Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Ministri I Ramės I Zhytur Nė Luks, Zbulohet Pasuria

2 vite mė parė
share()?>
Emri i ministrit tė Infrastrukturės dhe Energjisė, Damian Gjiknuri ėshtė mė i lakuari nė media nga ministrat e Qeverisė “Rama 2”.
Ndaj Gjiknurit janė drejtuar akuza nga spektri politik nė lidhje me afera tė dyshimta korruptive, ku nė lojė kanė qenė shuma marramendėse parash.

Kujtojmė se Gjiknuri ėshtė njė nga ministrat e akuzuar pėr mega aferėn e ĒEZ.

Sipas Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, shtetit shqiptar i ėshtė shkaktuar njė dėm financiar prej 479 milionė eurosh nga marrėveshja pėr zgjidhjen me mirėkuptim mes palėve e arritur nga qeveria dhe grupi ēek ĒEZ, i cili ishte pronar i 76 pėr qind tė aksioneve tė Operatorit tė Sistemit tė Shpėrndarjes. Si pėrgjegjės pėr kėtė dėm, gishti akuzues u drejtua ndaj Damian Gjiknurit.

Mė herėt opozita,ka hedhur dyshime se Gjiknuri, ka krijuar pasuri tė dyshimta, nė bazė tė kėsaj afere.

Nėse vėrejmė tė dhėnat e pasurisė tė deklaruara pranė ILDKPKI-sė, ndėr vite, konstatojmė se vetėm me njė rrogė ministri dhe me njė pagė tė bashkėshortes sė tij, Gjiknuri ka jetuar nė luks.

Njė luks i tillė i pėrshkruar me shifra tė mėdha nė njė Shqipėri tė varfėr, natyrisht qė lė tė mendosh se vetėm njė vetting nė politikė, mund tė zbardhė korrupsionin ministror dhe jo vetėm.

Pėrgjatė viteve 2012-2015, Gjiknuri rezulton tė ketė marrė hua nga bashkėshortja, ndėrsa ka deklaruar tė ardhura nga punėt private.

Pėrgjatė tre viteve, 2012-2015, familja Gjiknuri, me tė ardhurat e siguruara, kanė shlyer pjesėrisht kreditė qė kishin marrė pėr njė banesė me vlerė 50 milion lekėsh si dhe kredinė pėr njė makinė nė vlerėn e 18 200 euro.

Sipas tė dhėnave tė Open Spending Albania, nė vitin 2015, rezulton se Ministri i Energjisė dhe Industrisė, Damian Gjiknuri, ka tė ardhura 1,671,249 nga paga si ministėr dhe shpėrblimet. Ndėrsa tre llogari bankare tė ministrit janė pakėsuar, pėrkatėsisht, 61,621 lekė, llogari 2,080 lekė dhe llogari e bashkėshortes me 436,869 lekė, disa llogari tė tjera janė shtuar.

Ndėrkohė tė tjera llogari janė shtuar me 87,200 lekė, me 10,053 lekė si dhe llogari e shtuar nė valutė tė biznesit me 9,702 lekė. Bashkėshortja e ministrit Gjiknuri ka marė kredi pėr tė blerė njė automjet “Mercedes Benz” nė vitin 2015 me vlerė 44,000 euro.

Nė vitin 2016, luksi i Gjiknurit ka arritur kulmin.

Sipas tė dhėnave nė deklaratėn e pasurisė sė Gjiknurit, tė marrė pranė ILDKPKI-sė, nė vitin 2016, Gjiknuri ka porositur njė apartament tė ri banimi prej 199.5 metrash katrorė.

Vlera e kėtij apartamenti banimi ėshtė 271 mijė e 450 euro, nga tė cilat Gjiknuri ka paguar kėstin e parė prej 100 mijė eurosh.

Diēka tjetėr qė bie nė sy nė formularėt e deklarimit tė pasurisė, ėshtė rritja e trefishtė e tė ardhurave tė Rovena Gjiknurit, krahasuar me vitin 2015. Nė vitin 2016, ajo deklaron 6 231 627 lekė, nga punėt private si arkitekte.

Me gjithė kėtė rritje tė tė ardhurave, Gjiknuri rezulton tė ketė dhe njė kredi tjetėr tė pashlyer tė banesės sė parė (rreth 26 milion lekė tė vjetra).

Viti 2012

Tė ardhura nga paga dhe pėrfitime si deputet nė vlerėn 1 857 184 lekė

Bashkėshortja zonja Rovena Gjiknuri paga si drejtuese nė Top Channel nė vlerėn 1 400 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Gjiknuri tė ardhura nga punė artistike dhe krijuese nė vlerėn 600 000 lekė.

Arkėtimet nga njė hua dhėnė bashkėshortes nė vlerėn 5 500 euro.

Arkėtim nė vlerėn 500 000 lekė si pasojė e detyrimeve tė pashlyera qė lindin nga kontrata e shitjes sė aksioneve nė njė shoqėri nė vitin 2010.

Kredi pėr shtėpi banimi nė bankė tė nivelit tė dytė me vlerė detyrimi tė pashlyer 2 299 000 lekė, principal 5 000 000lekė, interes 3% nė vit.

Bashkėshortja zonja Rovena Gjiknuri kredi pėr blerje automjeti me vlerė detyrimi tė pashlyer 7 600 euro, principal 18 200 euro.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -180 400 lekė pėr njė kredi bankare.

Bashkėshortja zonja Gjiknuri detyrime tė paguara pėr njė kredi bankare nė vlerėn -3 500 euro.

Viti 2013

Paga dhe pėrfitime si deputet dhe si ministėr nė vlerėn 2 128 278 lekė

Bashkėshortja zonja Gjiknuri paga si drejtuese nė vlerėn 1 400 000 lekė

Bashkėshortja zonja Gjiknuri tė ardhura nga punė artistike dhe krijuese nė vlerėn 800 000 lekė.

Arkėtim nė vlerėn 600 000 lekė si pasojė e detyrimeve tė pashlyera qė lindin nga kontrata e shitjes sė aksioneve nė njė shoqėri nė vitin 2010.

Tė ardhura nga shitja e automjetit personal tip Audi 4, me blerje nė vitin 2010, nė vlerėn 5 500 euro.

Sipas deklarimit fillestar te 2010 rezulton njė hua pėr shkak tė sėcilės zoti Gjiknuri deklaron “pagesa tė njė huaje qė i ka dhėnė bashkėshortja, derdhur nė llogarinė nė bankė tė nivelit tė dytė” vlera e derdhjes 8 000.

Kredi pėr shtėpi banimi nė bankė tė nivelit tė dytė me vlerė detyrimi tė pashlyer 2 118 600 lekė, principal 5 000 000 lekė, interes 3% nė vit.

Bashkėshortja zonja Rovena Gjiknuri kredi pėr blerje automjeti me vlerė detyrimi tė pashlyer 4 000 euro, principal 18 200 euro.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -180 400 lekė pėr njė kredi bankare.

Bashkėshortja zonja Gjiknuri detyrime tė paguara pėr njė kredi bankare nė vlerėn -3 500 euro.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga si ministėr, 1 595 941 lekė.

Tė ardhura nga interesat bankare 100 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga si drejtuese e deparlamentit nė TV Top-Channel, 1 121 000 lekė.

Tė ardhura nga aktiviteti privat i bashkėshortes (studio projektimi, Fabrika), 1 702 453 lekė.

Tė ardhura pėr shpėrblim page nga Kuvendi i Shqipėrisė, fituar me vendim gjykate, 325 377 lekė.

Gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 327 000 lekė.

Kredi nė njė bankė tė nivelit tė dytė me vlerė detyrimi financiar tė pashlyer – 1 900 000 lekė, me principal 5 milionė lekė, interes bazė 3%, pėr blerje shtėpie.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 43 135 lekė.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, shtuar me 16 euro.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 641 001 lekė.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 7 032 euro.

Bashkėshortja, kredi nė njė bankė tė nivelit tė dytė, me vlerė detyrimi financiar – 0 euro, me principal 18 200 euro, interes Eurobor 5 %, pėr blerje automjeti.

Viti 2015

Paga neto si ministėr 1 671 249 (njė milion e gjashtėqind e shtatėdhjetė e njė mijė e dyqind e dyzet e nėntė) lekė.

Zonja Rovena Gjiknuri, tė ardhura nga paga dhe shpėrblime tė tjera si drejtuese departamenti nė TV Top Channel 1 100 000 (njėmilion e njėqind mijė) lekė .

Bashkėshortja zonjė Rovena Gjiknuri tė ardhura bruto nga aktiviteti provat studio projektimi Fabrika 1 939 654 lekė.

bashkėshortja tė ardhura nga kthim huaje e deklaruar edhe nė vitet e mėparshme nė vlerėn 10 000 euro.

bashkėshortja tė ardhura nga shitja e njė automjeti 15 000 euro.

Pakėsuar njė llogari rrjedhėse me 61 621 lekė.

pakėsuar njė llogari nė euro 2080 lekė.

shtuar njė llogari nė lekė me 87 200 lekė.

bashkėshortje pakėsuar llogarinė rrjedhėse nga paga nė vlerėn 436 869 lekė.

shtuar llogarinė nė euro me 10 053 lekė.

shtuar njė llogari nė valutė tė biznesit me 9 702 lekė.

blerė automjet Mercedes Benz nė shkurt 2015 me njė vlerė prej 44000 euro.

Shlyer nė vlerėn 284 523 njė kredi pėr shtėpi e marrė nė banka tė nivelit tė dytė me vlerė 5 milion lekė dhe me interes vjetor 3% ku detyrimi i mbetur nė datėn 31 dhjetor ėshtė 1 615 000 lekė.

shlyer kredi nė vlerėn 4 664 euro, kredi e marrė nga bahskėshortja pėr blerje makine, totali 30 000 euro, mbetur pa shlyer 31 003 euro.

Viti 2016

Paga dhe shpėrblime si Ministėr pranė MEI, 1 666 456 lekė.

Bashkėshortja zonjė Rovena Gjiknuri tė ardhura nga aktiviteti privat studio Fabrika dhe Person Fizik, 6 231 627 lekė.

Porositur njė apartament banimi me sipėrfaqe. 199.5 m2, vlerė 271 450 euro, pėr tė cilin ėshtė paguar kėsti i parė 100 000 euro me kredi, pjesa takuese 50%.

Gjendje llogarisė bankare, pakėsuar me 5 271 euro.

Gjendje llogarisė bankare pėr pagėn, shtuar me 942 495 lekė.

Gjendje llogarisė bankare, shtuar me 113 491 lekė.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, shtuar me 123 211 lekė.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, shtuar me 165 160 lekė.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, pakėsuar me 1 312 euro.

Shlyer pėr vitin 2016 vlera 284 500 lekė pėr kredi bankare pėr shtėpi banimi marrė nė banka tė nivelit tė dytė me vlerė 5 milion lekė dhe me interes vjetor 3% ku detyrimi i mbetur nė datėn 31 dhjetor ėshtė 2 598 411 lekė.

Shlyer pėr vitin 2016 vlera 2 900 euro pėr kredi pėr shtėpi, ku detyrimi i mbetur nė datėn 31 dhjetor ėshtė 98 550 euro.

Bashkėshortja, shlyer pėr vitin 2016 vlera 6 420 euro pėr kredi bankare, ku detyrimi i mbetur nė datėn 31 dhjetor ėshtė 23 122 euro. /CNA.AL/Multimedia: Albpress News
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 23/04/2018
Titulli i publikimit: Ministri I Ramės I Zhytur Nė Luks, Zbulohet Pasuria
Pėrshkrim i publikimit: Emri i ministrit tė Infrastrukturės dhe Energjisė, Damian Gjiknuri ėshtė mė i lakuari nė media nga ministrat e Qeverisė “Rama 2”. Ndaj Gjiknurit janė drejtuar akuza nga spektri politik nė lidhje me afera tė dyshimta korruptive, ku nė lojė kanė qenė shuma marramendėse parash.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :