Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Njė pronar karburanti ndan drejtėsi nė Gjykatėn e Lartė/ Pasuria “fundos” Shkėlzen Selimin?

3 vite mė parė
share()?>
Procesi i vettingut deri mė tani ka “prerė” tre koka tė njerėzve tė drejtėsisė.

Fatos Lulo, nga Gjykata Kushtetuese, Besim Trezhnjeva nga Gjykata e Apelit nė Durrės dhe Besa Nikėhasani nga Prokuroria e shkallės sė parė Shkodėr, janė tre tė parėt qė ngecėn nė procesin e  Vettingut, pasi nuk justifikuan dot pasurinė.

Ajo ēfarė ėshtė e ēuditshme  ėshtė se vetė njerėzit e ligjit, tė cilit pretendohet se deri mė tani kanė dhėnė drejtėsi, shprehen para Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit se nuk kanė qenė tė qartė, pėr mėnyrėn se si bėhet deklarimi i pasurisė. Nė kėtė pikė, dy janė kėndvėshtrimet tė cilat ngrihen, ose nuk kanė njohur ligjet deri mė sot, ose po tentojnė tė fshehin korrupsionin qė kanė kryer nėn veshjen e prokurorit apo gjyqtarit.

Njė tjetėr aspekt qė tė bie nė sy,  tek njė numėr jo i vogėl i gjyqtarėve dhe prokurorėve ėshtė pasuria e patundshme qė ata disponojnė.

Me njė pėrllogaritje tė tjeshtė me pagėn qė ata kanė, njė pasuri e tillė ėshtė e paarritshme.

CNA.al po sjell deklarimin e pasurisė sė gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė Shkėlzen Selimi, duke iu referuar tė dhėnave tė Open Spending Albania por edhe tė dhėnave tė fundit tė marrė pranė ILDKPKI-sė.

Anėtari i Gjykatės sė Lartė, Shkėlzen Selimi, posedon njė karburant nė Vlorė, ku ėshtė bashkėpronar nė ½ pjesė me bashkėshorten, por qė llogaria ėshtė nė emrin e tij. Ai ka deklaruar se e ka blerė kėtė pronė nė vitin 2013.

Nuk janė tė pakta raste kur nga gjyqtarė e prokurorė dėgjojmė se bashkėshortė(e), motra, vėllezėr, kunetėr,  apo vjehėrri iu kanė bėrė dhurata miliona lekė.

Nuk e dimė, nėse tė njėjtėn metodė ka ndjekur edhe gjyqtari Selimi, por do tė jetė Komisioni i Pavaruar i Kaulifikimit ai qė do tė vendosė pėr tė.

Sipas tė dhėnave tė  marra nga Open Spending Albania, vlera e pasurisė tė paluatjshme nė vitin 2015 llogaritet nė shumėn 40 623 250 lekė.

Ndėrsa nė vitin 2016 ai ka deklaruar 51 mijė euro si fitime tė marra nga ky biznes.

Kujtojmė se Shkėlzen Selimi ėshtė emėruar Gjyqtar nė Gjykatėn e Lartė me datė 16.06.2011.

Ai ėshtė njė nga 4 gjyqtarėt e Gjykatės sė Lartė qė iu ėshtė refuzuar viza amerikane.

Gjithashtu ii ka qenė anėtar i vendimeve me bujė mediatike, siē ėshtė rrėzimi i dėnimit me burgim tė pėrjetshėm pėr Lulzim Berisha, po ashtu ka qenė nė trupat qė ngjarjes sė Gėrdecit, 21 janarit dhe ēėshtjen e ish-guvernatorin z. Adrian Fullani.

Viti 2012

Paga bruto si Gjyqtar i Gjykatės sė Lartė 1 680 672 lekė.

Interesa bankare tė parapaguara nė vlerėn 300 euro pėr njė depozitė bankare nė bankė tė nivelit tė dytė.

Qira apartamenti e garazhi nė vlerėn 5 280 euro, pjesė e regjimit martesor.

Bashkėshortja zonja Rilinda Selimi paga bruto si Gjyqtare e Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė 153 111 lekė.

Detyrime shlyer nga tė tretė nė vlerėn 8 000 euro pėr shitjen e njė automjeti tip Mercedes Benz, pjesė e regjimit martesor.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 1 498 euro pėr njė kredi shtėpie me principal 20 000 euro, interes 5% dhe afat shlyerje 5 vjet.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -4 541 euro pėr njė kredi shtėpie me principal 20 000 euro, interes 5% dhe afat shlyerje 5 vjet.

Viti 2013

Paga bruto si Gjyqtar i Gjykatės sė Lartė 1 685 436 lekė.

Qira apartamenti nė vlerėn 2 200 euro, pjesė e regjimit martesor.
Qira tė ambientit pikė shitje karburanti nė vlerėn 741 000 lekė.

Bashkėshortja zonja Rilinda Selimi paga bruto si Gjyqtare e Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė 715 485 lekė.
Bashkėshortja zonja Rilinda Selimi paga bruto si Gjyqtare e Gjykatės Administrative tė Apelit Tiranė 181 872 lekė.

Detyrime shlyer nga tė tretė nė vlerėn 79 060 euro pėr shitjen e njė apartamenti dhe garazhi, pjesė e regjimit martesor.

Detyrime tė papaguara nė vlerėn 5 940 000 lekė pėr njė kredi pėr blerjen e ambientit pikė shitje karburanti marrė mė 03.10.2013 me principal 6 600 000 lekė.

Detyrime tė paguara nė vlerėn -1 892 euro pėr njė kredi shtėpie me principal 20 000 euro, interes 5% dhe afat shlyerje 5 vjet.
Detyrime tė paguara nė vlerėn -459 175 lekė pėr njė kredi pėr blerjen e ambientit pikė shitje karburanti marrė mė 03.10.2013 me principal 6 600 000 lekė.

Viti 2014

Tė ardhura nga paga si gjyqtar i Gjykatės sė Lartė, 1 598 860 lekė.
Tė ardhura nga paga si pedagog i jashtėm nė Shkollėn e Magjistraturės, 109 800 lekė.

Tė ardhura nga qiraja e njė pikė-shitjeje karburanti nė Vlorė, pėr periudhėn 01.01.201014-30.09.2014, ku ėshtė bashkėpronar me bashkėshorten, 50 % secili, 995 663 lekė.
Tė ardhura nga qiraja e njė pikė-shitjeje karburanti nė Vlorė, pėr periudhėn 01.10.2014-31.12.2014, ku ėshtė bashkėpronar me bashkėshorten, 50 % secili, 13 500 euro.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga si gjyqtare nė Gjykatėn e Apelit Administrativ, Tiranė, 1 226 431 lekė.

Shlyerja e detyrimeve nga njė person i tretė, 5 140 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 9 000 euro, pjesa takuese 50 %.
Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 412 euro, pjesa takuese 50 %.
Kredi bankare, mbyllur, detyrimi financiar i shlyer 5 940 000 lekė.

Viti 2015

Paga si anėtar i Gjykatės sė Lartė 1 576 316 (njė milion e pesėqind e shtatėdhjetė e gjashtė mijė e treqind e gjashtėmbėdhjetė) Lekė.
tė ardhura tė fituara nga paga si pedagog i jashtėm pranė Shkollės sė Magjistraturės 40 844 lekė.

Tė ardhura nga qiradhėnia e pronė e bashkėshortėve pikė karburanti nė Vlorė periudha janar maj 21 250 (njėzet e njė mijė e dyqind e pesėdhjetė euro).
tė ardhura nga qiraja e karburantit qershor dhjetor 2015 vlera 29 750 (njėzet e nėntė mijė e shtatėqind e pesėdhjetė) euro.

Bashkėshortja zonja Rilinda Selimi tė ardhura tė fituara nga paga si gjyqtare nė Gjykatėn e Apelit Administrativ 1 218 864 (njė milion e dyqind e tetėmbėdhjetė mijė e tetėqind e gjashtėdhjetė e katėr) lekė.

Depozitė me afat 39 097 euro vėnė nga qiradhėnia.
kursime tė vėna nga pagat e bashkėshortėve 815 608 lekė.
depozitė po nga tė ardhurat e qira pika e karburantit 8 510 euro.
depozituar pėr tė marrė kartė krediti 3 900 euro.

Viti 2016

Kursime nga paga e tij dhe e bashkėshortes mė shumėn 477.758.93 lekė

Kursime  nga tė ardhurat  e qirasė sė pikės sė karburantit nė Vlorė si bashkėpronar me bashkėshorten (llogari e depozituar nė emrin e tij) nė vlerėn 51.000 euro.

Llogari bankare ne emėr tė djalit L.S e ēelur nga Bashkia Tiranė, stimul si nxėnės i dalluar nė vlerėn 27.000 lekė.

Llogari bankare  nė emėr tė vajzės, ēelur nga Bashkia Tiranė, stimul, si nxėnėse e dalluar nė shumėn 27.000 lekė.

Tė ardhura tė fituar nga paga si gjyqtarė pėr periudhėn 01.01.2016-31.12.2016 nė Gjykatėn e Lartė, nė vlerėn 1.566.459 lekė.

Tė ardhura neto tė fituara si gjyqtare nga ana e bashkėshortes pėr periudhėn 01.01.2016-31.12.2016, nė Gjykatėn e Apelit Administrativ Tiranė nė vlerėn 1.219.060 lekė./CNA.alMultimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Media elektronike
Datė publikimi: 21/04/2018
Titulli i publikimit: Njė pronar karburanti ndan drejtėsi nė Gjykatėn e Lartė/ Pasuria “fundos” Shkėlzen Selimin?
Pėrshkrim i publikimit: Procesi i vettingut deri mė tani ka “prerė” tre koka tė njerėzve tė drejtėsisė. Fatos Lulo, nga Gjykata Kushtetuese, Besim Trezhnjeva nga Gjykata e Apelit nė Durrės dhe Besa Nikėhasani nga Prokuroria e shkallės sė parė Shkodėr, janė tre tė parėt qė ngecėn nė procesin e Vettingut, pasi nuk justifikuan dot pasurinė.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :