Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Faktorėt dhe Flukset qė ndikojnė nė Kursin e Kėmbimit

12 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania ka kryer njė analizė tė faktorėve dhe flukseve kryesore hyrėse dhe dalėse nė monedhė tė huaj dhe forcimit tė monedhės Lek gjatė vitit 2018. Hulumtimi realizohet bazuar nė tė dhėna tė Bankės sė Shqipėrisė sipas tremujorėve tė bilancit tė pagesave. Teorikisht kurset e kėmbimit ndikohen nga oferta dhe kėrkesa pėr njė monedhė tė caktuar. Pėr kėtė ėshtė kryer njė analizė e faktorėve kryesor qė ndikojnė kėtė kurs. Konkretisht faktorėt kryesor qė e ndikojnė kursin janė: deficiti i llogarisė korente; raporti i eksporteve ndaj importeve; remitancat dhe investimet e huaja direkte.
Kursi i kėmbimit tė lekut ka shfaqur njė tendencė tė vazhduar mbiēmuese, duke nisur qė prej gjysmės sė vitit 2015. Qė kursi tė forcohet duhet tė ketė pėrmirėsime strukturore tė ekonomisė nė formėn e ngushtimit tė deficitit tė llogarisė korrente, nivelit tė lartė tė investimeve tė huaja direkte ose nė rritjen e raportit tė eksporteve ndaj importeve.
Llogaria korente, e cila pėrfaqėson hyrjet dhe daljet valutore tė vendit nė mallra dhe shėrbime shfaq njė trend nė pėrkeqėsim sidomos nė tremujorin e dytė tė 2016, apo nė tremujorin e katėrt tė 2017 dhe 2018. Kjo bie nė kundėrshtim me forcimin e monedhės Lek kundrejt monedhave tė huaja.

Burimi: Banka e Shqipėrisė

Nėse analizojmė trendin e eksporteve dhe importeve, ajo qė vihet re ėshtė njė rritje e vazhdueshme e tė dy treguesve, por raporti midis eksporteve dhe importeve ka qenė thuajse konstant dhe jo nė rritje siē do sugjeronte formimi i monedhės vendase.

 
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Burimi: Banka e Shqipėrisė


Tė dhėnat e remitancave sipas tremujorėve dhe ato pėr Investimet e Huaja Direkte (IHD) ndėrkohė kanė pasur njė rritje tė lehtė nė vitin 2017 dhe 2018, krahasuar me vitin 2016. Kjo mund tė shpjegojė  deri diku forcimin e monedhės vendase, edhe pse jo nė ritmet e konstatuara nė tregun e valutės.

 
Burimi: Banka e Shqipėrisė

Mė shumė se pasqyrim i faktorėve fondamental, forcimi i shpejtė i kursit tė kėmbimit tė monedhės lek nė Vitin 2018 duket tė jetė shkaktuar nga goditje tė forta me karakter afatshkurtėr. Kėto goditje duket se kanė origjinėn nė tregun valutor dhe kanė larguar kursin e kėmbimit prej ekuilibrit tė tij afatgjatė.
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania