Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Zbulohet pasuria e Ramės dhe ministrave, Fatmir Xhafaj jeton me pagėn, Senida Mesi, 14 llogari bankare

2 vite mė parė
share()?>
Zbardhen pasuritė e kabinetit “Rama 2”. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar tė ardhurat nga rroga, nga honoraret dhe fitimet nga shitja e pikturave. Zėvendėskryeministra Senida Mesi dhe bashkėshorti i saj disponojnė 14 llogari bankare, dy apartamente dhe automjet. Bashkėshorti zėvendėskryeministres zotėron 100% tė aksioneve tė njė kompanie.

Zbulohet pasuria e Edi Ramės, sa merr nga punėt artistike kryeministri

Ministri i Brendshėm deklaron si tė ardhura vjetore pagėn dhe tė ardhurat nga komisionet e pėrhershme e tė pėrkohshme nė Kuvend. Fatmir Xhafaj ka deklaruar si pasuri tė patundshme njė dyqan nė Vlorė nga dhėnia me qira e tė cilit ka marrė 13770 euro nė njė vit. “Gazeta Shqiptare” publikon pasuritė e kabinetit qeveritar, tė cilat u referohen deklaratave tė pasurisė, dorėzuar prej tyre nė Inspktoratin e Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, tė cilat janė zbardhur nga “Open Spending Albania”.

Ndryshimi i pasurisė
Nuk ėshtė rroga e vetmja pasuri qė mbahet kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama. Kjo, pasi numri njė i qeverisė merr tė ardhura edhe nga punėt artistike, apo edhe honoraret ku ka deklaruar se merr 51.000 lekė. Kreu i qeverisė ka deklaruar se tė ardhura neto nga paga merr 2 015 199 lekė, ndėrsa tė ardhura neto nga krijimtaria artistike, shitje e punėve artistike merr 3 894 352 lekė. Ndėrkaq, sipas “spending data.al”, nisur nga deklarimi i Ramės, deri tani ka shlyer shumėn prej 4 852 euro pėr kredinė me vlerė 80 000 euro, afat 10-vjeēar tė marrė nė datė 22.10.2013 pranė njė banke tė nivelit tė dytė. Kredia ėshtė pjesė e regjistrit martesor dhe detyrimi i mbetur nė datėn 31 dhjetor 2017 ėshtė 26 460 euro. Ndėrsa edhe bashkėshortja e tij, Linda ka shlyer shumėn prej 4 853 euro pėr kredinė e pėrbashkėt me vlerė 80 000 euro, me afat 10-vjeēar tė marrė nė datė 22.10.2013.

Nga ana tjetėr, Linda Rama, gjatė vitit 2017 deklaron tė ardhura nga puna si eksperte 1 849 983 lekė, tė ardhura nga honoraret 1 241 276 lekė, qira nga apartamentet 2 712 180 lekė dhe interesa bankare 2 394 lekė. Ndėrkaq, i biri i kryeministrit tė Shqipėrisė, Edi Rama, Gregor Rama, rezulton se jeton me qira si dhe se gjatė vitit 2017 ka marrė 400 mijė lekė tė vjetėr borxh. Nga shitja e veprave tė artit, Gregori gjatė vitit 2017 ka fituar 28 mijė euro./ Gsh.alMultimedia: lapsi.al
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 15/06/2018
Titulli i publikimit: Zbulohet pasuria e Ramės dhe ministrave, Fatmir Xhafaj jeton me pagėn, Senida Mesi, 14 llogari bankare
Pėrshkrim i publikimit: Zbardhen pasuritė e kabinetit “Rama 2”. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar tė ardhurat nga rroga, nga honoraret dhe fitimet nga shitja e pikturave. Zėvendėskryeministra Senida Mesi dhe bashkėshorti i saj disponojnė 14 llogari bankare, dy apartamente dhe automjet. Bashkėshorti zėvendėskryeministres zotėron 100% tė aksioneve tė njė kompanie.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :