Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Borxhi publik i Shqipėrisė 2007 – 2017 dhe struktura e tij

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat pėr stokun e borxhit publik tė Shqipėrisė. Stoku i borxhit tė njė vendi ėshtė totali i borxhit publik tė emetuar brenda dhe jashtė vendit dhe qė ende nuk ėshtė shlyer. Borxhi publik mund tė emetohet brenda vendit dhe mbahet nga rezidentė (borxhi i brendshėm), ose jashtė vendit dhe mbahet nga jorezidentė (borxh i jashtėm). Tė dhėnat janė marrė nga Ministria e Financave. 
Borxhi publik i Shqipėrisė arriti nė 1 088 miliardė lekė (1.08 trilion) nė fund tė vitit 2017 ose 69.92% e Produktit tė Brendshėm Bruto (PBB). Borxhi publik thuajse ėshtė dyfishuar nė vlerė gjatė dekadės sė fundit. Nė vitin 2007 borxhi publik shėnonte 517 miliardė lekė. Pėr tė njėjtėn periudhė borxhi publik i Shqipėrisė ėshtė rritur edhe si raport ndaj Prodhimit tė Brendshėm Bruto nga 53.5 pėr qind e PBB qė ishte nė vitin 2007 nė 69.92 pėr qind nė fund tė 2017-ės. 
Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe analiza: ODA


Interesant ėshtė dhe ndryshimi i strukturės sė borxhit tė shtetit shqiptar gjatė viteve. Tė dhėnat janė kumulative, pra stoku i borxhit tė njė viti pėrfshin totalin e borxhit tė emetuar deri nė atė vit.
Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe analiza: ODA

Struktura e borxhit publik, borxh I brėndshmė dhe borxh i jashtėm


Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe analiza: ODA


Stoku i Borxhit Publik tė Brendshėm pėr vitin 2017 ėshtė 577 miliardė lekė ose rreth 2.8% mė shumė se nė vitin 2016, ndėrkohė Stoku i Borxhit Publik tė Jashtėm ėshtė 510.2 miliardė lekė. Borxhi i jashtėm publik ėshtė rritur me 1.1 % krahasuar me njė vit mė parė.
Por nėse raportohet pėr tė gjithė periudhėn, borxhi i brendshėm dhe i jashtėm kanė njė ecuri tė ndryshme. Nė raport me Prodhimin Kombėtar, borxhi i brendshėm nė fund tė vitit 2017 ishte mė 1.17 pikė pėrqindje mė i ulėt se nė vitin 2007. Kjo do tė thotė se e gjithė rritja e borxhit publik nė 10 vitet e fundit ka ardhur nga huamarrja e jashtme.

Stoku i borxhit te brendshėm dhe te jashtėm kundrejt GDP  2007 deri 2017

Burimi: Ministria e Financave
Komente dhe analiza: ODA


Niveli i borxhit tė jashtėm publik ėshtė rritur me ritme tė shpejta. Krahasuar me vitin 2007, stoku i borxhit tė jashtėm ėshtė rritur me 3.45 herė nė vlerė, ndėrsa nė raport me Prodhimin e Brendshėm Bruto ai ėshtė dyfishuar, nga 15.28 pėr qind qė ishte nė 32.81 pėr qind.
Megjithatė rekordi i borxhit tė jashtėm nė raport me Prodhimin e Brendshėm Bruto ėshtė shėnuar nė vitin 2015, kur ky tregues arriti nė 34.38 pėr qind si pasojė e emetimit tė eurobondit, por edhe marrjes sė 700 milionė eurove kredi nga FMN dhe Banka Botėrore nė formėn e mbėshtetjes buxhetore. 
Por pas vitit 2015, ashtu si stoku total i borxhit publik, edhe borxhi i jashtėm ka filluar tė ulet si pasojė e politikės konsoliduese dhe angazhimeve tė qeverisė pėr stabilizuar financat publike.

Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA