Ndryshimi i fundit: E Diel, 29 Mars 2020

Lista e Donatorėve pėr fushatėn zgjedhore 2017 shumė mbi 100 mijė lekė

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania, po publikon Listėn e Donatorėve tė Partive Politike, subjekte zgjedhore nė Fushatėn pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme 2017. Donatorėt pėr vlera mbi 100 milion lekė regjistrohen gjatė fushatės nė njė regjistėr tė posaēėm. Ata duhet tė bėjnė pagesa vetėm nė llogarinė bankare tė ēelura nga subjekti elektoral nė njė bankė tė nivelit tė dytė dhe tė paracaktuar pėr dhurime zgjedhore. Kjo listė-regjistėr konsiderohet si informacion me akses tė pėrforcuar pėr publikun.

Ky detyrim ligjor i subjekteve dhe njėkohėsisht e drejtė ligjore e publikut, nuk ėshtė respektuar asnjėherė gjatė fushatave. Emrat e donatorėve tė deklaruar zbardhen vetėm nė procesin e ekspertimit kontabėl tė shpenzimeve elektorale, proces qė pason gjatė nė kohė fushatat zgjedhore.
Lista e donatorėve partiak ėshtė bėrė e njohur pėr publikun vetėm nė nėntor 2017, pra katėr muaj pas pėrfundimit tė fushatės. Publikimi i kėsaj liste ka akses tek raporte financiare pėr fushatėn tė dėrguara nga partitė politike kryesore.

Open Data Albania po zbardh listė tėrėsore tė donatorėve pėr vlera mė tė mėdha se 100 000 lekė nė Fushatėn Zgjedhore 2017. Kjo listė ka gjashtėdhjetė e gjashtė emra personash dhe subjektesh. Lista e Donatorėve Fushatė 2017, pėrbėhet kryesisht nga individė dhe dy subjekte tregtare tė regjistruara me NIPT. Janė vetėm katėr subjekte qė paraqesin informacion pėr donator nė vlera mbi njėqindmijė lekė, konkretisht Partia Socialiste, Partia Lėvizja Socialiste pėr Integrim, Partia Aleanca Popullore pėr Drejtėsi dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar.

Nė total nga donacionet janė mbledhur nėntė milion e katėrqind e pesėdhjetė e pesė mijė lekė. Nga tė cilat partia nė pushtet nga donator pėr vlera mbi njėqindmijė lekė ka mbledhur shtatėqind mijė lekė, partia LSI nga donator pėr vlera mbi njėqindmijė lekė ka arritur tė mbledhė shtatė milion e tetėqind e dyzet e pesė lekė. Aleanca Popullore pėr Drejtėsi deklaron vlerėn katėrqind e tetė mijė e nėntėqind e tetėdhjetė lekė nga njė firmė ligjore dhe Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar dhurimin prej pesėqind e njė mijė lekė nga njė shoqėri biznesi me pėrgjegjėsi tė kufizuar. Partitė deklarojė qė kanė marrė donacione edhe nė vlera nėn njėqind mijė lekė, donacione pėr tė cilat nuk ėshtė dhėnė identiteti i donatorit.

LSI ka deklaruar si donacion edhe minutat e kohės televizive tė llogaritura pa pagesė e tė pėrfituara nga Top Chanell.

Hapėsira televizive vėnė nė dispozicion pa pagesė nė raport me kohėn minutat e paguara


Komentet dhe Analiza: ODA

Kodi Zgjedhor parashikon disa rregullime me qėllim parandalimin e konfliktit tė interesit pėr rastin e donatorėve partiak. Kėto parashikime zakonisht nuk janė pjesė e kontrollit institucional dhe nuk kemi njė mekanizėm qė ka tagėr tė bėjė kontroll tė konfliktit tė interesit pėr subjektet donator elektoral.
Ky artikull mban informacion vetėm pėr vlera tė deklaruara nga vetė subjektet elektorale nė raportet e tyre financiare pėr fushatėn. Hulumtimi nuk ėshtė bazuar tek asnjė e dhėnė investigimi.

Lista e donatorėve, me dhurime mbi 100.000 ne zgjedhjet pėr Kuvend, 2017Komentet dhe Analiza: ODA
Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA