Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Shėnim/ Protestat e munguara dhe ēfarė nuk na tha Luli

2 vite mė parė
share()?>
Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha ishte i ftuar mbrėmjen e djeshme nė emisionin “Tė Paekspozuarit” e Ylli Rakipit, ku mund tė themi se ishte emisioni mė komik nė historinė e tij politike. Jo vetėm nga budallallėqet qė artikulonte, por edhe nga sjellja e vetė gazetarėve tė cilėt shpesh e qeshnin. Andi Bushati, Ylli Rakipi, apo Fatos Lubonja nuk ndaleshin dot sė gajasuri, gati sa e ofendonin Lulzim Bashėn me broēkullat qė ai fliste nė emision.

Pėr shembull, Lulzim Basha i drejtohej Bushatit duke i thėnė “Dil ti nė revolucion, sepse po nuk dole ti qeveria nuk bie” . Pra, Andi Bushati, nipi i Hysni Kapos, njė kundėrshtar i fortė i sė djathtės dhe Partisė Demokratike, tė dalė nė protestė nė krah tė Lulit, qė ky i fundit tė bėhet kryeministėr. Dhe kėtė lloj marrie apo ēmendurie e kėrkonte Lulzim Basha. Por, “Che Guevara idhulli i ekstremit tė majtė ishte idhulli i “super tė djathtit”  Lul… Kėtu nuk gėnjeu, tregoi ēfarė idealesh revolucionare ka, megjithėse ka frikė tė bėjė revolucion.

Por, pėrtej kėsaj, Basha dukej i dorėzuar. Ai thoshte se edhe po tė dilte nė protestė para Kryeministrisė dhe po tė hidhte hapin pėr revolucion apo tė rrethonte Kryeministrinė me 10 mijė veta, ai nuk do tė mund ta merrte pushtetin, pasi Rama nuk do tė ikte. Dhe gjatė kohės qė ai do tė qėndronte nė institucion, duke rrethuar Kryeministrinė do tė ishin Trump dhe Merkel qė do ta merrnin nė telefon qė tė largohej.

Pra, Lulzim Basha pa dashje tregoi dje se askush nga ndėrkombėtarėt nuk e mbėshtet, nuk e njeh dhe nuk i jep tė paktėn njė dritė jeshile, qė Ramėn ta rrėzojė qoftė edhe me revolucion.

Sė treti, njė rast tjetėr ku Basha u bė thuajse gati qesharak ishte edhe momenti kur ai shprehej se nė parti kishte bėrė lista tė hapura dhe kishte njė grup cilėsor parlamentar, ndėrkohė qė analistėt i thanė qė ėshtė njė grup qesharak dhe i turpshėm. Megjithė pretendimet e Bashės se grupi kishte intelektualė dhe jo njerėz tė inkriminuar, ai pėrmendi Valentina Dukėn, nė vend tė Agron Gjekmarkajt. Por, tė krahasosh kėta dy personazhe, pėr Partinė Demokratike ėshtė krejt e pavlerė tė shprehesh mė tej, kush ėshtė Valentina Duka, nga vjen e ēfarė pėrfaqėson dhe kush ėshtė Agron Gjekmarkaj. Por, gjithėsesi kjo i pėrket Lulzim Bashės.

Pėrtej akuzave qė i bėnė vetė analistėt pėr deputetė tė futur me para nė listat e kandidatėve apo edhe atyre qė sot janė pjesė e grupit parlamentar tė PD-sė, mė pas ajo qė mund tė quhet organizim i Partisė Demokratike, ku Basha fliste pėr njė anėtar, njė votė, zgjedhje nė strukturat e PD-sė, ndėrkohė qė ka pesė vjet qė nuk zhvillon dot zgjedhje. Ka gati dy vjet qė nuk zhvillon dot riorganizimin e Partisė Demokratike. Ka degė qė ende nuk kanė zhvilluar fare zgjedhje, fare. Pra, nuk ka struktura, nuk funksionojnė, ka kryetar tė larguar, ka degė qė drejtohen me telekomandė nga Tirana. Pra, ka kryetar qė jetojnė nė Tiranė, ndėrkohė qė janė nė drejtimin e partisė nė qytetet e tyre, e tė tjera si kėto.

Basha nė fakt, dje nuk bėri gjė tjetėr, thjeshtė gėnjeu Live. Gėnjeu edhe kur tha se ishte Edi Rama qė sulmonte kunatin, por nė fakt ėshtė kunati, i cili ėshtė problemi. Me rreth 2 miliardė lekė xhiro biznesi nė vit dhe me vetėm 45 milion lekė fitim tė deklaruar, pėr tė cilin Lulzim Basha tha se ishte njė biznes ashtu si ato mijėra tė tjerat qė nuk kishin ecur mirė, por kishin pasur problematika gjatė viteve tė qeverisjes sė Ramės.

Nė fakt, Luli gėnjeu pėr kėtė detaj sepse edhe gjatė qeverisjes sė Ramės, biznesi i kunatit tė kryetarit tė PD-sė ėshtė 3-fishuar nė xhiro, apo 4-fishuar. Nga disa qindra milionė, ka shkuar nė disa miliardė. Dhe nė fund tha ai se nuk kishte fituar asnjė tender familjari i tij dhe nuk kishte marrė fonde nga para publike.

CNA.al e tregoi sot me njė dokument publik, qė mund tė gjendet tek “Open Spending Data”, e cila ėshtė njė pagesė e kryer nga AKSHI pėr “Landmark Communication”, kompaninė e kunatit tė tij.


Pra, gjithēka ai tha dje ishte qesharake. Gjithēka tha dje Lulzim Basha ishte njė gėnjeshtėr. U kthye nė fasadė duke luajtur edhe me kritikėt, duke thėnė se shumė prej tyre po kontribuojnė, shumė prej tyre janė nė krah tė tij. Pėrmendi Besnik Mustafajn, pėrmendi Genc Rulin, etj.

Nė fakt mjafton ti pyesėsh Genc Rulin dhe Besnik Mustafajn e kupton lehtė se cili ėshtė mendimi i tyre pėr Lulzim Bashėn. Dhe ky i fundit ka zgjedhur tė qėndrojė me forcė, me dhunė nė krye tė PD-sė, duke shpresuar se nė fund tė gjithė do t’i shkojnė nga pas pėr tė rrėzuar Edi Ramėn.

Por, ende Lulzim Basha nuk e ka kuptuar se askush nuk shkon pas tij pėr tė rrėzuar Edi Ramėn sepse Lulzim Basha ėshtė vetė Edi Rama. Lulzim Basha ėshtė njėsoj, nuk ka asnjė ndryshim nga Edi Rama. Ai ėshtė njė ushtar i vogėl i Sorosit nė shėrbim tė Edi Ramės dhe qėndron nė krye tė Partisė Demokratike vetėm e vetėm qė Edi Rama tė jetė kryeministėr i Shqipėrisė, sipas porozive dhe udhėzimeve tė dhėna nga Sorosi.

Kėto tashmė dihen nga tė gjithė. Ato qė thamė mė lart janė pėrsėritje tė shumė e shumė detajeve tė mėparshme. Por, sa qesharak dhe komik, Lulzim Basha nuk di tė ndalet. Nuk di tė ndalet pėr tė shpėtuar veten e tij, pėr tė qėndruar nė karrierė politike, por qė nga ana tjetėr po shkatėrron, po rrėnon dhe po dėmton pafundėsisht Partinė Demokratike.Multimedia: CNA.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 28-08-2018
Titulli i publikimit: Shėnim/ Protestat e munguara dhe ēfarė nuk na tha Luli
Pėrshkrim i publikimit: Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha ishte i ftuar mbrėmjen e djeshme nė emisionin “Tė Paekspozuarit” e Ylli Rakipit, ku mund tė themi se ishte emisioni mė komik nė historinė e tij politike. Jo vetėm nga budallallėqet qė artikulonte, por edhe nga sjellja e vetė gazetarėve tė cilėt shpesh e qeshnin. Andi Bushati, Ylli Rakipi, apo Fatos Lubonja nuk ndaleshin dot sė gajasuri, gati sa e ofendonin Lulzim Bashėn me broēkullat qė ai fliste nė emision.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :