Ndryshimi i fundit: E Diel, 22 Mars 2020

Numri i Pėrdoruesve tė Internetit nė Shqipėri

8 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi numrin e pėrdoruesve tė internetit nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Unionit Ndėrkombėtar tė Telekomunikacioneve (ITU). Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, rezulton se numri i pėrdoruesve tė internetit pėr 100 banorė ka ndryshuar si mė poshtė:Burimi: Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikacioneve (ITU)
Analiza dhe Komentet: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, vihet re njė rritje e theksuar e numrit tė pėrdoruesve tė internetit nė Shqipėri. Gjatė vitit 2010, rreth 43.5% e shqiptarėve (ose rreth 1.34 milionė persona) janė pėrdorues tė internetit, krahasuar me 41.2% nė 2009.


Ndėrkohe nė vendet e Bashkimit Europian, nė 100 banorė, 68 janė pėrdorues tė internetit, ndėrsa nė vendet e ballkanit, ky tregues ėshtė mė i ulėt (50 nga 100 banorė).


Numri i pėrdoruesve tė internetit ėshtė njė tregues shumė i rėndėsishėm sepse pasqyron pėrhapjen e teknologjisė sė informacionit nė njė vend, dhe shkėmbimin e informacionit nė rrang global.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA