Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 11 Dhjetor 2019

Realizimi i tė Ardhurave Buxhetore viti 2016, Buxheti i Shtetit i Konsoliduar

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi tė Ardhurat nė Buxhetin e Shtetit pėr vitin 2016. Hulumtimi bazohet nė tė dhėna mbi buxhetin e konsoliduar, konkretisht pjesa pėr treguesit fiskal faktik 2016. Buxheti i konsoliduar ėshtė miratuar nė Kuvendin e Shqipėrisė me Ligjin Nr. 97/2017 Datėn 5.10.2017. Tė ardhurat buxhetore janė tė ardhura qė qeveria realizon nga burimet tatimore (tė ardhura nga tatime dhe dogana; tė ardhura nga pushteti vendor dhe tė ardhura nga fonde specialet), jo tatimore (transferua e fitimit nga Banka e Shqipėrisė; tė ardhura nga institucione buxhetore; dividenti; tarifat dhe tė tjera jo tatimore) dhe tė ardhurat nga ndihmat (grante tė organizmave tė huaj ndėrkombėtar). 

Totali i tė ardhurave buxhetore tė realizuara gjatė 2016-s rezulton katėrqind pikė njė miliard lekė (407.1 miliardė lekė). Nė fillim tė vitit Qeveria dhe Kuvendi kishin miratuar njė plan parashikim pėr tė ardhurat buxhetore tė vitit 2016, prej katėrqind e katėrmbėdhjetė pikė katėr miliard lekė (414.4 miliardė lekė).

 Diferenca midis tė ardhurave faktike dhe tė ardhurat e parashikuara pėr vitin 2016 ėshtė 7.4 miliardė lekė mė pak. Realizimi i tė ardhurave buxhetore pėr vitin 2016 ėshtė 98%. Pėrqindja e realizmit pėrllogaritet si raport i tė ardhurave faktike mė ato tė planifikuara.Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Pesha qė mbajnė tre kategoritė kryesore tė ardhurave nė totalin e buxhetit. Tė ardhurat e buxhetit ndahen nė tre grupe kryesore: tė Ardhurat nga Ndihmat, tė Ardhurat Tatimore dhe tė Ardhurat jo Tatimore. Tre kategoritė kryesore kanė kėtė strukturė dhe peshė nė totalin e tė ardhurave buxhetore tė realizuar nė vitin 2016: tė ardhurat tatimore mbajnė peshėn prej 90.9% tė tė ardhurave totale tė realizuara; tė ardhura jo tatimore janė nė nivelin 5.5% tė totalit, dhe tė ardhura nga ndihmat kanė peshėn prej 3.6% tė totali tė ardhura buxhetore realizuar nė vitin 2016.

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat nga ndihmat janė realizuar nė vlerė absolute 14.7 miliard lekė. Parashikimi nė fillim tė vitit ishte 13 miliard lek. Niveli i realizimit ėshtė 113%. Tė ardhurat tatimore janė realizuar me vlerėn 369.8 miliard lekė, planifikimi nė fillim tė vitit ishte mė i lartė me 375.8 miliard lekė. Niveli i realizimit pėr vitin 2016 ėshtė 98%. Grupi i tretė tė ardhurat jo tatimore kanė njė realizim pėr vitin 2016 prej 22.4 miliard lekė. Parashikim nė fillim tė vitit ishte 25.6 miliard lekė. Niveli i realizimit ėshtė 88%.
 
Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA


Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat tatimore Tė ardhurat tatimore janė grupi i dytė i tė ardhurave. Ky grup tė ardhurash pėrbėhet nga kategori: tė ardhurat tatimore dhe doganore (tatimi mbi vlerėn e shtuar; tatimi mbi fitimin; akcizat; tatimi mbi tė ardhurat personale; taksat nacionale; taksa doganore); kategoria e dytė janė tė ardhurat e gjeneruara nga pushteti vendor (taksa mbi pasurinė; taksa mbi biznesin e vogėl; taksa lokale) dhe kategoria tjetėr pėr tė ardhura tatimore ėshtė ajo pėr tė ardhurat nga fondet speciale (sigurimi shoqėror; shėndetėsor; tė ardhura nga kompensimi nė vlerė e pronarėve). 

Tek kategoria tė ardhura nga Tatime dhe Dogana peshėn kryesore nė totalin e tė ardhurave tatimore e mban Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar, ky tatim ėshtė realizuar nė vlerėn 131.3 miliard lekė dhe pėrkon me 35.5% tė totalit tė tė ardhurave tatimore ose 32.2% e komplet tė ardhurave buxhetore tė realizuara nė vitin 2016. Akciza ėshtė njė kategori tjetėr me peshė nė totalin e tė ardhurave nga tatimet. Kjo e ardhur ėshtė nė vlerėn 29.1 miliard lekė dhe pėrbėn 11.3% tė totalit tė ardhura tatimore dhe 10.3 e total tė ardhura buxhetore realizuar nė vitin 2016.

Tė Ardhura Tatimore nga Tatimet dhe Doganat nė Buxhet, planifikimi dhe realizimi sipas zėrave pėr vitin 2016

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Struktura e tė ardhurave nga Tatimet dhe Doganat, pesha ndaj totalit tė grupit, 2016
  Pesha ndaj totalit tė TR Tatimore dhe Doganore Pesha kundrejt totalit ndaj Tė Ardhurave Tatimore Pesha kundrejt totalit ndaj totalit tė Tė Ardhurave Buxhetore
Tatimi mbi Vlerėn e Shtuar 47.6% 35.5% 32.3%
Akcizat 15.2% 11.3% 10.3%
Taksa Nacionale dhe tė tjera 13.0% 9.7% 8.8%
Tatimi mbi tė Ardhurat Personale 11.4% 8.5% 7.7%
Tatimi mbi Fitimin 10.6% 7.9% 7.2%
Taksa Doganore 2.2% 1.7% 1.5%

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat nga Tatim Fitimi patėn njė ecuri pozitive gjatė vitit fiskal 2016. Diferenca plan-fakt nė 2016-n ishte 4.5 miliardė lekė (tejkalim plani), me njė pėrqindje realizimi 120%. Pėrqindja e realizimit tė tė ardhurave nga akciza ishte 94%, 2.7 miliardė lekė mė pak se plani i shkuan arkės sė shtetit. Mė pak se parashikimi ishin edhe tė ardhurat e realizuara nga Tatimi mbi tė Ardhurat Personale me 661 milionė lekė nė pak. Mė pak se plani ishte dhe realizimi i tė ardhurave nga taksat nacionale, me njė pėrqindje realizimi prej 96%, apo rreth 1.4 miliardė lekė mė pak se plani.

Tė ardhurat nga pushteti vendor ėshtė grupi tjetėr i tė ardhurave tatimore. Ky grup tė ardhurash pėrbėhet nga tre zėra kryesorė, tė ardhurat nga Taksa e Pasurisė, Taksa mbi Biznesin e Vogėl dhe Taksat Lokale. Taksat Lokale janė realizuar nė masė 104% kundrejt planifikimit fillestar. Vlera e tė ardhurės si taksa lokale ėshtė 9.6 miliard lekė. Taksa e pasurisė ėshtė zėri i tė ardhurave tė pushteti vendor qė ka performancėn mė tė dobėt pėr sa i pėrket realizimit tė tė ardhurave buxhetore nga pushteti vendor nė vitin 2016, ajo ėshtė arkėtuar nė masėn 94% dhe nė vlerėn 4.6 miliard lekė. Taksa mbi biznesin e vogėl ka siguruar tė ardhura buxhetore nė vlerėn 598 milion lekė dhe shėnon realizim dy herė mė shumė se plani. Ky indikator realizimi tregon formalizim tė biznesit tė vogėl sikurse joshje pėr tu riformatuar si biznes i vogėl kundrejt lehtėsirave fiskale tė aplikuara nė vitin 2016.

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Tė ardhurat nga fondet speciale, realizimi plan-fakt 2016 janė Grupi i tretė i tė ardhurave tatimore. Klasifikohen si tė tilla pasi si agjent mbledhje tė kėtyre tė ardhurave shėrben Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve. Fonde speciale konsiderohet Fondi i Detyrueshėm i Kujdesit Shėndetėsor dhe Shoqėror. Nė total realizmi i tė ardhurave faktike nga ky grup ka qenė 79.1 miliardė lekė, me njė diferencė pozitive prej 52 milionė lekėsh mė shumė se plani.

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Grupi i tė ardhurave nga fondet speciale pėrbėhet nga tė ardhurat nga sigurimet shoqėrore, tė ardhurat nga sigurimi shėndetėsor dhe tė ardhurat nga kompensim vlere nga ish-pronarėt. Tė ardhurat nga sigurimi shoqėror patėn njė mos realizmin nė krahasim me buxhetin e planifikuar pėr 2016-n prej 183 milionė lekėsh ēka nuk jep njė efekt tė lartė nė mosrealizim nė pėrqindje (99.7%).


Realizimi pėr tė Ardhura Buxhetore jo Tatimore, viti 2016 Tė ardhurat buxhetore jo tatimore faktike nė 2016-n sipas Ministrisė sė Financave ishin 22.4 miliardė lekė, ndėrsa ishin planifikuar tė mblidheshin 25.6 miliardė lekė. Mos realizimi i tė ardhurave jo tatimore tė planifikuara ka qenė nė masėn e 3.1 miliardė lekėve. Pėrqindjen mė tė ulėt tė realizimit nga zėrat pėrbėrės tė kėtij grupi tė tė ardhurave buxhetore e ka pasur dividenti, i cili ėshtė realizuar nė masėn e 8%. Nė fillim tė 2016-s ishin parashikuar qė do tė mlidheshin rreth 1 miliardė lekė tė ardhura si divident, faktikisht rezulton se janė mbledhur vetėm 83 milionė lekė, me njė difrencė prej 917 milionė lekėve qė nuk shkuan nė buxhet. Performancė negative kanė pasur dhe tė ardhurat nga Institucionet Buxhetore, tė ardhurat nga tarifat e shėrbimeve dhe tė ardhura tė tjera. 1.59 miliardė lekė mė pak se plani tė ardhura nga Institucionet Buxhetore u realizuan nė 2016-n. Edhe tė ardhurat nga tarifat e shėrbimeve u realizuan nė masėn 85%. Nė fund tė 2016-s u realizuan 467 miliardė lekė mė pak se plani tė ardhura nga tarifat e shėrbimeve.


Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODA

Realizimi pėr tė ardhura buxhetore jo tatimore, viti 2016
Te ardhurat jotatimore Fakt 2016(nė mln lekė) Plan 2016(nė mln lekė) % Realizimit
Tė ardhura nga Inst.Buxhetore 15,001 16,600 90%
Tė tjera 3,581 3,780 95%
Tarifat shėrbimeve 2,738 3,205 85%
Tran.Fitimi nga Banka e Shqipėrisė 1,095 1,095 100%
Dividenti 83 1,000 8%
Burimi: Ministria e Financave
Komentet dhe Analiza: ODADataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: Ledina LOGA