė ulje. Nė 2007, rezultojnė vetėm 2.92 shtretėr spitalorė pėr 1,000 banorė. Krahasuar me vitin 2000 kjo shifėr ėshtė ulur me 11%.

Edhe ky tregues nėse krahasohet me vendet e rajonit ėshtė mė i ulėt. Nė Maqedoni numri i shtretėrve pėr 1,000 banorė ėshtė 4.6, nė Serbi 5.4 dhe nė Greqi 4.8.


Me rritjen e numrit tė spitaleve private nė Shqipėri, pritet njė rritje e treguesve tė mėsipėrm, si dhe njė rritje e cilėsisė sė shėrbimit shėndetėsor nė pėrgjithėsi.

Te dhenat paraqiten te permbledhura ne tabelen dinamike me poshte:

Burimi: Banka Botėrore, OBSH
Komentet dhe Analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE