Ndryshimi i fundit: E Diel, 19 Janar 2020

Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Struktura tė Ardhura dhe Shpenzime Elektorale, Fushatė 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė ardhura dhe shpenzime tė Fushatės Zgjedhore 2017 tė subjektit elektoral partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Tė dhėnat janė sipas raporteve tė auditimit ligjor, me ekspert tė pavarur. Raporti final i auditimit sjell informacion mė tė plotė dhe mirėorganizuar pėr shpenzime dhe tė ardhura. Auditimet ligjore realizohen nga Ekspert tė Pavarur pjesė e regjistrit publik tė Institutit tė Ekspertėve Kontabėl tė Autorizuar  IEKA. Kėto auditime bazohen nė kėrkesa tė Kodit Zgjedhor tė Republikės sė Shqipėrisė Ligji nr 10019, datė 29. 12. 2008 i ndryshuar dhe Ligjit “Pėr Partitė Politike”, Ligj nr 8580, datė 17. 02. 2000 i pėrditėsuar.  Nė kėtė fushatė zgjedhore paritė politike, subjekt zgjedhor, kanė pasur detyrim tė bėjnė deklarime dhe auditim tė financės sė shpenzimeve zgjedhore pėr njė periudhė kohore qė fillon me datėn e shpalljes sė zgjedhjeve. Nė rastin e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė 25 qershorit, datė e tillė ėshtė konsideruar data 5 dhjetor 2016. Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim nė organizimin e saj nė nivel qėndror ka edhe njė Bord pėr Auditim tė brendshėm qė mbikėqyr aktivitetin e saj financiar.

Partia Lėvizja Socialistė pėr Integrim ka bėrė deklarim me tė ardhura dhe shpenzime konkretisht tė ardhura nė vlerėn 75 283 960 Lekė dhe shpenzime nė vlerėn  71 336 809 Lekė. Nė secilin rast si pėr tė ardhurat edhe pėr shpenzimet janė konsideruar jo vetėm ato tė realizuara kundrejt vlerės monetare, por edhe ato nė natyrė.  Tė ardhura apo shpenzime nė natyrė kanė tė bėjnė me shėrbime tė ofruara pa pagesė por pėr tė cilat ėshtė bėrė pranim nga pala pėrfituese. 

Tė ardhurat e kėsaj partie, bazuar nė dokumentin e auditimit kontabėl  janė nė total 75 283 960 Lekė.  Kėto tė ardhura pėrbėhen nga: Fonde Publike tė pėrfituara nga Buxheti i Shtetit; Tė ardhura nga persona fizik si donacione nė para dhe nė natyrė; Tė ardhura nga reklama mediatike e papaguar (falas); Tė ardhura tė krijuara nga vetė subjekti.


Komentet dhe Analiza: ODA


Struktura e tė Ardhurave pėr Fushatėn Zgjedhore 2017, Partia Lėvizja Socialistė pėr Integrim LSI (nė Lekė)

Komentet dhe Analiza: ODA

LSI deklaron se nga buxheti i shtetit ka marrė dy lloje financimi tė cilat janė vėnė nė dispozicion tė aktiviteteve pėr periudhėn e konsideruar si periudhė raportimi pėr fushatėn zgjedhore. Konkretisht vlerėn prej 7 094 507 Lekė si fonde pėr fushatėn zgjedhore dhe 16 405 453 Lekė si financim vjetor nga buxheti i shtetit pėr kėtė parti. Totali fonde publike ėshtė 23 499 960 Lekė. Njė transaksion nga fondet publike pėr fushatėn ėshtė realizuar nga Thesari i Shtetit pas datės sė pėrfundimit tė periudhės raportim zgjedhor qė ėshtė data 25 qershor. Por kjo ėshtė kategorizuar si e ardhur e fushatės zgjedhore.

Fonde Publike (buxheti i shtetit) pėr LSI, Fond Vjetor dhe Fond Fushate 2017 (nė Lekė)
Komentet dhe Analiza: ODA


Dhurimet pėr fushatėn janė nė total pėr LSI nė vlerėn 13 967 727 Lekė. LSI ėshtė partia me vlerėn mė tė lartė tė dhurimeve nė kėtė fushatė zgjedhore. Kėto dhurime pėrkojnė me: dhurime nga donator tė vegjėl vlera nėn njėqind mijė Lekė dhe donator pėr vlera mbi njėqind mijė Lekė. Donatorėt nėn vlerėn njėqind mijė Lekė pėr dhurim janė donator tė cilėt nuk kanė pėr detyrim tė nėnshkruajnė deklaratėn pėr mospasje tė konfliktit tė interesit. Donatorėt e vegjėl kanė dhuruar nė total 5 715 966 Lekė. Bazuar nė rregullime tė Kodit Zgjedhor, donatorėt pėr vlera nėn njėqindmijė Lekė mund tė bėjnė donacione. LSI ka deklaruar edhe dhurime nė natyrė qė janė ambiente private vėnė nė dispozicion tė fushatės pa pagesė, total vlera 427 776 Lekė. Nė rastin e detyrimeve nė natyrė nuk ka tė dhėna pėr pėrllogaritjen e vlerės sė dhuruar dhe as pėr dhuruesit si individ apo subjekte. 

Komentet dhe Analiza: ODA

Dhurime pėr LSI, Fushata Zgjedhore 2017 (nė Lekė)
Burim: Raporti i Audituesit Ligjor Anita Pulaj pėr Fonde tė pėrfituara dhe tė shpenzuara gjatė fushatės zgjedhore pėr Zgjedhjet pėr Kuvendin tė datės 25 qershor 2017. pėr subjektin Lėvizja Socialiste pėr Integrim
Komentet dhe Analiza: ODA

Ndėrsa donator sipas parashikimit tė nenit 90 tė Kodit Elektoral, donator pėr vlera mbi njėqind mijė Lekė, nė total kanė dhuruar vlerėn 7 823 986 Lekė. Kjo parti nė fushatėn zgjedhore pėr Kuvend 2017 u rendit si partia me numrin mė tė madh tė donatorėve. Nė listėn e donatorėve pėr LSI janė raportuar 55 individ dhe asnjė subjekt tregtar apo person juridik.

Donator pėr vlera mbi 100 000 Lekė, pėr Fushatėn Zgjedhore 2017 Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim
Komentet dhe Analiza: ODA

Megjithėse Kodi Zgjedhor parashikon qė subjektet elektorale nuk duhet tė kenė dhurata (donacione) nga shoqėri media apo aksioner tė tyre, njė rregullim pak ditė pėrpara zgjedhjeve, i bėrė nė Ligjin Pėr Partitė Politike, parashikonte se: pėrjashtimisht pėrcaktimeve tė bėra nė Kodin Zgjedhor, gjatė fushatės zgjedhore pėr zgjedhjet e Kuvendit tė vitit 2017, radiot dhe televizionet private kombėtare, vendore dhe satelitore, detyrohen qė tė vendosin nė dispozicion falas pėr subjektet zgjedhore pėr reklama politike respektivisht 90 minuta pėr partinė mė tė madhe tė shumicės parlamentare dhe partinė mė tė madhe tė pakicės parlamentare; nga 45 minua pėr partitė e tjera parlamentare dhe 10 minuta pėr partitė jo parlamentare. Po ky nen ndalon partitė politike dhe ēdo subjekt tjetėr tė bėje reklamė politike kundrejt pagesės gjatė fushatės zgjedhore. Kostoja pėr vėnien e kohės nė dispozicion falas subjekteve zgjedhore llogaritet si shpenzim i plotė i zbritshėm pėr efekte tatimore.  Nė fakt ky nen pati kontestime pasi njė ligj i thjeshtė nuk mund tė prevalojė dhe tė shfuqizojė rregullime tė njė Ligji tė cilėsuar, siē janė Kodet e konkretisht Kodi Zgjedhor. Megjithėse ky nen u konsiderua i pavlefshėm, partitė politike dhe televizionet kanė vijuar tė deklarojnė shėrbim reklame pa pagesė. Konkretisht LSI pėrveē shpenzimeve me pagesė ka deklaruar si Shėrbim Reklame pa pagesė me Top Channel pėr hapėsirėn prej 22.5 minuta vlerėn prej 24 325 626 Lekė. Kjo pagesė ėshtė deklaruar si Shėrbim Reklame pa Pagesė pa bėrė njė referencė ligjore ku bazohet kjo kategori pėrfitimi.
Tė ardhura tė vetė partisė pėr fushatėn, ėshtė njė tjetėr burim tė ardhurash pėr LSI. Vlera e siguruar ėshtė 13 490 647 Lekė.  LSI ka tė ardhura tė vetat qė kanė siguruar kėtė vlerė tė mbledhur nga: kuota anėtarėsie; karta anėtarėsie; kuota nga Lėvizja Rinore pėr Integrim; nga shitja e Shtypit tė Printuar; Interesa Bankare; tė ardhura tė partisė vėnė nė dispozicion tė fushatės.
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhura tė vetė partisė pėr fushatėn, sipas burimit (nė Lekė)
Burim: Raporti i Audituesit Ligjor Anita Pulaj pėr Fonde tė pėrfituara dhe tė shpenzuara gjatė fushatės zgjedhore pėr Zgjedhjet pėr Kuvendin tė datės 25 qershor 2017. pėr subjektin Lėvizja Socialiste pėr Integrim
Komentet dhe Analiza: ODA


Ndėrkohė shpenzimet elektorale tė Partisė Lėvizja Socialiste pėr Integrim janė deklaruar nė vlerėn 71 826 809 Lekė. Kėto shpenzime janė sipas zėrave: ambiente pėr zyra elektorale; reklama televizive pa pagesė (faturuar); reklama televizive me pagesė; botime dhe publikime; konsulenca; materiale promocionale; reklama dhe shpenzime pėr mitingje, tubime dhe aktivitete nė fushatė. LSI deklaron se gjatė kėsaj periudhe ka bėrė edhe shpenzime tė tjera tė karakterit administrativ tė cilat kanė qėllim tė pėrgjithshėm dhe nuk identifikohen si shpenzime direkt pėr fushatėn.

Shpenzime tė LSI Identifikuar pėr Fushatėn Zgjedhore 2017 (zėra dhe mėnyra e pagesės)

Komentet dhe Analiza: ODA


Burim: Raporti i Audituesit Ligjor Anita Pulaj pėr Fonde tė pėrfituara dhe tė shpenzuara gjatė fushatės zgjedhore pėr Zgjedhjet pėr Kuvendin tė datės 25 qershor 2017. pėr subjektin Lėvizja Socialiste pėr Integrim
Komentet dhe Analiza: ODA

Diferenca mes shpenzimeve dhe tė ardhurave pėrkon me fatura tė papaguara brenda periudhės nėn raportim si periudhė e fushatės zgjedhore.
Strukturėn pėr Tė Ardhura dhe Shpenzime pėr subjekte tė tjera elektorale mund ta gjeni nė rubrikėn Shpenzime Elektorale 2017 portali Open Data Albania. 
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Open Data Albania