Ndryshimi i fundit: E Hėnė, 02 Dhjetor 2019

Dėmi Ekonomik nė Fondin e Sigurimit tė Detyruar tė Kujdesit Shėndetėsor sipas auditimit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit pėr 2016

1 vit mė parė
share()?>

Open Data Albania po publikon tė dhėna nė lidhje me dėmin ekonomi tė pėrllogaritur nga auditimi i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit KLSH pėr institucioni Fondi i Sigurimit tė Detyrueshėm tė Kujdesit Shėndetėsor DFDLSH. Auditimi ėshtė mbajtur nė periudhėn janar-dhjetor 2016, sipas tė cilit periudha nėn auditim pėrfshin vitin e plotė 2016. KLSh bėn auditime jo nė mėnyrė periodike. Ēdo institucion nė momentin qė auditohet, i nėnshtrohet njė auditimi pėr tė gjithė periudhėn nga momenti i auditimit tė mėparshėm deri nė momentin e fillimit tė hutimit tė ri. Fondi ėshtė audituar pėr periudhėn e plotė 12 mujore janar-dhjetor 2016.

Tė dhėnat pėr auditimin mbi Fondin, janė marrė nga ‘Buletini i katėrt Statistikor i vitit 2016’ kryer nga Kontrolli i Lartė i Shtetit. Sipas kėtij raporti auditimi pėr Fondin ėshtė bėrė pėr tė gjithė aktivitetin ekonomik, nė fushėn e tė ardhurave dhe shpenzimeve, nga ku janė konstatuar shkelje tė disiplinės financiare me ndikim negativ nė pėrformancėn e kėtij subjekti. Duhet pasur nė konsideratė se burimi kryesor i tė ardhurave tė Fondit janė: kontributet e sigurimit tė detyrueshėm shėndetėsor pėr tė gjithė personat ekonomikisht aktivė, me banim tė pėrhershėm nė Shqipėri; kontributet e sigurimit tė detyrueshėm shėndetėsor prej buxhetit tė shtetit pėr personat ekonomikisht joaktivė; kontributet e sigurimit shėndetėsor vullnetar; transfertat nga Ministria e Shėndetėsisė, dhe grante nga burime kombėtare dhe ndėrkombėtare etj.

Vėllimi i veprimtarisė ekonomike tė audituar nga KLSH janė tė ardhurat nė total tė Fondit pėr vitin 2016, tė cilat sipas raportit janė 35,75 miliard lekė. Nė total rezulton njė dėm i pėrllogaritur prej 1,85 miliard lekė. Dėmi i konstatuar pėrbėn 5 % tė totalit tė tė ardhurave tė audituara.


Tė ardhurat e Fondit pėr 2016(mijė lek)
Burimi: FSDKSH
Analiza dhe Pėrpunimi: ODA

Tė ardhurat e Fondit pėr 2016(mijė lek)
Burimi: FSDKSH
Analiza dhe Pėrpunimi: ODA


Shkeljet e evidentuara, tė shoqėruara me dėm ekonomik janė disa. Sipas KLSH kanė sjellė dėm ekonomik veprimet si mė poshtė: a. mosllogaritje e saktė e shėrbimeve tė pakryera gjatė tetė muajve tė vitit 2015 nė zbatim tė kontratės sė koncesionit CHECK UP. Kjo shkelje pėrllogarite nė vlerėn 50.13 milion lekė; b. Financim tė padrejtė tė spitaleve private pėr kryerjen e shėrbimi tė aniografisė (koronografie dhe angioplastikės koronarė duke pėrdorur pa efektivitet fondet buxhetore. Dėmi pėr kėtė llogaritet nė vlerėn 59.26 milion lekė; c. rritjes sė kostos sė shėrbimeve paketė tė kardiologjisė dhe kardiokirurgjisė nga mos rishikimi ēmimeve tė kėtyre paketave. Dėmi pėr kėtė pėrllogaritet me vlerėn 13.33 milion lekė. d. rritjes sė kostos sė paketės sė hemodializės nga rishikimi i ēmimeve tė kėsaj pakete ka shkaktuar njė dėm tė audituar prej 
104.99 milion lekė; e. Vlera 1.62 miliard lekė janė pėrllogaritur si dėm qė vjen pėr shkak se depot importuese apo distributore, tė cilat kanė kontratė me Fondin, pėr barnat e rimbursueshme, kanė deklaruar mė shumė shitje se sa kanė realisht.104.99 milion lekė; e. Vlera 1.62 miliard lekė janė pėrllogaritur si dėm qė vjen pėr shkak se depot importuese apo distributore, tė cilat kanė kontratė me Fondin, pėr barnat e rimbursueshme, kanė deklaruar mė shumė shitje se sa kanė realisht.

Kategori tė Dėmit Ekonomik , sipas Auditimit tė KLSH pėr Fondin pėr periudhėn viti 2016

 
Analiza dhe Pėrpunimi: ODA

Analiza dhe Pėrpunimi: ODA

Edhe nė buletinin e katėrt statistikor tė vitit 2016, KLSH pėrfshin masat ndėshkimore, si dhe rekomandime drejt institucioneve tė audituara. Sa i pėrket FSDKSH, nuk konstatohen kallėzime pėr ndjekje penale apo rekomandime tė specifikuara. KLSH ėshtė institucion i pavarur, i cili realizon auditime sipas standardit standardet ISSAI 1700 dhe ISSAI 1200. Plani i auditimit pėr periudhėn pėrpilohet nga Departamenti i Statistikės pranė institucionit dhe miratohet kryetari i KLSH.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA