Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

100 milionė lekė pėr tė liruar njė vrasės?! Gjyqtari i Kushtetueses nė “ethe”

2 vite mė parė
share()?>
Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese, Gani Dizdari do tė pėrballet nesėr me Vettingun. Nesėr nė orėn 12, Dizdari do tė paraqitet para KPK, trupa e sė cilės pėrbėhet nga Pamela Qirko, Roland Ilia dhe Olsi Komici.

Nė aspektin pasuror, gjyqtari Dizdari duket i varfėr, por nisur nga ato ēfarė kanė ndodhur deri mė tani, mund tė priten edhe supriza.

Sipas tė vetmes deklaratė pasurie tė publikuar nė Open Spending Albania, gjyqtari Dizdari deklaron pagėn e tij dhe tė bashkėshortes e vajzės. Dizdari nė vitin 2014 ka deklaruar se bashkėshortja ka kursyer rreth 14 milionė lekė tė vjetra nga paga si arsimtare nga viti 1997 – 2012, nga puna pėrkohėsisht nė INSTAT, qarku i Kukėsit dhe kontribut nga vėllezėrit.

Kujtojmė se nė vitin 2016 gjyqtari Dizdari, ishte njė nga anėtarėt e Kushtetueses qė votoi pezullimin e ligjit tė “Vettingut” dhe dėrgimin e tij nė Komisionin e Venecias.

Ndėrsa sa i pėrket anės profesionale, nuk ėshtė se ka njė karrierė tė panjollosur.

Kujtojmė ngjarjen e vitit 2012 me nipin e tij, i cili bėnte rolin e sekserit dhe pėr njė rast nxjerrje nga burgu kėrkonte 100 milionė lekė, tė cilat u dyshua se mė pas i ndante me gjyqtarin Dizdari.

Agron Lumeshi, nipi i gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė, Gani Dizdari. Lumeshi u hetua nga prokuroria, pasi dyshohej se po ushtronte ndikim te daja e tij, gjyqtari Gani Dizdari, pėr lirimin e paligjshėm tė njė tė burgosuri pėr veprėn penale tė vrasjes. Por, nga prokuroria nuk ėshtė vėrtetuar se paratė kanė shkuar nė dorėn e gjyqtarit Dizdari.

Gjithesesi procesi i Vettingut, mund tė zbulojė supriza ashtu siē ndodhi nė rastin e gjyqtarit Admir Thanza.

Risjellim nė vėmendje, se rezultatet e pra tė vetingut i kanė dhėnė njė goditje tė fortė gjykatės mė tė rėndėsishme nė vend.

Para tė niste procesi i Vettingut, Gjykata Kushtetuese pati mbetur me 6 anėtarė, por dy muajt e fundit mjaft emra nuk e kaluan vetingun dhe sollėn probleme.

Besnik Imeraj dha dorėheqjen nga detyra, ndėrsa anėtarėt Fatos Lulo, Altina Xhoxhaj dhe Fatmir Hoxha ngelėn nė proces./CNA.al
Multimedia: lajme.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 11/07/2018
Titulli i publikimit: 100 milionė lekė pėr tė liruar njė vrasės?! Gjyqtari i Kushtetueses nė “ethe”
Pėrshkrim i publikimit: Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese, Gani Dizdari do tė pėrballet nesėr me Vettingun. Nesėr nė orėn 12, Dizdari do tė paraqitet para KPK, trupa e sė cilės pėrbėhet nga Pamela Qirko, Roland Ilia dhe Olsi Komici. Nė aspektin pasuror, gjyqtari Dizdari duket i varfėr, por nisur nga ato ēfarė kanė ndodhur deri mė tani, mund tė priten edhe supriza.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :