Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Remitancat 2002-2017, origjina dhe destinacioni sipas vendeve

2 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po pėrditėson tė dhėnat pėr remitancat, transfertat neto pa kundėrshpėrblim pėr apo nga jashtė vendit. Hulumtimi ėshtė kryer me baza vjetore pėr periudhėn 2002-2017. Kėto transferta ndryshe njihen si dėrgesa tė emigrantėve ose remitanca. Ato si njė komponent thelbėsor nė llogarinė korrente tė Bilancit tė Pagesave kanė njė rol tė rėndėsishėm nė nivelin e tė ardhurave, nė cilėsinė dhe standardin e jetesės apo nė ekonominė e vendit pėrfitues. Tė dhėnat pėr hulumtim janė marrė nga databaza e Bankės Botėrore BB.
Dėrgesat e emigrantėve janė njė burim shumė i rėndėsishėm pėr shumė vende nė zhvillim, pėrfshirė dhe Shqipėrinė.  Pas eksporteve, ato janė burimi kryesor i financimit tė jashtėm si nė terma absolute ashtu edhe nė peshė relative kundrejt Prodhimit tė Brendshėm Bruto. 
Nė fund tė vitit 2017, sipas Bankės Botėrore, dėrgesat e emigrantėve shqiptarė pėr familjet e tyre qėndrojnė nė vlerėn njė miliard e treqind e tetėdhjetė e dy milion dollar amerikan. Krahasuar me vitin pararendės 2016 shėnohet rritje prej 5.8 pėr qind.
Duke filluar nga viti 2002, remitancat tė dėrguara nė Shqipėri paraqiten sipas grafikut (nė milion USD).

Komente dhe analiza: ODA 

Dėrgesat e emigrantėve kanė rėnė me shpejtėsi sidomos pas thellimit tė krizės ekonomike tė Eurozonės. Viti mė i mirė pėr dėrgesa tė larta tė tipit remitanca ėshtė vitit 2008 me njė miliardė e tetėqind e gjashtėdhjetė e shtatė milionė dollarė. Nė dy vitet e fundit 2016 dhe 2017, remitancat nė ekonominė shqiptare kanė filluar tė rriten sėrish krahasuar me vlerėn e viti 2015. 

Open Data Albania ka hulumtuar edhe origjinėn prej nga vijnė kėto dėrgesa paraje nė pėr vitin 2017 duke identifikuar vende nga ku ka mė shumė hyrje remitancash. Vendet kryesore nga ku e kanė origjinėn dėrgesat e emigrantėve shqiptar janė Greqia 44% e totali, Italia 36.3%, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės 7.4%.  

Grafikisht burimi i remitancave sipas vendit tė origjinės paraqitet:
Komente dhe analiza: ODA 

Tė dhėnat tregojnė se pesha e vendeve tė origjinės nė fluksin e remitancave nė Shqipėri ka mbetur thuajse konstante gjatė katėr viteve tė fundit, ku Greqia vazhdon tė mbetet burimi kryesor me 44 pėr qind, ndėrsa Italia vjen nė vendin e dytė me 36.3 pėr qind. 

Veē remitancave hyrėse, pra ato ēka dėrgohen drejt Shqipėrisė, janė edhe remitancat dalėse, dėrgesa parash nga Shqipėria nė drejtim tė njė vendi tjetėr. Nė vitin 2017 vlera e remitancave dalėse, dėrgesa pa kundėrshpėrblim nga vendi ynė drejt njė vendi tjetėr, sipas BB shėnoi vlerėn njėqind e nėntėdhjetė e nėntė milionė dollarė. Remitancat dalėsi janė sa  14.3 pėr qind e remitancave hyrėse.
Vendi kryesor qė pėrfiton dėrgesa nga Shqipėria ėshtė Serbia. Nga Shqipėria drejt Serbisė pėr vitin 2017 janė dėrguar tetėdhjetė e katėr milionė dollarė transferta pa kundėrshpėrblim. Kjo vlerė  ėshtė sa 42.2 pėr qind tė totalit, tė remitancave qė kanė dalė nga Shqipėria. Nė vendin e dytė vjen Kroacia me tridhjetė e dy  milionė dollarė ose 16 pėr qind tė totalit dhe mė pas Bosnja dhe Greqia respektivisht me 15 dhe 12 pėr qind tė totalit. 

Komente dhe analiza: ODA 


Grafikisht remitancat dalėse paraqiten: 
Komente dhe analiza: ODA 

Sipas databazės sė BB nė vitin 2017 kemi 76 milionė dollarė mė shumė remitanca hyrėse nė Shqipėri se nė vitin 2016 dhe 14 milionė dollarė mė shumė remitanca dalėse nė vendet e tjera. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA