Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Institucionet Financiare Jobanka nė Shqipėri

6 vite mė parė
share()?>

Institucionet financiare jobanka, janė shoqėri tė cilat kryejnė aktivitete tė ndėrmjetėsimit financiar  dhe aktivitete tė tjera ndihmėse, tė lidhura ngushtė me ndėrmjetėsimin financiar por qė nuk klasifikohen si pranuese depozitash. Disa nga kėto aktivitete pėrfshijnė: leasing, kredidhėnia, investimi nė letra me vlerė, etj. Nė kėtė kategorizim institucionesh pėrjashtohen kompanitė e sigurimit dhe fondet e pensionit.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi kėto institucione, dhe peshėn e tyre krahasuar me PBB-nė, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, i cili ėshtė dhe institucioni qė kryen liēencimin dhe mbikėqyrjen e tyre.


Nė Shqipėri aktualisht veprojnė disa institucione financiare jobanka:


•    Unioni Financiar i Tiranės Sh.p.k.

•    Posta Shqiptare Sh.a.

•    CREDINS LEASING Sh.a.

•    AK - Invest Sh.a.

•    Opportunity Albania Sh.a.

•    Fondi Besa Sh.a.

•    FIN – AL SH.P.K.

•    SHOQĖRIA E PARĖ FINANCIARE E ZHVILLIMIT – FAF Sh.a.

•    RAIFFEISEN LEASING Sh.a.

•    TIRANA LEASING Sh.a.

•    ISCS Sh.p.k.

•    LANDESLEASE Sh.a.

•    VISIONFUND ALBANIA Sh.p.k.

•    SOGELEASE  ALBANIA Sh.a.

•    CAPITAL INVEST Sh.a.

•    TRANZIT Sh.a.

•    ALBANIA FACTORING SERVICES Sh.a.


Grafikisht gjatė viteve tė fundit, vlera e aktiveve nė milionė lekė ka ndyshuar sipas grafikut:


 

*Bazuar nė tė dhėnat e gjashtėmujorit tė parė tė 2010
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė fund tė gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2010, vlera e aktiveve institucioneve financiare jobanka vlerėsohet nė 29.8 miliardė lek, apo 44% mė shumė se nė vitin 2009. Gjatė vitit 2010, numri i institucioneve financiare jobanka ėshtė rritur, duke shkuar nga 13 nė 17.


Pesha e aktiveve tė institucioneve financiare jobanka ndaj PBB-sė, ka ndryshuar sipas kėsaj tabele:


 


Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Edhe pse pesha e aktiveve tė institucioneve financiare jobanka, ndaj PBB-sė ka ardhur nė rritje, krahasuar me aktivet e sistemit bankar i cili zė rreth 80% tė PBB-sė kėto institucione kanė ende njė peshė tė ulėt relative (rreth 3% tė sistemit financiar).

Institucionet financiare jobanka janė ende nė fazat e para tė zhvillimit nė Shqipėri, por nė tė ardhmen rėndėsia e tyre duhet tė rritet, sikurse ka ndodhur edhe nė vendet e tjera tė zhvilluara, ku kėto institucione luajnė njė rol tė rėndėsishėm pėr ndėrmjetėsimin financiar nė ekonomi.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE