Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 03 Gusht 2019

“Oligarku” Salillari, ka mrrė 530 milionė Euro nga Edi Rama.

11 muaj mė parė
share()?>
Kryeministri Edi Rama mundohet tė ironizojė kėdo qė i pėrmend oligarkėt pranė tij. Ai, madje, nga mbrojta kalon nė sulm, duke konsideruar kėto qė e kritikon pėr oligarkėt, si njerėz qė kėrkojnė tė denigrojnė biznesmenėt shqiptarė.

Nė fakt, si Rama, ashtu edhe pjesa mė e madhe e qytetarėve, tashmė janė tė bindur se qeveria e tij vepron vetėm nė funksion tė biznesmenėve pranė tij, tė cilėt e meritojnė termin “oligark”. Ndėr mė tipikėt e kėtyre bosėve financiarė qė qėndrojnė pranė parave tė qeverisė ėshtė Pėllumb Salillari, pronari i kompanisė sė ndėrtimit qė mban mbiemrin e tij, “Salillari” shpk.

“Boldnews.al” ka realizuar njė vėzhgim mbi fondet publike qė ka fituar “Salillari” gjatė periudhės qė Shqipėria qeveriset nga Edi Rama. Shifra ėshtė e pabesueshme-kjo kompani private, gjatė periudhės 2014-2018 ka marrė nė total rreth 530 milionė euro, si shumė pak, nė mos asnjė kompani tjetėr shqiptare.

Kompania “Salillari”shpk ushtron aktivitetin e saj nė vepra infrastrukturore, ku pėrfshihen rrugė, ura, mbikalime, ndėrtime, etj. Nga njė kėrkim i thjeshtė nė portalin informativ “Spending data.al” konstatohet lehtėsisht se Salillari, gjatė qeverisjes sė Edi Ramės, e ka zgjeruar ekspansionin e tij nė tė gjithė Shqipėrinė.

Nė periudhėn 2012-2013, kur Edi Rama ishte opozitari i zhurmshėm, kompania Salillari kishte njė volum pune, nė vlerė totale 1 miliard lekė (tė vjetra) nga fondet publike. Por, sapo Rama u vendos nė zyrėn e Kryeministrit, edhe Salillari pa ditė tė bardha nė biznesin e tij.

Nė vitin 2014, kur Rama dhe qeveria e tij kishin konsoliduar pozitat e mandatit tė parė, “Salillari” shpk arrin tė marrė nga buxheti i shtetit mbi 10 miliardė lekė (tė vjetra). Pra, vetėm nė vitin e parė tė mandatit tė parė tė Ramės, Salillari 10-fishoi pėrfitimet e tij nga fondet publike, krahasuar me totalin e dy viteve tė mėparshme bashkė.

Pasi u ndezėn “motorėt” e bashkėpunimit tė qeverisė Rama me kompaninė Salillari, kjo e fundit nisi tė merrte fonde publike nė pjesėn mė tė madhe tė tenderave qė zhvilloheshin nga institucionet buxhetore. Gjithnjė sipas tė dhėnave tė ‘Spending data Albania”, gjatė periudhės 2015-2018, kompania “Salillari” shpk ka pėrfituar njė total prej mbi 50 miliardė lekė (tė vjetra) nga fondet publike pėr ndėrtimin e rrugėve.

Nė njė total tė pėrafėrt, pėr periudhėn 2014-2018, kompania Salillari ka arkėtuar nga buxheti i shtetit mbi 70 miliardė lekė ose rreth 530 milionė euro.

Nga tė dhėnat e tenderave tė fituar nga Salillari, rezulton se ai, nė vitin 2014, ka qenė aktiv kryesisht nė qytetin e Beratit, ku ka pasur edhe qendrėn e tij historike si biznes. Por, nė periudhėn e mėpasshme, kompania rezulton fituese nė tenderat e shumė institucioneve publike, nė pjesėn mė tė madhe tė zonave tė Shqipėrisė.

“Salillari” shpk rezulton tė jetė vazhdimisht fitues, sidomos nė tenderat e organizuar nga Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit, tė dyja agjenci nė varėsi tė qeverisė sė Edi Ramės.Multimedia: BoldNews
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 28-09-2018
Titulli i publikimit: “Oligarku” Salillari, ka mrrė 530 milionė Euro nga Edi Rama.
Pėrshkrim i publikimit: Kryeministri Edi Rama mundohet tė ironizojė kėdo qė i pėrmend oligarkėt pranė tij. Ai, madje, nga mbrojta kalon nė sulm, duke konsideruar kėto qė e kritikon pėr oligarkėt, si njerėz qė kėrkojnė tė denigrojnė biznesmenėt shqiptarė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :