Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Realizimi i Shpenzimeve Buxhetore viti 2016

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Shpenzimet nė Buxhetin e Shtetit pėr vitin 2016. Hulumtimet bazohen nė tė dhėnat mbi buxhetin e konsoliduar, nė tabelen e treguesve fiskal faktik 2016.  Buxheti i konsoliduar ėshtė miratuar nė Kuvendin e Shqipėrisė me Ligjin Nr. 97/2017 Datėn 5.10.2017. 

Shpenzimet Buxhetore pėrbėhen nga katėr kategori kryesore: shpenzimet korrente; Fondi Rezervė dhe Kontigjenca; Shpenzimet Kapitale; Huadhėniet pėr Energji.

Sipas treguesve tė Buxhetit tė Konsoliduar, Shpenzimet Buxhetore u rrudhėn nė 2016-n nė krahasim me planin. Sipas tė dhėnave pėr shpenzimet faktike, totali i Shpenzimeve Buxhetore nė 2016-n ishin katėrqind e tridhjetė e tre pikė shtatė (433.7) miliardė lekė nga katėrqind e pesėdhjetė pikė dy  (450.2) miliardė lekė qė ishin parashikuar nė fillim tė vitit. Realizimi nė pėrqindje i Shpenzimeve Bushetore pėr 2016-n ėshtė 96%.  16.4 miliardė lekė mė pak se plani u hodhėn nė ekonomi. Viti Buxhetor 2016 shėnoi vitin e dytė me rėnie pėr sa i pėrket shpenzimeve. 

Burimi: Ministria e Financave( tė dhėnat e marra nga treguesit fiskalė sipas buxhetit tė konsoliduar 2016) 
Komentet dhe Analiza: ODA
 
Burimi: Tė dhėnat e marra ndėr vite nga Ministria e Financave 
Komentet dhe Analiza: ODA

Shpenzimet nė buxhetin e shtetit pėrbėhen nga katėr kategori: Shpenzime Korrente, Fondi Rezerve, Shpenzimet Kapitale (investimet) dhe Huaja pėr Energji.

Shpenzimet Buxhetore Faktike 2016
Kategoritė Shpenzimet Buxhetore Faktike 2016(nė mln lekė)
Shpenzime Korrente 368,720
Fondi Rezerve,Kontigjenca -
Shpenzime Kapitale 59,452
Net lending pėr energji 5,601

Shpenzimet korrente janė shpenzime qė kryehen pėr tė mira dhe shėrbime tė cilat konsumohen brenda vitit fiskal. Ky grup shpenzimesh ka peshėn mė tė lartė nė Shpenzimet Buxhetore. Ato pėrbėjnė 85 pėr qind tė totalit tė Shpenzimeve Buxhetore. Zėrat kryesorė tė Shpenzimeve Korrente janė: shpenzimet pėr Fondet Speciale, shpenzimet e personelit; shpenzimet e operative tė mirėmbajtjes; shpenzimet pėr Buxhetin Vendor; shpenzimet pėr interesa; shpenzime tė tjera sociale dhe shpenzimet pėr subvencionet. 

Shpenzimet korrente pėr Fondet Speciale janė zėri kryesor nė kėtė kategori. Nė 2016 sipas tė dhėnave nga Buxheti i Konsoliduar ky zė ėshtė 152.5 miliardė lekė, apo 35.2 pėrqind e totalit tė Shpenzimeve Buxhetore.  Ato ishin parashikuar nė fillim tė 2016-s, 155.2 miliardė lekė, rreth 2.6 miliardė lekė mė pak se parashikimi.
Tre janė komponentėt kryesorė tė shpenzimeve tė Fondit Special: shpenzimet pėr sigurimet shoqėrore (114.2 mld lekė), shpenzimet pėr sigurimet shėndetėsore (34.7 mld lekė) dhe shpenzim pėr kompensimin e pronarėve (3.5 mld lekė).

Shpenzimet korrente pėr personelin janė zėri i dytė pėr sa i pėrket peshės nė Shpenzimet Korrente. Sipas Buxhetit tė Konsoliduar 2016, shpenzimet pėr personelin janė 67.5 miliardė lekė. Pėrqindja e realizimit tė tyre ėshtė 100%, me diferenca tė vogla.

Shpenzimet Operative Mirėmbajtje janė nė nivelin e 44.3 miliardė lekė. Ato ishin parashikuar nė fillim tė vitit 43.4 mld lekė. Shpenzimet Operative pėr Mirėmbajtje ėshtė zėri qė ka tejkaluar parashikimin me rreth 869 milionė lekė.

Shpenzimet korrente pėr Buxhetin Vendor patėn mosrealizimin mė tė lartė pėrkundrejt planit.   Sipas Buxhetit Faktik u kryen 7.8 miliardė lek mė pak shpenzime pėr Buxhetin Vendor. Shpenzimet pėr Buxhetin Vendor nė 2016-n janė 43.5 miliardė lekė. Ato ishin parashikuar nė fillim tė vitit 51.4 mld lekė. Pėrbėrėsit kryesor tė ktij zėri janė: Granti nga buxheti i shtetit per pushtetin vendor; Fond i pakushtezuar; Grant Specifik dhe Fondi per Zhvillimin e Rajoneve.

Shpenzimet korrente pėr interesat nė 2016-n u ndikuan kryesisht nga ulja e borxhit dhe ndikimi i kursit tė kėmbimit. Shpenzimet faktike pėr 2016-n janė 36.2 miliardė lekė. Ato ishin parashikuar nė fillim tė vitit 42.6 miliardė lekė, 6.3 miliardė mė shumė se fakti.

 
Burimi: Ministria e Financave 
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Ministria e Financave 
Komentet dhe Analiza: ODA

Shpenzimet korrente sipas zėrave, fakt dhe plan 2016(nė mln lekė)

Fakt 2016 Plani vjetor Akti normativ 2016
Personeli 67,540 67,579
Interesat 36,259 42,600
Shpenzime Operative Mirėmbajtje 44,329 43,460
Subvecionet 1,725 1,740
Shpenzime pėr fonde speciale 152,591 155,243
Shpenzime pėr Buxhetin Vendor 43,580 51,449
Shpenzime te tjera sociale 22,696 22,670

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Shpenzimet kapitale sipas Buxhetit tė Konsoliduar 2016 
Shpenzimet kapitale janė shpenzime qė do tė sjellin pėrfitim nė disa periudha fiskale (tė konsideruara ndryshe investime). Sipas planit nė fillim tė vitit 2016 ishin parashikuar qė do tė kryshin 58.6 miliardė lekė shpenzime kapitale. Nga tė dhėnat nė Buxhetin e Konsoliduar tė 2016-s u kryen 59.4 miliardė lekė shpenzime kapitale.  
Burimi: Ministria e Financave( tė dhėnat e marra nga treguesit fiskalė sipas buxhetit tė konsoliduar 2016) 
Komentet dhe Analiza: ODA

Fondi Rezervė dhe Kontigjenca. Fondi Rezervė i Buxhetit pėrdoret nga Kėshilli i Ministrave pėr raste tė paparishkuara tė institucioneve buxhetore. Ndėrsa kontigjenca pėr tė kompensuar risqet potenciale nga luhatjet e kursit tė kėmbit apo ndryshimet nė normat e interesit, me ndikim nė nivelin e borxhit. Gjatė 2016-s fondi prej 3.8 miliardė lekė i parashikuar nė buxhet nuk u prek.

Net lending pėr energji. Net lending (huadhėnie neto) ėshtė njė masė ekonomikė, ku qeveritė ose sigurojnė burime financiare pėr sektorė tė caktuar tė ekonomisė ose po pėrdorin burime nga sektorė tė tjerė (huamarrje neto). Ky zė shpenzimi ishte parashikuar nė fillim  tė vitit fiskal 2016,  3 miliardė lekė. Shpenzimet faktike pėr zėrin net lending pėr energji janė 2.25 miliardė lekė. Pėr kėtė zė janė shpenzuar rreth 750 milionė lekė mė pak se plani. Realizimi i kėtyre shpenzimeve nė pėrqindje ėshtė 75 pėr qind. 
Nė kėtė kategori shpenzimet pėrfshihen shpenzimet net lending pėr energji dhe shpenzimet net lending tė tjera, pėr zėrin e fundit nuk ishin parashikuar nė fillim tė 2016-s se do tė kishte shpenzime. Shpenzimet faktike pėr zėrin e dytė janė sipas Buxhetit tė Konsoliduar 2016, rreth 3.3 miliardė lekė.
I gjithė grupi i shpenzimeve Net Lending pėr Energji ėshtė nė 2016, 5.6 miliardė lekė.   
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA