Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Zbulohet pasuria e gjyqtarit tė Krimeve tė Rėnda/ Vettingu i “pret duart” Gurali Brahimllarit?

2 vite mė parė
share()?>
Reforma nė Drejtėsi synon tė sjellė spastrimin nga gjyqtarėt e prokurorėt e korruptuar nė radhėt e sistemit qė ėshtė i ngritur pėr tė bėrė drejtėsi.

Gjithashtu me ndėrmarrjen e kėsaj reforme pritet tė ndryshojė imazhi i Gjykatave dhe Prokurorive.  Dhe sigurisht qė imazhi ndryshon me largimin e tė korruptuave nga kėto institucione.

Kėtė radhė nė filtrin e CNA.al, sa i pėrket deklarimit tė pasurisė,  do tė kalojė gjyqtari i Apelit pėr Krimet e Rėnda, Gurali Brahimllari. Ndėrkaq, CNA.al mbetet i hapur pėr denoncimet e qytetarėve nė lidhje me pasuritė e padeklaruara tė gjyqtarėve.

Edhe ato pasuri qė kanė deklaruar, janė tė paarritshme ndėrsa deklarojnė si burim tė ardhurash pagat, apo orėt jashtė orarit.

Fatmirėsisht Vettingu hap pas hapi po “pret”, duart e gjyqtarėve dhe prokurorėve tė korruptuar.

Pėrveēse nė aspektin pasuror, dihet tashmė se  gjyqtarėt dhe prokurorėt do tė hetohen edhe nga ana profesionale, nė lidhje me dosjet qė ata kanė pasur.

Sa i pėrket tė dhėnave pasurore, bazuar tek Open Spending Albania, gjyqtari Gurali Brahimllari, nė fund tė vitit 2014 zotėronte respektivisht 57 milionė dhe 54 milionė lekė pasuri.

Ai kishte arritur tė katėrfishonte pasurinė e tij nga viti 2003 deri nė fund tė vitit 2014, mdėrsa tė ardhurat kryesore nė familjen e gjyqtarit tė Apelit tė Krimeve tė Rėnda, Brahimllari vijnė nga bashkėshortja me profesion stomatologe.

CNA.al sjell tė detajuar pasurinė deklaruar nga Brahimllari mė 23 mars 2017.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga si gjyqtar nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė, 01.01.2014 – 31.08.2014, 1 131 044 lekė.

Tė ardhura nga paga si gjyqtar nė Gjykatėn e Apelit, 01.08.2014 – 31.12.2014, 462 848 lekė.

Tė ardhura nga puna si ekspert pranė Shkollės sė Magjistraturės, 36 000 lekė.

Tė ardhura nga qiraja e ap. nė Bul. “Bajram Curri”, 432 000 lekė.

Tė ardhura nga qiraja e objektit, ish-klinikė dentare nė rrugėn “Budi”, 275 000 lekė.

Tė ardhura nga qiraja e pasurisė klinikė dentare, si bashkėpronar, 324 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga administrimi i njė klinike dentare, 3 767 654 lekė.

Djali, tė ardhura nga paga nė Ministrinė e Drejtėsisė si pėrgjegjės sektori nė Sektorin e Inspektimit tė Prokurorisė, 818 222 lekė.

Vajza, tė ardhura pėr periudhėn mars-shtator si higjeniste nė klinikėn “Lumturi Brahimllari”, 126 000 lekė.

Bashkėpronar me 50 % i njė prone me sip. 36 m2 me vlerė, 7 056 500 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 246 000 lekė.

Gjendja e llogarisė sė pėrbashkėt me bashkėshorten nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 1 300 euro.

Gjendja cash, 800 000 lekė.

Kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 50 000 euro, detyrimi financiar i pashlyer 18 812 euro.

Kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 25 000 euro, detyrimi financiar i pashlyer 16 982 euro.

Pagesa mbi tatimin nė masėn 10 % pėr tė ardhura nga qiratė, 114 000 lekė.

Bashkėshortja, shpenzime pėr blerjen e aseteve tė luajtshme pėr klinikėn dentare, vlera 3 200 euro.

Bashkėshortja, shpenzime pėr blerjen e njė automjeti, “Audi” blerė 21 000 euro.

Bashkėshortja, pagesa pėr tatimet, detyrimi financiar i shlyer 109 350 lekė.

Djali, kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 420 000 lekė, detyrimi financiar i shlyer, 210 973 lekė.

Vajza, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 126 000 lekė.

Vajza, detyrime pėr pagesėn e studimeve nė Universitetin Mjekėsor nė Tiranė, 36 000 lekė.Viti 2016

Blerja e obligacioneve tė thesarit me datė 21.04.2016, nė vlerėn  1 000 000 lekė, me interes 1.650 (me kupon me vlerė) 8 250 lekė nė ēdo gjashtė muaj). U pėrfitua njė kupon nė datėn  21.10.2016.

Nga depozita me afat e krijuar ne datėn 05.02.2015, nė llogarinė e tij u pėrfitua interesi prej 16.948 lekė. Nė datėn 5.02.2016,, kjo depozitė u ripėtėri dhe interesi iu shtua principalit tė mėparshėm prej 1 000 000 lekė.

Llogaria rrjedhėse, shtuar me 50 000 lekė, sepse me datė 01.01.2017 ishte gjendje shuma 93 943 lekė, ndėrsa nė datėn  31.12.2015, kishte gjendje rreth 43 000 lekė.

Gjendja nė llogarinė rrjedhėse nė shumėn 167 321 lekė. Nė kėtė llogari kalon paga,  nga institucioni, nga shpėrblimet si ekspert nė shkollėn e  magjistraturės dhe nga pjesėmarrja nė Komisionin e MDBD.

Gjendje cash nė shumėn  400 000 lekė (vlerė e cila ėhstė tėrhequr me datė 27.12.2016). E krijuar me tė ardhurat nga paga si gjyqtar, qiraja e pasurive dhe tė ardhurat familjare pėrgjatė vitit 2015.

Ėshtė pakėsuar llogaria e pėrbashkėt me bashkėshorten, nė shumėn  3 125 euro, sepse nė datėn 31.12.2016 ishte gjendje shuma 8 553.52 euro, ndėrsa nė datėn 31.12.2015 ka qenė 11 678 euro. Vlera prej  3 125 euro ėshtė shpenzuar pėr pagesėn e kėsteve tė kredisė pėr shtėpinė nė Sauk.

Tė ardhura nga paga si gjyqtar

Nga puna si gjyqtar nė Gjykatėn e Apelit, gjatė vitit 2016 nė shumėn  1560000 lekė.

Tė ardhura nga pjesėmarrja nė njė komision shtetėror i caktuar nga KLD nė qershor tė vitit 2013, pėr periudhėn  gush 2016-qershor 2017, nė shumėn  140 250 lekė.

Tė ardhura nė formė diete nga pjesėmarrja nė konferencėn ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e dėshmitarėve tė zhvilluar nė Srajevė nė shumėn 40 euro.

Tė ardhura nga qiraja e shtėpisė dhe klinikės dentare nė shumėn 612 000 lekė.

Pėr kredinė e marrė nė maj tė vitit 2009, nė shumėn 50 000 euro, gjatė vitit 2016 u pagua kėsti prej 668.5 euro nė muaj. Gjithsej pėr kėtė kredi ėshtė paguar shuma 8 022 euro. Principali i mbetur nga kredia, nė vitin 2016 ėshtė nė vlerėn 3 908 euro, ndėrsa ka pėrfunduar e e tėra nė muajin qershor tė vitit 2017.

Pagesė tatimi  pėr shumėn  720 000 lekė me vlerė 108 000 lekė.

Tė ardhurat e bashkėshortes, Lumturie Brahimllari

Shtuar llogaria rrjedhėse me 130 000 lekė.

U pėrftuan interesa bankare nė vlerėn 59 69 dollarė nga depozita me afat 12 muaj. Kjo llogari ishte krijuar me 24.11.2015 me shumėn  8 000 dollarė. Depozita u pėrsėrit dhe interesin qė pėrftohet gjatė vitit 2017 ishte  72.83 dollarė.

Nė llogarinė e biznesit, klinikė dentare u shtua llogaria me  8 018 euro.

U ndryshua dhe u pakėsua me shumėn rreth 21 238 lekė. Llogaria e biznesit ndryshoi nga 599 305 lekė, nė datėn 31.12.2015 nė shumėn 578 067 nė datėn 30.12.2016.

Tė ardhura nga biznesi privat  neto sipas bilancit nė shumėn 2 053 585 lekė, ndėrsa tė ardhura neto faktike nga i njėjti aktivitet tregtar nė shumėn  2 630 920 lekė.

Tė ardhurat e djalit Mirjon Brahimllari

Tė ardhura nga paga dhe shpėrblime nė Ministrinė e Drejtėsisė, pėrgjegjės sektori nė sektorin Inspektimit tė Prokurorisė nė shumėn 834 230 lekė.

Tė ardhurat neto nga angazhimet nė projekte tė IDRA –s nė shumėn 20 000 lekė dhe nga SSCI, nė shumėn 12 000 lekė. Gjithsej, 32 000 lekė./CNA.alMultimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 28/04/2018
Titulli i publikimit: Zbulohet pasuria e gjyqtarit tė Krimeve tė Rėnda/ Vettingu i “pret duart” Gurali Brahimllarit?
Pėrshkrim i publikimit: Reforma nė Drejtėsi synon tė sjellė spastrimin nga gjyqtarėt e prokurorėt e korruptuar nė radhėt e sistemit qė ėshtė i ngritur pėr tė bėrė drejtėsi. Gjithashtu me ndėrmarrjen e kėsaj reforme pritet tė ndryshojė imazhi i Gjykatave dhe Prokurorive. Dhe sigurisht qė imazhi ndryshon me largimin e tė korruptuave nga kėto institucione.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :