Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Altina Xhoxhaj nė “gjurmėt” e Fatos Lulos/ Zbardhet pasuria e gjyqtares sė Kushtetueses

2 vite mė parė
share()?>
Procesi i Vetingut ka nisur me anėtarėt e Gjykatės Kushtetuese, pėr tė vijuar mė pas me anėtarėt e Gjykatės sė Lartė dhe Prokurorin e Pėrgjithshėm, dhe pėr tė pėrfunduar me krerėt e gjykatave dhe prokurorive nė tė gjithė vendin.

Paraprakisht nė kuadėr tė procesit tė vetingut, ILDKPKI ka hartuar listėn e prokurorėve e gjyqtarėve dhe mė tej ka identifikuar gjithė familjarėt e tyre, fėmijėt e bashkėshortėt nė dokument.

Ndėrkohė, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka pėrzgjedhur  36 gjyqtarė dhe prokurorė nė tė gjitha institucionet gjyqėsore tė vendit.
Procesi i rivlerėsimit tė gjyqtarėve dhe prokurorėve kryhet mbi bazėn e tre kritereve, tė pasurisė, kontrolli i figurės dhe vlerėsimi i aftėsive profesionale.

I pari qė kaloi nė filtrin e Vetingut dhe qė u “dogj”, nga KPK –ja, ishte gjyqtari i Kushtetueses, Fatos Lulo.

KPK vendosi qė Lulo, tė shkarkohet nga Gjykata Kushtetuese, pasi nuk justifikonte dot 480 mijė dollarė dhe shtėpinė nė Kanada.

Pas Lulos, njė tjetėr gjyqtare e Kushtetues, qė do tė dalė para KPK –sė. Altina Xhoxhaj ėshtė gjyqtarja e radhės qė do t’i nėnshtrohet Vetingut.

Tė dhėnat e analizuara Open Spending Albania tregojnė gjyqtarja Altina Xhoxhaj, pėrgjatė vitit 2014 ka deklaruar njė pasuri rreth  10 milionė lekė, duke llogaritur kėtu dhe tė ardhurat e familjes.

Xhoxhaj, ka deklaruar tė ardhura nga paga si anėtare e Gjykatės Kushtetuese, 1 894 950 lekė, tė ardhura si pedagoge e jashtme nė Shkollėn e Magjistraturės, 112 500 lekė, tė ardhura si trajnuese, projekti i BERZH-it pėr trajnimin e gjyqtarėve, 1 500 euro, tė ardhura nga qiraja e apartamentit nė Tiranė, 3780 euro, kontrata e lidhur mė 1 nėntor 2013, rifreskuar mė 1 nėntor 2014 si dhe kursime nga tė ardhurat nga paga e vitit 2014, 1 100 000 lekė.

Gjithashtu ajo ka deklaruar tė ardhurat e bashkėjetuesit Arben Idrizi, nga paga si sekretar i Pėrgjithshėm nė institucionin e Presidentit tė Republikės, 1 490 880 lekė si dhe shėrbime jashtė vendit nė funksionin e sekretarit tė Pėrgjithshėm, 1 885 dollarė.

Ndėrsa nė vitin 2015 ka deklaruar, llogari rrjedhėse plus depozitė dhe kartė krediti, 9 mijė USD, tė ardhura nga paga si anėtare e Gjykatės Kushtetuese, 1,874,538 lekė, tė ardhura si pedagoge e jashtme nė Shkollėn e Magjistraturės, 79,687, tė ardhura nga kontrata e qerasė sė apartamentit, 4 200 euro si dhe dy llogari kursimi me nga  2 mijė USD.

Bashkėjetuesi, i saj ka deklaruar tė ardhura nga 2 paga, nga ISSH dhe si pagėn si sekretar i Pėrgjithshėm i Presidentit, Arben Idrizi, 567,000 lekė dhe tė ardhura si kėshilltar i Misionit tė Shqipėrisė nė OKB, 5,379 USD.

Ndėrsa nė vitin 2016, sipas formularėve tė deklarimit tė pasurisė tė siguruara nga CNA.al, Xhoxhaj ka deklaruar, llogari rrjedhėse, kursime Cash tė deklaruara nė vite, depozituar mė datė 16.12.2016  nė shumėn 1.000.000 lekė, tė ardhura nga paga si anėtare e Gjykatės Kushtetuese, nė vlerėn 1.861.308 lekė, tė ardhura nga shkolla e magjistraturės si pedagoge nė vlerėn 72.470 lekė, tė ardhura nga kontrata e qirasė sė njė apartamenti, rifreskuar para noterit me datė 24.10.2016  nė vlerėn 3.655 euro.

Mė tej ajo ka deklaruar tė ardhurat e  bashkėjetuesit qė vijnė nga paga si kėshilltar nė misionin e Republikės sė Shqipėrisė nė OKB, Nju Jork, nė vlerėn 17.029 dollarė.

Gjithashtu nė emėr tė bashkėjetuesit  ėshtė deklaruar dhe llogaria rrjedhėse nė shumėn 5.767 dollarė tė kursyera, shtuar nė datat 20.04.2016 dhe 25.08.2016.

Xhoxhaj prej vitit 1995 ka ushtruar detyrėn e gjyqtares nė Gjykatėn e Rrethit Gjyqėsor, Tiranė.

Gjatė viteve 2006-2010 ka qenė anėtare e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.  Nė periudhėn 1995-2000 ka qenė pedagoge e jashtme nė Fakultetin e Drejtėsisė dhe atė tė Ekonomisė tė Universitetit tė Tiranės. Prej vitit 2003 ushtron mėsimdhėnien nė Shkollėn e Magjistraturės nė lėndėn “E drejta Tregtare” si dhe ėshtė eksperte e trajnimit vazhdues pėr gjyqtarė. Nė muajin Maj tė vitit 2010 ėshtė emėruar anėtare e Gjykatės Kushtetuese.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 23/03/2018
Titulli i publikimit: Altina Xhoxhaj nė “gjurmėt” e Fatos Lulos/ Zbardhet pasuria e gjyqtares sė Kushtetueses
Pėrshkrim i publikimit: Procesi i Vetingut ka nisur me anėtarėt e Gjykatės Kushtetuese, pėr tė vijuar mė pas me anėtarėt e Gjykatės sė Lartė dhe Prokurorin e Pėrgjithshėm, dhe pėr tė pėrfunduar me krerėt e gjykatave dhe prokurorive nė tė gjithė vendin.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :