Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Shoqėritė e Kursim-Kreditit nė Shqipėri

6 vite mė parė
share()?>

Shoqėritė e kursim-kreditit, janė institucione financiare tė cilat pranojnė depozita vetėm nga anėtarėt e tyre, dhe i japin hua kėto fonde pėr tė siguruar fitim. Ato janė subjekt i liēencimit dhe mbikėqyrjes sė Bankės sė Shqipėrisė dhe janė pjesė pėrbėrėse e unioneve tė shoqėrive tė kursim-kreditit, tė cilat kanė pėr detyrė tė raportojnė pranė Bankės sė Shqipėrisė gjendjen financiare dhe normat e mbikėqyrjes mbi baza individuale dhe nė mėnyrė tė pėrmbledhur pėr tė gjithė rrjetin e shoqėrive tė kursim-kreditit.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi kėto institucione, dhe peshėn e tyre krahasuar me sistemin bankar, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė.


Nė Shqipėri aktualisht veprojnė dy unione kursim-krediti:


•    Unioni i Shoqėrive tė Kursim Kreditit "Jehona" Tiranė;

•    Unioni i Shoqėrive tė Kursim Kreditit "Unioni Shqiptar Kursim Kreditit" Tiranė.


Grafikisht gjatė viteve tė fundit, vlera e aktiveve nė milionė lekė ka ndyshuar sipas grafikut:


 

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Nė fund tė vitit 2010, vlera e aktiveve tė shoqėrive tė kursim-kreditit vlerėsohet nė 5.24 miliardė lek, apo 6.8% mė shumė se nė vitin 2009. Gjatė vitit 2010, shoqėritė e kursim-kreditit dhe unionet e tyre, kanė vijuar zgjerimin e aktivitetit, me njė ritėm tė shpejtė. Aktiviteti kreditues vijon tė zėrė peshėn kryesore nė veprimtarinė financiare tė kėtyre shoqėrive. Gjatė 2010 cilėsia e portofolit tė kredisė ashtu si edhe nė sektorin bankar ka rėnė.


Pesha e aktiveve tė shoqėrive tė kursim-kreditit ndaj PBB-sė, ka ndryshuar sipas kėsaj tabele:


 

*Bazuar nė tė dhėnat e gjashtėmujorit tė parė tė 2010
Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Edhe pse pesha e aktiveve tė shoqėrive tė kursim-kreditit, ndaj PBB-sė ka ardhur nė rritje, krahasuar me aktivet e sistemit bankar i cili zė rreth 80% tė PBB-sė, shoqėritė e kursim-kreditit kanė ende njė peshė tė ulėt relative nė sistemin financiar shqiptar (rreth 1% tė sistemit financiar).

Shoqėritė e kursim-kreditit, janė tepėr tė rėndėsishme pėr zhvillimin e mikrokredisė, dhe mbulimin e sektorėve qė bankat nuk preferojnė. Prania e tyre nė treg, rrit konkurrencėn, dhe pėrmirėson kreditimin nė ekonomi.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA