Ndryshimi i fundit: E Mėrkurė, 09 Maj 2018

Kreditė e Kėqija tė Sistemit Bankar nė Shqipėri

6 vite mė parė
share()?>

Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi kreditė (huatė) e kėqija tė sistemit bankar nė Shqipėri, bazuar nė tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė.

Kreditė klasifikohen si tė kėqija kur bankat kanė vėshtirėsi nė mbledhjen e tyre. Ato kategorizohen nė disa mėnyra nė varėsi tė shkallės sė problematikės qė paraqesin:

Kredi standarde quhen kreditė e rregullta, dhe qė nuk kanė asnjė problematikė nė afatin dhe shumėn e shlyerjes;


Kredi nė ndjekje quhen kreditė qė paraqesin shenjat e para tė vonesave nė shlyerje dhe janė nėn mbikėqyrje nga ana e bankės, por qė nuk janė klasifikuar ende si kredi problematike;

Kredi nėnstandarde quhen kreditė tė cilat nuk klasifikohen si kredi standarde, pėr shkak tė vonesave nė shlyerjen e tyre dhe klasifikohen si kredi problematike;

Kredi tė dyshimta, quhen kreditė tė cilat kanė vonesa tė theksuara nė shlyerjen e tyre, por banka ka akoma shpresė nė mbledhjen e tyre dhe klasifikohen si kredi problematike;

Kredi tė humbura, quhen kreditė tė cilat nuk mund tė mblidhen mė nga ana e bankės dhe klasifikohen si kredi problematike.
     

Grafikisht, pesha e kredive sipas kategorive tė mėsipėrme ka ndryshuar si mė poshtė (treguesit janė nė bazė vjetore):

 

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Sikurse mund tė shihet edhe nga grafiku, pesha e kredive problematike dhe atyre nė ndjekje kundrejt totalit tė kredive ka ardhur nė rritje gjatė viteve tė fundit. Totali i kredive problematike (ku janė pėrfshirė kreditė nėnstandarde, kreditė e dyshimta dhe kreditė e humbura) kanė ndryshuar sipas grafikut:

 

Burimi: Banka e Shqipėrisė
Komentet dhe Analiza: ODA


Gjatė tremujorit tė tretė tė vitit 2010, totali i kredive problematike tė sistemit bankar ishte 13.5%, tė ndara nė kredi nėnstandade (5.84%), kredi tė dyshimta (3.79%) dhe kredi tė humbura (3.88%). 

Ritmi i rritjes sė peshės sė kredive problematike ndaj totalit tė kredive, ėshtė shqetėsues, pasi tregon rritjen e qartė tė vėshtirėsisė paguese tė bizneseve dhe individėve, dhe rrit rrezikun e pėrgjithshėm tė sistemit.
Dataset-et nė format excel :
    Dataset-et nė format XML, N3 :
      Kontribues: ODA