Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 06 Prill 2020

Tiranė: Deputetėt e pasur tė partive tė varfėra

3 vite mė parė
share()?>
Njė pjesė e konsiderueshme e deputetėve tė rinj tė parlamentit shqiptar janė edhe shumė tė pasur, pėrkundrejt partive tė tyre tė varfėra.
 
Studimi i organizatės Open Data Albania u publikua sot nė Ditėn Botėrore tė Dhėnave tė Hapura.

Deputetėt e zgjedhur rishtas janė pasanikė, biznesmenė tė mėdhenj, pronarė asetesh, aksionesh, pasurish tė patundshme, koleksione arti dhe shumė objekte tė larmishme luksi.

Open Data Albania thotė se informacioni nė kėtė fushė ėshtė bėrė shumė voluminoz.

“Ėshtė interesante tė shohėsh njė grup kaq tė madh pėrfaqėsuesish tė biznesit nė parlament. Pyetja vjen qartė: Kėta individė, qė nuk i pėrkasin klasės politike dhe nuk kanė angazhime tė mėparshme politike, pse janė bėrė ligjvėnės? Duan tė jenė pjesė e njė procesi tė qeverisjes dhe tė pėrfaqėsimit, apo janė thjesht interesat e tyre ekonomike dhe interesat e grupit tė tyre tė biznesit, qė i sjellin nė pozicionin e ligjvėnėsit? Apo vijnė pėr tė forcuar pushtetin, pozitėn dhe influencėn e tyre? - pyet autorja e studimit, Aranita Brahaj, drejtuese e organizatės OPEN DATA ALBANIA.

Deputetėt e rinj janė kryesisht tė pasur, tregtarė dhe pronarė tokash, me biznese tė suksseshme e disa prej tyre janė trashėgimtarė tė pasurive tė patundshme.

Por pėr reporterėt e njohur tė zhvillimeve politike nė Tiranė, si Esiona Konomi e Report TV, studimi nuk ishte surprizė, por konfirmim i fakteve, qė shohin vetė pėrditė nė mjediset e partive dhe tė institucioneve.

“Ishte njė konfirmim i konstatimeve tė vazhdueshme, qė bėj nė parlament gjatė 5 viteve tė fundit. Nė kėtė legjislaturė parlamenti ka pėsuar njė rinovim pej 40 pėr qind tė ligjvėnėsve, ku spikatin deputetė me pasuri tė konsiderueshme, por qė nuk kanė patur mė parė profil tė spikatur publik. Kjo do tė thotė se ata mund tė kenė ardhur nė parlament pėr shkak tė pasurisė sė tyre. Tani qė kanė mandat deputeti ata nuk kanė status aktiv si ligjvėnės. Kjo do tė thotė se ata mund tė jenė nė parlament tė paktėn pėr t’u dhėnė siguri bizneseve tė familjeve tė tyre, ose pėr tė shtuar pasurinė e tyre: kjo ėhstė njė gjė qė duhet verifikuar nė fund tė legjislaturės” - thotė Esiona Konomi, gazetare e politikės nė REPORT TV.

Nga ana tjetėr, partitė politike me kėta deputetė tė pasur vetėdeklarojnė pak shpenzime dhe pak tė ardhura nė fushatėn zgjedhore, e kėshtu dalin se janė shumė tė varfėra por nuk deklarojnė financimet apo donatorėt.

Pjesėn dėrrmuese tė harxhimeve nė fushatė, si transportet, shtabet dhe zyrat elektorale anembanė vendit nė cdo lagje i deklarojnė nė pėrgjithėsi si dhurata nga qytetarėt anonimė.

“Tre partitė krysore politike tė gjithė shpenzimet qė kanė bėrė pėr shtabe dhe zyra elektorale tė shpėrndara nė vend nuk i kanė shpenzime tė faturuara dhe tė paguara, por i kanė konsideruar dhurime nė natyrė. Kjo e bėn deri diku tė dyshuar kėtė proces deklarimi tė auditimeve, ndėrkohė qė edhe emrat e personave qė kanė bėrė dhurimet pa marrė shpėrblim, kanė dhėnė hapėsirat e tyre private nė dispozicion tė partive pėr zyra elektorale nuk publikohen dhe nuk ka informacion pėr faturat dhe shifra tė tjera ekonomike” - thotė drejtuesja e Open Data, Brahaj.

Mungesa e transparencės financiare tė sidomos tek 3 partitė e mėdha ėshtė njė vėshtirėsi e pėrditshme e korrespondentėve tė politikės nė Tiranė, qė shohin si zhvillohen veprimtari publike gjigande pa u shfaqur asnjė faturė.

“Kemi vėnė re, pėr shembull, qė partia kryesore opozitare nuk ka deklaruar asnjė donator, as tė ardhura nga anėtarėsia, por ka shpenzime elektorale. Kjo vlen edhe pėr partitė e tjera tė mėdha si PS dhe LSI, tė cilat nė fushatėn e vitit 2017 shumė prej shpenzimeve i justifikonin si dhurata, ose marrje nė pėrdorim pa kosto. Ato nuk dhanė emrat e kompanive qė kishin bėrė kėto dhurata pėr kėto parti politike, gjė qė tė shtyn tė dyshosh se kėto kompani, persona e subjekte juridike qė kanė dhuruar fonde dhe ndihmuar njė parti nė fushatė mund tė kenė interesa qė u shpėrblehen me tendera apo lėnė hapėsirė pėr dyshime tė tjera” - tha gazetarja Konomi.

Autorėt e studimit vėrejnė se edhe ligji nuk ėshtė i qartė e i plotė sa i takon transparencės dhe kontrollit financiar tė partive politike, ndaj duhet rregulluar gjatė reformės zgjedhore, qė duhet tė nisė sa mė parė.

Njė tjetėr problem ėshtė marrėdhėnia detyruese e partive me televizionet pėr tė shfaqur reklama pa pagesė, por tani midis tyre u krijua njė ortakėri e detyruar, ku ka fatura, por nuk ka shlyerje.

Sipas vėzhfuesve, tė gjithė kėto raste lėnė dyshime pėr konflikte interesi, trafik influencash dhe pėrpjekje pėr t’u mbrojtur dhe zhvilluar bizneset prapa pushtetit politik nė mėnyrė tė paligjshme.Multimedia: Zeri Amerikes
Kategoria e medias: Agjensi telegrafike
Datė publikimi: 03/03/2018
Titulli i publikimit: Tiranė: Deputetėt e pasur tė partive tė varfėra
Pėrshkrim i publikimit: Njė pjesė e konsiderueshme e deputetėve tė rinj tė parlamentit shqiptar janė edhe shumė tė pasur, pėrkundrejt partive tė tyre tė varfėra. Studimi i organizatės Open Data Albania u publikua sot nė Ditėn Botėrore tė Dhėnave tė Hapura.
Download: Array
Kliko kėtu pėr tė lexuar artikullin tek media qė e ka publikuar
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :