Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Kryebashkiaku milioner qė shiste fiq/ Zbardhet pasuria e “Lali Erit”

3 vite mė parė
share()?>
Kryebashkiaku Erion Veliaj,  apo “Lali Eri”, siē etiketohet nė publik, bėn jetėn e njė milioneri.

Tė paktėn, kjo reflektohet nga tė ardhurat qė ai ka deklaruar pranė ILDKPKI.

Nga njė qytetar i varfėr qė ishte dikur, ashtu siē e ka pohuar edhe vetė se jetonte duke shitur fiq, sot, ai  jeton nė njė tjetėr stad ekonomik.

Duke shitur fiq apo jo, Veliaj, rezulton milioner.

“S’kam kompleks nga jeta ime, as nga varfėria me tė cilėn jam rritur, as nga familja dhe as nuk kam vrarė njeri. Nuk kam kompleks qė kam shitur fiq nė Pazarin e Ri dhe as qė kam ikur nė kėmbė nė emigracion. Se ēdo shqiptar i ndershėm, nė kushte tė vėshtira ka shkuar nė emigracion. Tė tallesh me ta ėshtė pafytyrėsi’, ka thėnė Veliaj,  gjatė fushatės elektorale, kur kandidonte pėr kryetar tė Bashkisė sė Tiranės.

Nė vitin 2013, Veliaj rezulton pronar i njė apartamenti 111 metėr katror nė Tiranė, me dy makina 23 mijė euro dhe 6 mijė euro, si dhe me 2 llogari bankare.

Nė vitin 2014, Veliaj ka deklaruar pesė llogari bankare dhe tė ardhurat e  bashkėshortes nga dhjetė burime, pėrfshirė kėtu, edhe llogaritė bankare.

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka deklaruar njė rrogė rreth 12 milionė lekė tė vjetra pėr vitin 2015, ku njė pjesė e ka pėrfituar nga posti i tij si ministėr i Mirėqėnies Sociale dhe njė pjesė tjetėr si Kryetar i Bashkisė sė Tiranės.

Ndėrsa ka vijuar gjatė vitit 2016 tė shlyejė njė kredi tė marrė nė gusht tė 2015.

Tė ardhurat nga paga pėr vitin 2016 Veliaj i ka pasur 1.5 milion lekė, ndėrkohė qė ka deklaruar njė llogari me 1.1 milion lekė dhe 1 mijė euro.

Ndėrsa bashkėshortja e tij, Ajola Xoxa ka deklaruar shitjen e njė apartamenti 88 mijė euro.

Nė kategorinė e tė ardhurave, pėr vitin 2016 ajo ka deklaruar konsulencė ligjore 7.5 milionė lekė si dhe konsulencė me UNICEF 260 mijė lekė.

CNA.al po sjell pasurinė e Veliajt ndėr vite, referuar tė dhėnave tė marra nga Open Spending Albania dhe formularėve tė marra pranė ILDKPKI.

Viti 2013

Pronar me 100% i Ap. banimi Tiranė me sip. 111.2 m2, me blerje, vlera 5 115 200 lekė.

Gjendje e llogarisė nė valutė tė huaj ku ėshtė zotėrues me 50% nė vlerėn 5 290 euro.

Gjendje e llogarisė nė valutė tė huaj ku ėshtė zotėrues me 50% nė vlerėn 7 500 dollar.

Pronar me 100% i veturė tip Peugeot, blerė nė vitin 2008, vlera 23 000 euro.

Pronar me 100% i veturė tip Volkswagen Tuareg, blerė nė vitin 2013, vlera 6 000 euro.

Paga bruto si Ministėr 595 000 lekė.

Shpėrblime nga Kuvendi 52 896 lekė.

Viti 2014

Paga neto si ministėr i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, 1 551 834 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga pėr shėrbime konsulence ndaj zyrės ligjore “Tashko-Pustina sh.p.k”, nga 1 janari 31 mars 2014, 733 920 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga pėr shėrbime konsulence ndaj zyrės ligjore “The Partners sh.p.k”, 360 000 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura nga paga si lektore pranė Universitetit Evropian tė Tiranės, 1 janar – 28 shkurt 2004, 70 226 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 25 007 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 692 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 9 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 5 305 euro pjesa takuese 50%.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 7 516 dollarė pjesa takuese 50%.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 19 801 euro.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 4 879 euro.

Bashkėshortja, gjendja a e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 11 241 lekė.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 5 303 euro ku pjesa takuese 50%.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 7 516 dollarė pjesa takuese 50%.

Kontratė shitblerje autoveture, 5 000 euro.

Bashkėshortja, kontratė sipėrmarrje, pėr ndėrtim ap. 171 m2 plus verande, 88 641 euro pale ne sipėrmarrje Agi-Kons shpk pjesa takuese 33%.

Viti 2015

Paga si Ministėr i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė 557 764 (pesėqind e pesėdhjetė e shtatė mijė e shtatėqind e gjashtėdhjetė e katėr) lekė.

Paga si Kryebashkiak 656 832 (gjashtėqind e pesėdhjetė e gjashtė mijė e tetėqind e tridhjetė e dy) lekė.

Zonja Ajola Xoxa tė ardhura nga aktiviteti i konsulencės ligjore biznes i bogėl regjistruar me NIPT pėr 2015 vlera 3 264 735 (tre milion e dyqind e gjashtėdhjetė e katėr mijė e shtatėqind e tridhjetė e pesė) lekė.

Konsulencė financuar nga USAID dhe UN Ėomen 170 000 (njėqind e shtatėdhjetė mijė) lekė.

Shtuar llogaria bankare me 867 633 lekė krijuar nga paga.

Shtuar llogaria bankare me 427 Euro.

shtuar llogaria bankare e 5 euro.

shtuar llogari bankare nga paga me 5 307 euro.

shtuar llogaria bankare me 5 288 USD.

Zonja Ajola Xoxa llogari bankare 23 649 euro tė ardhura nga puna.

Zonja Ajola Xoxoa llogari bankare 1 025169 lekė tė ardhura nga puna.

Zonja Ajola Xoxa llogari bankare nė vlerė 2 930 euro.

Zonja Ajola Xoxa llogari bankare 15 072 lekė.

Zonja Ajola xixa llogari bankare 5 307 euro pjesa takuese 50%.

zonja Ajola Xoxa llogari bankare 8 288 USD ku pjesa takuese ėshtė 50%.

Llogari bankare nė euro 217 euro.

Llogari bankare nė lekė me burim tė ardhura ushtrim profesioni 1 100 328 lekė.

Viti 2016

Tė ardhura neto nga paga si Kryebashkiak, 1 555 204 lekė.

Bashkėjetuesja zonja Ajola Xoxa, tė ardhura neto nga aktiviteti konsulencė ligjore, biznes i vogėl me NIPT vlera 7 597 703 lekė.

Bashkėjetuesja Ajola Xoxa tė ardhura nga konsulenca pėr B. Y. L. A financuar nga UNICEF nė vlerėn 112 400 lekė.

Bashkėshortja, tė ardhura neto si drejtuese e konsulentėve, projekt i UNICEF, 153 000 lekė.

Gjendje llogarisė bankare, 1 172 042 lekė.

Gjendje llogarisė bankare, 1 025.21 euro.

Gjendje llogarisė bankare, 5 308.29 euro.

Gjendje llogarisė bankare, 8 295.10 dollarė.

Bashkėjetuesja Ajola Xoxa gjendje llogarisė bankare, 40 254 euro.

Bashkėjetuesja, gjendje llogarisė bankare, 33 969 lekė.

Bashkėjetuesja, gjendje llogarisė bankare, 1 948.39 euro.

Bashkėjetuesja, gjendje llogarisė bankare, 13 272.64 lekė.

Bashkėjetuesja, kontratė finale blerje apartament banimi mė 26.07.2016, porositur mė 06.05.2012 sė bashku me dy porositės tė tjerė tė cilėt janė tėrhequr duke mbetur Znj. Xoxa blerėse e vetme, 88 641 euro.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, 37 829 euro.

Bashkėshortja, gjendje llogarisė bankare, 1 574 lekė.

Ėshtė shlyer gjatė vitit 2016 vlera 720 826 lekė pėr njė kredi me vlerė totale 6 100 000 lekė me afat 180 muaj e disbursuar me datė 31. 08. 2015. E mbetur pa shlyer nė 31 dhjetor 2016 vlera 5 815 845 Lekė.Multimedia: City News Albania
Kategoria e medias: Website
Datė publikimi: 02/04/2018
Titulli i publikimit: Kryebashkiaku milioner qė shiste fiq/ Zbardhet pasuria e “Lali Erit”
Pėrshkrim i publikimit: Kryebashkiaku Erion Veliaj, apo “Lali Eri”, siē etiketohet nė publik, bėn jetėn e njė milioneri. Tė paktėn, kjo reflektohet nga tė ardhurat qė ai ka deklaruar pranė ILDKPKI. Nga njė qytetar i varfėr qė ishte dikur, ashtu siē e ka pohuar edhe vetė se jetonte duke shitur fiq, sot, ai jeton nė njė tjetėr stad ekonomik.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :