Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Oligarku qė gllabėroi 32 miliardė lekė nė 5 vjet nga paratė e taksapaguesve dhe ėshtė pro taksės nė Rrugėn e Kombit

2 vite mė parė
share()?>
Ky nė foto ėshtė Safet Gjici. Tipiku i njė oligarku tė majmur nė 5 vite me njė pasuri pėrrallore prej 32 miliardė lekėsh. Tė gjitha paratė tė pėrfituara nga tenderat publikė tė qeverisė dhe pushtetit. Janė paratė e taksapaguesve qė e kanė bėrė ish-mundėsin miliarder.
“Oligarkun 5-vjeēar e bren shumė shqetėsimi mbi fatin e burimit qė e ka majmur me 32 miliard lekė (30 milion $) nė 5 vite.
Forcėn e argumentit e ka mahnitėse, aq sa ka mahnitėse aftesinė pėr tė fshehur se, tė dyja shoqeritė, me tė cilat merr pjesė nė tė njėjtėt tendera, janė nė zotėrim tė tij”, thuhet nė njė postim tė shkurtėr tė drejtueses tė Departamentit Antikorrupsion nė PD, Lealba Pelinku.
Ky oligark qė ėshtė njė shembull mė vete pėr nga mėnyra se si ėshtė pasuruar duke bėrė njė pasuri prej 30 milionė eurosh me paratė e qytetarėve del hapur dhe publikisht nė favir tė taksės sė qeverisė nė Rrugėn e Kombit. E ēfarė janė 10 euro pėr kėtė oligark tė cilit Rama i ka dhėnė 32 miliardė lekė?
Kompania e tij ka 254 transsaksione vetėm me Drejtorinė e Policisė nė njė vit dhe shuma e pėrfituar prej tyre ėshtė rreth 1.4 miliardė lekė.

Gjici, 8 miliardė lekė tendera nė dy vite
Safet Gjici, kandidati i PS pėr Bashkinė e Kamzės nė zgjedhjet e kaluara vendore dhe njėkohėsisht pronar i dy kompanive “Eurigjici Security” dhe “Kevin Construction” ėshtė nė krye tė listės sė pėrfituesve tė tenderave qindra milionėsh nga pushteti i Ramės. Nga njė investigim i thjeshtė nė portalin Open Data, rezulton se vetėm pėrmes njė kompanie, asaj tė ndėrtimit, “Kevin Construction”, Gjici brenda kėtyre dy viteve ka pėrfituar njė shumė stratosferike prej afro 8 miliardė lekėsh. Konkretisht, nė vitin 2014, kompania e Gjicit, “Kevin Construction” ka pėrfituar 328,868,569.00 lekė ose 3.3 miliardė lekė tė vjetra. Ndėrsa pėr vitin 2015, e njėjta kompani ka pėrfituar 266,771,273.44 lekė tendera ose rreth 2.7 miliardė lekė tė vjetra. Nga ana tjetėr, Gjici ka pėrfituar tendera qindra milionėsh me kompaninė tjetėr tė tij, Eurogjici. Brenda dy viteve, pėrmes kompanisė Eurogjici Security, Gjici ka zhvatur edhe dy miliardė lekė tė tjera. Konkretisht, nė vitin 2014, Eurogjici ka fituar 80,400,714, pra 800 milionė lekė tė vjetra. Ndėrkohė qė gjatė kėtij viti, Eurogjici ka pėrfituar plot 1 miliard lekė (101,525,562). Pra, nė total me tė dyja kompanitė e tij, Gjici brenda kėtyre dy viteve ka marė nga Rama rreth 8 miliardė lekė tendera. Rama e ka pėrdorur Gjicin prej kohėsh pėr financimin e fushatave zgjedhore dhe blerje votash derisa nė zgjedhjet e kaluara vendore e bėri edhe kandidat tė PS pėr Bashkinė e Kamzės. Nuk janė tė pakta rastet e denoncuara pėr Gjicin pėr blerje votash, ku tashmė Rama kėtė shėrbim po ia shpėrblen atij me tendera qindra milionėsh. Pak kohė mė parė nė media u denoncua se si kompania tjetėr e Gjicit, “Eurogjici Security” kishte futur nė xhep plot dhjetė tendera, duke fituar qindra miliona lekė. Mediat zbuluan dokumentet e 10 tenderave qė Rama i dha kandidatit tė tij pėr kryetar Bashkie tė Kamzės, Safet Gjici, gjatė fushatės zgjedhore tė 21 qershorit tė 2015 pėr blerjen e votave. Mediat kanė zbuluar 10 tenderat qė i janė dhėnė Gjicit pa konkurrim vetėm nė 30 ditėt e fushatės zgjedhore, ku kompania e Gjicit ka marrė pėrmes Komisionit tė Prokurimit, jo pak, por 620 milionė lekė.
Multimedia: RD
Kategoria e medias: Shtyp i shkruar
Datė publikimi: 07/04/2018
Titulli i publikimit: Oligarku qė gllabėroi 32 miliardė lekė nė 5 vjet nga paratė e taksapaguesve dhe ėshtė pro taksės nė Rrugėn e Kombit
Pėrshkrim i publikimit: Ky nė foto ėshtė Safet Gjici. Tipiku i njė oligarku tė majmur nė 5 vite me njė pasuri pėrrallore prej 32 miliardė lekėsh. Tė gjitha paratė tė pėrfituara nga tenderat publikė tė qeverisė dhe pushtetit. Janė paratė e taksapaguesve qė e kanė bėrė ish-mundėsin miliarder.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :