Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Investigim/ Veliaj paguan me tendera tė dyshimtė Albtelecom, Albtelecom paguan vėllain e Veliajt

3 vite mė parė
share()?>
“Ėndrra jonė ėshtė qė tė vazhdojmė edhe kėtė vit siē kemi bėrė kėto 3 vjet me shumė punė, por dhe me shumė qejf. Ata qė punojnė shumė, duan edhe tė argėtohen.”

Por motoja e vėrtetė e kryebashkiakut duket se ėshtė “ata qė abuzojne dhe vjedhin shumė, duan edhe tė argėtohen.”

Veliaj ka nisur prej disa ditėsh organizimin e njė sėrė koncertesh nė Tiranė, pėr tė festuar 3 vjetorin e ardhjes nė krye tė Bashkisė Tiranė. Bashkia e tij ka paguar kėto tre vjet miliona euro pėr koncerte dhe argėtime pa asnjė interes publik, ndėrkohė qė Veliaj betohet se nuk ka para pėr ndėrtim shkollash dhe objektesh kulturore.

Si duket, kjo e ka shtyrė jo vetėm pėr tė gjetur mėnyra indirekte pėr tė financuar koncertet, por edhe pėr tė pėrfituar personalisht.

Rasti mė i fundit ėshtė ai i koncertit tė pritshėm tė kėngėtares me origjinė shqiptare Rita Ora, e cila do tė japė njė koncert nė Tiranė mė 3 qershor. Sipas Hashtag.al, konfirmuar nga Exit.al, kompania Albtelekom do tė paguajė 200 mijė euro pėr organizimin e koncertit dhe i gjithė ky fond do t’i kalohet kompanisė Gogėl tė vėllait tė kryebashkiakut Veliaj.

Duket si njė gjest bamirės nga Albtelekom, por nė fakt janė tė gjitha para tė taksapaguesve shqiptare tė ardhura nga Bashkia Tiranė.

Nga marsi 2017 deri tani, Bashkia Tiranė i ka paguar Albtelkomit rreth 450 mijė euro dhe deri nė fund tė vitit shuma do tė arrijė nė 680 mijė euro pėr shėrbim interneti dhe intraneti (rrjetin e brendshėm qė lidh institucionet e Bashksisė).

Ėshtė njė shumė maramėndėse pėr shėrbim internet. Exit.al kontaktoi disa nga ofruesit kryesorė tė internetit nė Tiranė, tė cilėt ofrojnė shėrbim pėr institucionet mė tė mėdha publike dhe private nė vend, pėrfshi bankat. Nga ky hulumtim i shpejtė ėshtė e qartė se Bashkia Tiranė paguan tė paktėn 4-5 herė vlerėn e tregut pėr shėrbimin qė merr.

Ajo qė duhet theksuar ėshtė se pagesat pėr Albtelecom janė bėrė pėrmes kontratave me negocim, pa asnjė njoftim paraprak pėr nevojėn e shėrbimit—rreth €180 mijė euro janė dhėnė nė kontrata tė tilla,—ndėrkohė qė kontratat e tjera janė dhėnė me tender tė organizuar me mėnyrėn tashmė tipike tė rasteve me fitues tė paracaktuar: kompanitė e tjera nė tender ose nuk paraqesin ofertė ose skualifikohen pėr mos plotėsim tė kushteve teknike, duke e lėnė fituesin tė vetmin konkurrent nė garė.

Nga tė dhėnat e bėrė publike nga Open Data Albania, nė njė viti, nga mars 2017-shkurt 2018, Bashkia Tiranė ka paguar Albtelecom pėr shėrbimet e mėposhtme (nuk pėrjashtohet mundėsia qė mes Bashkisė dhe Albtelecom tė ketė kontrata dhe pagesa tė tjera qė nuk janė bėrė publike pėrmes thesarit tė shtetit):

Mė 25 maj 2017, Bashkia Tiranė lidhi kontratė me negocim pa botim paraprak pėr shėrbim internet me vlerė rreth 7,5 milionė lekė, pra rreth €56 mijė.

Mė 7 gusht 2017, Bashkia Tiranė lidh njė tjetėr kontratė me negocim pa botim paraprak me Albtelecom tė njejtėn vlerė prej 7,5 milionė ose rreth €56 mijė.

Mė 20 tetor 2017, Albtelecom fitoi tenderin pėr furnizimin me internet tė Bashkisė Tiranė me vlerė 21 milionė lekė, afėrsisht €157 mijė, pėr 167 ditė, pra afėrsisht 126 mijė lekė ose gati 1 mijė euro nė ditė.

Nė tender morėn pjese 3 kompani—Abcom sha, Albtelecom sha dhe Telekom Albania sha. Sipas formulės tashmė standarde tė korrupsionit me tendera, njė kompani nuk paraqiti ofertė ndėrsa Telekom Albania sha nuk plotėsi kushtet teknike. Si rezultat, Albtelecom u shpall automatikisht fitues e tenderit.

Dy muaj mė pas, mė 29 dhjetor 2017, Bashkia Tiranė miratoi shtesė kontrate: “Blerje shėrbim interneti pėr Bashkinė e Tiranės” me Albtelecom me vlerė 1,4 milionė lekė pėr kontratėn e lidhur mė 20 tetor 2017, me vlerė rreth 21 milionė lekė (mbi €100 mijė). Kjo shtesė ėshtė e paligjshme pasi ligji lejon shtesė kontrate vetėm nė masėn 20 pėr qind mbi vlerėn e kontratės, ndėrsa nė kėtė rast shtesa ėshtė rreth 67 pėrqind. Pėr mė tepėr shtesat e kontratave bėhen vetėm nė raste tė veēanta qė lidhen me ndryshimet e kushteve tė tregu, vėshtirėsi natyrore dhe specifikla tė caktuara.

Mė 26 janar 2018, kompania Albtelekom ka fituar tenderin pėr shėrbim me internet pėr Bashkinė Tiranė pėr periudhėn shkurt- dhjetor 2018, me vlerė 39 milionė lekė, afėrsisht €291 mijė, pėrsėri afėrsisht 1 mijė euro nė ditė.

Edhe pse tre ditė mė parė kishte organizuar pėr marrjen e shėrbimit internet pėr periudhėn shkurt-dhjetor 2018, mė 29 janar 2018 Bashkia Tiranė lidh kontratė me negocim me Albtelecom me vlerė rreth 5,4 milionė lekė (afėrsisht €40 mijė).Multimedia: 55 NEWS
Datė publikimi: 04-05-2018
Titulli i publikimit: Investigim/ Veliaj paguan me tendera tė dyshimtė Albtelecom, Albtelecom paguan vėllain e Veliajt
Pėrshkrim i publikimit: “Ėndrra jonė ėshtė qė tė vazhdojmė edhe kėtė vit siē kemi bėrė kėto 3 vjet me shumė punė, por dhe me shumė qejf. Ata qė punojnė shumė, duan edhe tė argėtohen.” Por motoja e vėrtetė e kryebashkiakut duket se ėshtė “ata qė abuzojne dhe vjedhin shumė, duan edhe tė argėtohen.”
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :