Ndryshimi i fundit: E Shtunė, 18 Prill 2020

Struktura e Kapitalit Aksionar tė Institucioneve Financiare Jo-Banka nė Shqipėri - Ekstrakt QKB, 15 Mars 2017

3 vite mė parė
share()?>
Open Data Albania po hulumton mbi Strukturėn e Kapitalit Aksionar tė Institucioneve Financiare Jo-Banka. Nė kuptim tė kėtij hulumtimi termi “institucion financiar jo-bankė” ėshtė nė pėrputhje me rregulloren e Bankės sė Shqipėrisė nr. 1, datė 17.01.2013 “Pėr licensimin dhe ushtrimin e veprimtarisė nga subjektet financiare jo-banka”, sipas tė cilės janė: Subjektet financiare jo-banka; Institucionet financiare tė mikrokredisė; Institucionet e parasė elektronike. Kėtu nuk janė pėrfshirė zyra tė kėmbimit valutor. Nė bazė tė tė dhėnave zyrtare nga ekstraktet pranė Qendrės Kombėtare tė Biznesit (QKB), deri nė Mars tė vitit 2017, struktura dhe vlera e kapitalit aksionar tė institucioneve financiare jo-banka (IFJB) tė licensuara nga Banka e Shqipėrisė pėr tė ushtruar aktivitetin ne vend, ku me kapital nėnkuptojmė kapitalin e  paguar tė paraqitur nė ekstraktin e shoqėrisė, paraqitej si vijon: Janė gjithsej 28 Subjekte tė licensuara pėr tė ushtruar aktivitetin si institucione financiare jo-banka (IFJB) nė Republikėn e Shqipėrisė. Vlera totale e kapitalit aksioner tė 28 institucioneve ėshtė 11 miliardė Lekė, ose rreth 80.7 milionė Euro.

Bazuar nė madhėsinė e kapitalit tė paguar, institucioni financiar jo bankė qė ka kapitalin mė tė madh ėshtė shoqėria Posta Shqiptare me rreth 27.2% tė totalit, e shoqėruar nga shoqėria Fondi Besa me rreth 16% tė totalit. Mė pas vijojnė shoqėria Vodafone M-Pesa me 8.1% tė totalit, shoqėria NOA me 6.6% tė totalit, shoqėria Albanian Leasing me 5.1% tė totalit dhe shoqėria AK-Invest  me 4.8% tė totalit tė kapitalit tė Institucioneve Financiare Jo Banka. Institucionet e tjera financiare jo-banka kanė njė kapital pothuaj tė papėrfillshėm;Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Struktura e Kapitalit Aksionar te Institucioneve Financiare Jo-Banka ne Shqiperi - 15 Mars 2017Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Institucionet Financiare Jo Banka qė operojnė nė Shqipėri kanė njė lidhje tė ngushtė me industrinė financiare duke pasur si aksionere institucione financiare, institucione publike dhe ose donatorė. Janė rreth 21 entitete jo persona qė janė aksionerė nė 14 Institucione Financiare Jo Banka (50% e totalit) tė licensuara nė Shqipėri.Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjashtėmbėdhjetė institucione financiare jo banka janė tė organizuara sipas formės ligjore shoqėri aksionere (SH.A), ndėrsa dymbėdhjete prej tyre janė tė organizuara si shoqėri me pronėsi tė kufizuar (SH.P.K). Vetėm 1 nga 28 Institucionet Financiare Jo Banka tė licencuara nė Shqipėri ėshtė me pronėsi publike. Njė rast tjetėr ėshtė pronėsi mikse pronėsi mes kapitalit privat dhe atij shtetėror. Tė tjerat janė me kapital tėrėsisht privat.
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Gjithsej janė njėqind e dhjetė zotėrues, aksionarė dhe ortakė tė kėtyre Institucioneve. Njėzet e katėr nga zotėruesit e tyre aksioner apo ortak zotėrojnė rreth 80.4% tė totalit tė kapitalit, ndėrsa 86 aksionerė apo ortak tė tjerė janė persona fizikė dhe zotėrojnė 19.6% tė totalit tė kapitalit.
Burimi: QKB
Komentet dhe Analiza: ODA

Institucioni Financiar Jo Bankė me numrin mė tė madh tė aksionarėve ėshtė janė Fondi Besa me 54 aksionerė e ndjekur nga Capital Invest me 6 aksionerė, Unioni Financiar Tiranė me 5. Nė shtatėmbėdhjetė raste institucionet financiare jo banka kanė njė zotėrues tė vetėm.Dataset-et nė format excel : Dataset-et nė format XML, N3 :
    Kontribues: ODA