Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Analizė krahasimore mbi kufirin minimal tė regjistrimit si subjekt pėr Tatim mbi Vlerėn e Shtuar TVSH, Rajoni dhe EU

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi kufirin minimal tė regjistrimit pėr pagesė tė tatimit mbi vlerėn e shtuar TVSH nė Republikėn e Shqipėrisė, vendet e rajonit dhe vende tė Bashkimit Europian. Nė ligjin pėr Tatimin Mbi Vlerėn e Shtuar, pėrkatėsisht nė nenin 117 parashikohet se Personat e tatueshėm rezidentė nė Shqipėri, qarkullimi vjetor i tė cilėve ėshtė nėn kufirin minimal tė regjistrimit pėr TVSH-nė, janė objekt i regjimit pėr bizneset e vogla, duke pėrfituar njė pėrjashtim nga detyrimi pėr tė llogaritur TVSH-nė nė shitje pėr furnizimet e mallrave dhe shėrbimeve tė kryera prej tyre. Kufiri minimal i regjistrimit pėr TVSH-nė pėrcaktohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave, dhe aktualisht ėshtė i pėrcaktuar me vlerėn pesė milion Lekė.

Legjislacioni i vendeve tė rajonit, si Mal i Zi, Serbia, Kosova, Maqedonia njeh po ashtu njė kufi minimal regjistrimi pėr TVSH-nė bazuar ne qarkullimin vjetor. Kufirin minimal mė tė lartė e ka Serbia, me 8 milion RSD ose po tė konvertohen nė euro rreth gjashtėdhjetė e shtatė mijė e dyqind e dymbėdhjetė euro. Pas Serbisė renditet vendi ynė (vlera aktuale 2017). Kufirin mė tė ulėt nė vendet e rajonit e mban Maqedonia me vetėm 1 milion MKD ose gjashtėmbėdhjetė mijė e dyqind e gjashtėdhjetė e nėntė Euro. Vlen tė pėrmendet qė ky kufi ėshtė ndryshuar vitet e fundit duke u ulur nga dy milion MKD nė njė milion MKD.
Burimi:   
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/taxation/vat/traders/vat_community/vat_in_ec_annexi.pdf   
Open Data Albania

Edhe nė vendet e Europės legjislacioni njeh njė kufi minimal regjistrimi pėr Tatim mbi Vlerėn e Shtuar. Kufirin minimal mė tė lartė tė regjistrimit pėr TVSH e mban Mbretėria e Bashkuar, me njė kufi minimal prej tetėdhjetė e tre mijė Paund ose konvertuar nėntėdhjetė e dy mijė e nėntėqind e tridhjetė euro. Pas saj renditen vende si Rumania, Sllovenia, Sllovakia, Polonia, Lituania, Letonia tė cilat kanė njė kufi minimal pranė vlerės pesėdhjetė mijė euro.

Kufirin minimal mė tė ulėt e mban Suedia me tridhjetė mijė SEK ose tre mijė e njėqind e njėzet e tre euro. Holanda dhe Spanja nuk aplikojnė njė kufi minimal pėr regjistrimin pėr Tatim mbi Vlerėn e Shtuar.Burimi:   
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/taxation/vat/traders/vat_community/vat_in_ec_annexi.pdf   
Open Data Albania

Burimi:   
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/taxation/vat/traders/vat_community/vat_in_ec_annexi.pdf   

Open Data Albania

Tė dhėnat janė sipas tabelave tė publikuara nė faqen e Komisionit Europian (Tax and Customs Union) pėrditėsuar nė prill 2017 datė qė pėrkon me pėrditėsim tė vitit tatimor. Ne vendet evropiane vihet re njė tendencė qė kėrkon rritjen e kufirit minimal, sikurse ėshtė rasti i Suedisė ku kufiri ishte zero dhe u vendos mė njė vlerė relativisht tė ulėt apo rasti i Maltės qė po kėrkon rritjen e kufirit aktual. Nga ana tjetėr tendenca e vendeve tė rajonit ėshtė nė uljen e kufirit minimal, si rasti i Maqedonisė apo i vendit tonė pėr tė cilin ėshtė paralajmėruar heqje pėrfundimtare e kėtij kufiri.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: MBA, MSc. Ina Baja