Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Renditja e Kontraktorėve Privat sipas vlerės sė kontratave tė tenderuar me Bashki 15 Korrik 2015- 12 Dhjetor 2018

12 muaj mė parė
share()?>
Open Data Albania po prezanton listėn e kontraktorėve privat sipas renditjes nė vlera tė kontraktuara me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, Bashki dhe entitete tė vartėsisė. Renditja pėrkon me tė dhėna pėr tė gjitha prokurimet e realizuara nė periudhėn kohore Korrik 2015 deri Dhjetor 2018. Nė Korrik 2015 filloi funksionimi i Bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Kėto tė dhėna janė publikuar tė mirė strukturuara nė Portalin Open Procurement Albania, katalogu me tė dhėna pėr Prokurime Bashki. Renditje e bizneseve kontraktore sipas vlerave tė kontratave pėrditėsohet dhe vizualizohet nė mėnyrė dinamike ēdo ditė nė faqen e parė tė Portalit pėr Prokurime Transparente Bashki. Tė dhėnat janė tė vizualizuara. Standardi i publikimit ėshtė nė respekt tė Parimeve tė Open Contracting  dhe po ashtu ato mund tė tėrhiqen si tė dhėna dhe tė aksesoren pėr pėrdorim dhe ripėrdorim pėrmes formateve CSV ; XLXS dhe JSON.

Tė dhėnat dhe informacionet pėr Portalin Open Procurement Albania janė tė dhėna zyrtare tė tėrhequra dhe strukturuara ēdo ditė, nė databazėn qeveritare tė Agjencisė sė Prokurimeve Publike APP sipas dokumenteve kryesisht nė version PDF. Databaza e APP mban on line dokumentacionin standard tė tenderimit nė njė hark kohor tė shkurt disa javor. Pas kėsaj informacioni dhe dokumentacioni pėr prokurimet, nė disa sektorė mund tė aksesoret nė portalin Open Procurement Albania.
Nė kėtė artikull kontraktor konsiderohen shoqėri biznesi apo bashkime kompanish tė cilat krijojnė njė bashkim operatorėsh kontraktor pėr zbatimin e njė kontrate publike. Renditja pėrmban 50 shoqėritė me vlera mė tė larta ku tetė tė parat kanė kaluar vlerėn njė miliard lekė kontraktime. Vlera e kontraktimit ėshtė pa Tatim tė Vlerės sė Shtuar TVSH. Kėto tetė kontraktor janė:
Fusha shpk me vlerė kontratash pėr periudhėn Korrik 2015  deri Dhjetor 2018 prej 3 999 950 460 (tre miliard e nėntėqind e nėntėdhjetė e nėntė milion e nėntėqind e pesėdhjetė mijė e katėrqind e gjashtėdhjetė) Lekė. Kjo shoqėri ka kontraktuar me tė paktėn 3 njėsi tė qeverisjes vendore. Nė renditje ajo mban vendin e parė duke kalkuluar vetėm kontrata ku ka konkurruar vetėm pa bashkėpunim me shoqėri tė tjera. Firma Fusha shpk ka bashkėpunime  me disa shoqėri tė tjera pėr zbatimin e disa kontratave kryesisht punė publike tė realizuara.
Konkretisht ka bashkėpunuar me shoqėri tė tjera si 

Vendin e dytė nė renditje sipas vlerės sė kontratave pa TVSH e mbash shoqėria G P G Company me njėzet e katėr kontrata totali 1 789 074 631 (njė miliard e shtatėqind e tetėdhjetė e nėntė milion e shtatėdhjetė e katėr mijė e gjashtėqind e tridhjetė e njė) Lekė. Kjo shoqėri ka gjithashtu kontrata tė fituar duke qenė nė bashkėpunim me kompani tė tjera si Everest shpk; LEON KONSTRUKSION; B 93 shpk; R.S & M shpk; XHIMO & KLEO shpk.

E treta nė renditjen e kontraktorėve tė Bashkive sipas Vlerės ėshtė shoqėria SALILLARI shpk me vlerėn e kontratave tė fituara nė periudhėn kohore korrik 2015 deri dhjetor 2018 prej 1 570 604 436 (njė miliard e pesėqind e shtatėdhjetė milion e gjashtėqind e katėr mirė e katėrqind e tridhjetė e gjashtė) Lekė. Kėto janė kontratat ku shoqėria vepron e vetme. Shoqėria ėshtė palė si bashkė realizuese edhe me shoqėri tė tjera si: Bulding Construction; Rosi shpk; Vashtemia shpk.

ALKO – IMPEX GENERAL CONSTRUCTION pason renditjen me njė numėr prej 25 kontratash ku vlera totale pa TVSH ėshtė 1 458 696 237 (njė miliard e katėrqind e pesėdhjetė e tetė milion e shtatėqind e nėntėdhjetė e gjashtė mijė e dyqind e tridhjetė e shtatė) Lekė.

Shoqėria Vėllezėrit Hysa  ka nė zbatim pėr periudhėn Korrik 2015 deri Dhjetor 2018 njė vlerė prej 1 397 601 135 (njė miliard e treqind e nėntėdhjetė e shtatė milion e gjashtėqind e njė mijė e njėqind e tridhjetė e pesė) Lekė. 4 A – M shpk  ka njė vlerė kontratash prej 1 009 951 814 (njė miliard e nėntėmilion e nėntėqind e pesėdhjetė e njė mijė e tetėqind e katėrmbėdhjetė) Lekė. Po me vlerė kontrate mbi njė miliard 
rreshtohet edhe Victoria Invest shpk e cila ka nė total 1 006 519 242 (njė miliard e gjashtė milion e pesėqind e nėntėmbėdhjetė mijė e dyqind e dyzet e dy) Lekė. 

Renditja e Kontraktorėve Privat sipas vlerės sė kontratave tė tenderuar me Bashki 15 Korrik 2015- 12 Dhjetor 2018


Tė dhėna pėr tendera nga Bashkitė dhe Institucionet e tyre tė vartėsisė lexuesit mund tė gjejnė nė faqen Open Procurement Albana. Po aty janė tė dhėna edhe pėr tendera tė sektorit Shėndetėsi dhe tė Fondit Shqiptar tė Zhvillimit. Databaza ka informacion dhe dokumentacion pėr ēdo prokurim. Informacioni ka njė strukturė qė fillon me datat e publikimit, fondet limit tė vėna nė dispozicion, institucionin tenderues,  afate pėr dorėzimin e ofertės, dokumentacion me kritere tė tenderimit, vlera tė ofertave, numėr konkurrentėsh nė garė, vlerėsimin e ofertave dhe skualifikimin  e tyre, tė dhėna mbi procedurėn e animimit, tė dhėna mbi shpalljen  e ofertės fituese, data dhe vlera e lidhjes sė kontratės, tė dhėna mbi pagesa pėr zbatimin e kontratės.

Po nė portalin Open Procurement Albania ėshtė vendosur edhe njė algoritėm i vlerėsimit tė riskutpėr parregullsi nė tender, mungesė konkurueshmėrie, mungesė gare etj. Tenderat e skanuar si problematik shėnohen me njė flamur tė kuq duke kėrkuar vėmendje pėr investigime gazetareske dhe auditie institucionale.
Gjithashtu pėr ēdo shoqėri biznesi qė ėshtė njėkohėsisht  kontraktur me  bashkitė, informacion tė detajuar mund tė gjeni tek databaza Open Corporates Albania
Datė publikimi: 15/12/2018
Titulli i publikimit: Renditja e Kontraktorėve Privat sipas vlerės sė kontratave tė tenderuar me Bashki 15 Korrik 2015- 12 Dhjetor 2018
Pėrshkrim i publikimit: Open Data Albania po prezanton listėn e kontraktorėve privat sipas renditjes nė vlera tė kontraktuara me Njėsi tė Qeverisjes Vendore, Bashki dhe entitete tė vartėsisė. Renditja pėrkon me tė dhėna pėr tė gjitha prokurimet e realizuara nė periudhėn kohore Korrik 2015 deri Dhjetor 2018. Nė Korrik 2015 filloi funksionimi i Bashkive sipas ndarjes sė re territoriale dhe administrative. Kėto tė dhėna janė publikuar tė mirė strukturuara nė Portalin Open Procurement Albania
Download: Array
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :