Ndryshimi i fundit: E Martė, 22 Maj 2018

Investimet e Huaja Direkte nė Shqipėri Krahasuar me Rajonin

7 vite mė parė
share()?>

Investimet e huaja direkte janė njė burim shumė i rėndėsishėm i flukseve tė kapitalit dhe zhvillimit tė njė ekonomie.

Investimet e huaja direkte, pėrfshijnė investimet e individėve dhe institucioneve tė huaja nė ekonominė vendase, pėr blerjen e tė paktėn 10% tė kapitalit tė njė ndėrmarrje.

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi vlerėn e investimeve tė huaja direkte (IHD) nė Shqipėri dhe rajon, bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore.

Me qėllim bėrjen tė krahasueshėm tė kėtij treguesi, pėr shkak tė madhėsive tė ndryshme tė ekonomive, investimet e huaja direkte (IHD) janė vėnė nė raport me produktin e brendshėm bruto (PBB) pėr secilin vend.

Tė dhėnat e pėrdorura pėr llogaritjen e raportit bazohen nė tė dhėnat IHD dhe PBB tė matura nė dollarė amerikanė (USD) deri nė fund tė vitit 2009.


Grafikisht gjatė dekadės sė fundi, vlera e investimeve tė huaja direkte (IHD) nė raport me produktin e brendshėm bruto (PBB) nė pėrqindje ka ndyshuar sipas grafikut:


 

Burimi: Banka Botėrore
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shikohet edhe nga grafiku, nė fund tė vitit 2009, pesha e investimeve tė huaja direkte (IHD) ndaj produktit tė brendshėm bruto (PBB) nė Shqipėri ka qėnė mė e larta nė rajon (8.1%), e ndjekur nga Kroacia (4.6%), Serbia (4.5%), Maqedonia (2.7%), dhe Bosnja dhe Hercegovina (1.4%).

Vihet re se rritja e IHD gjatė tre viteve tė fundit nė Shqipėri, ėshtė shoqėruar me uljen e IHD pėr vendet e tjera tė rajonit.

Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, nė vendet e rajonit vlerėn maksimale tė IHD ndaj PBB e ka arritur Serbia nė vitin 2006 (17%), dhe po ky vend ka arritur edhe vlerėn minimale tė IHD ndaj PBB nė vitin 2000 (0.85%).


Investimet e huaja direkte, janė njė tregues i rėndėsishėm i besimit tė investitorėve tė huaj nė njė vend, dhe ato ulen nė kushtet e krizave ekonomike dhe politike, dhe rriten nė kushtet e pėrmirėsimit tė ambjentit ekonomik dhe politik.


Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: RE